SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kritik soru şu; her baskı iyi oyun anlamına gelir mi? İlk yarı oyunu yarı sahaya yıkan, verimli kanat bindirmeleri izledik. Adrian-Alanzinho'nun rakibi ortadan delme girişimleri pozisyon anlamında sonuç verdi. Golü Kayserispor'un bulması futbol şansı değil, pozisyon şansı oldu. Genç oyuncu Salih Dursun'un iki stoper arasında aldığı yer, yükseliş ve kafa vuruşu on numara golcü işiydi. Golden sonra, hem Trabzonspor hem de Kayseri sahne aldı. Mücadele, iyi hücumla iyi savunmacılar arasında geçti. Henrique'nin kaçırdığı gole kimse şaşırmadı. Bomboş kaleye topu yuvarlayamamak, ruhen maçta olmadığını gösterdi. Adrian için söylediklerimiz geçerli. Oynadıkça, dakika buldukça kendini buluyor. Gollük pozisyon da buldu, arkadaşlarına alanlar açtı.

İkinci perdede, oyuncu değişiklikleri bekleniyordu. Şenol Güneş'i tercihleri ile Prosinencki'nin tercihleri Trabzonspor'u oyundan düşürdü. Kayserispor, zaten dirençliydi, oyuncu değişiklikleri ile fizik gücünü artırdı. En kolay yaptıkları iş, Trabzonspor yarı alanına rahatça inmek. Bunu çok kere zorlanmadan başardılar.

Trabzonspor'un bu orta alan kurgusu, hücumda iş yapıyor. Ya takım savunmasına katkısı. Topun peşinde dört kişi koşarsa, Eskişehir gibi hezimetler ara ara gelir. Zokora bunun için önemli ama Zokora nerede?

Kayserispor neyi iyi yaptı? Çok kolay Trabzonspor yarı alanına indiler. Acele etmeden oynadılar. Kazandıkları topları, dan dun kullanmadılar. Pas oyununu tercih ettiler. Yabancı oyuncuları hem teknik hem de güçlü. Bire bir mücadelelerde ayakta kaldılar. Forvetleri, Trabzonspor defansıyla top arasında duvar görevinde başarılı oldu. Dönen topları da topladılar. İkinci golü bulmamaları kendi şansızlıkları.

Oyunun son bölümünde Trabzonspor golü buldu. İlginçtir, golü bulduğu dakikalar en baskılı oynadığı dakikalar değil. Bu işin kuralı bu. Baskı kuracak, gol atacaksın. Ama bu takımın tipik gol yapan santrforu yok. Burak ve Umut, gollerini bir başka takım için atıyor. Forvetin yeri forvet arkasıyla dolmaz. Golcünün yeri golcülerle dolana kadar böyle devam eder. Ligin üzerinde bir mücadele izledik. En güzel tarafı da bu olsa gerek. Maçın güzelliğine hakem gölgesi düştü. Hakemin görevi korner göstermek değil, oyunu kesintisiz oynatmak olmalı. Sabancı, genç ve yolu uzun. Öğrenecekleri var.

Yayınlanma Tarihi:00:42,