SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Kulüpte 3-4 grup var. Biri üye olmak istediği zaman ‘Bu onun adamıdır. Bize oy vermez’ diyerek gruplar tarafından kabul edilmiyorlar. Bu yüzden de toplam üye sayısı 116’da kalıyor.

Yalnızca atçılık dünyasının değil Cumhuriyet döneminin de canlı tanığı olan Sadettin Sükan’la söyleşimize devam ediyoruz…

Futbol kulüplerinin binlerce üyesi varken, onlardan kat kat daha fazla yıllık gelire sahip TJK'nın 116 üyesi var. Üye sayısı neden bu kadar az? Yoksa kulübe üye alınmıyor mu? Öyle insanlar bu kulübe girmek istedi ki, hepsi popüler, zengin… Ama kabul edilmediler. 50 kere söyledim… Bu kulüpte gruplaşma olduğu takdirde olmaz. Bırakın gruplaşmayı, ‘kardeş gibi geçinelim, toplanalım, ayda bir de olsa buluşalım’ dedim. Üyeliğin seyahatlere gitmekten başka bir menfaati yok. Neden üye alınmadığını merak ediyorsan Erdem, şunu söyleyeyim. Gruplaşmadan bahsettik ya.. Biri alınacağı zaman bu onun adamıdır, bize oy vermez diyorlar ve bu yüzden de kulübe üye kabul edilmiyor.

TJK'ya üye olmanın şartları ne?

Bildiğim kadarıyla ikametgah adresi, temiz kağıdı, aile belgesi, vergi beyanı ve yaptınız iş hakkında bilgi veriyorsunuz.

Üye sayısının fazlalaşması iyi mi olur kötü mü?

Üye sayısının fazlalaşması şart. Zaten şu andaki aktif üyelerden aşağı yukarı 10'a yakını hasta. Gelemiyor kulübe.

TJK ve ‘BÜYÜK KULÜP’ KARDEŞTİR!

8 Büyük Kulüp üyesi Türkiye Jokey Kulübü’ne Başkanlık yapmıştır. Bunlar arasında Vehbi Koç’ta vardır. İki kulüp arasındaki ilişki Büyük Kulüp Koşusu’ndan ötedir. Dolayısıyla iki kulüp kardeştir.

Büyük Kulüp’te 22 yıl Genel Müdürlük yapmışsınız.. Büyük Kulüp serüvenini anlatır mısınız? Ünlü sanayici Raif Dinçkök vardı. Ömür Lokantası'nı işletirken bana her cumartesi yemeğe gelirdi. Oradan tanışıyorduk. Bir keresinde Raif beyle Ankara'da karşılaştık. Bana ‘Ömür’den ayrılmışsın, bana gelir misin’ dedi. Aşağı yukarı 1 ay sonra gittim. ‘Sadettin ben Büyük Kulübe Başkan oldum ve senin gelmeni istiyorum’ dedi. 1 yıllığına orayı idare etmek için başladım. Düzene sokamadık. 1 yıl oldu 3 yıl. Beni bir türlü bırakmadı, ben de o vesileyle kaldım. Tam tamına 22 yıl boyunca Büyük Kulüp’ün Genel Müdürlüğü'nü yaptım.

TJK içinde Büyük Kulüp Üyesi var mı?

Çok var. Üyelerin dışında TJK'da daha önce başkanlık yapmış 8 Büyük Kulüp Üyesi kişi var. Büyük Kulüp, Türkiye Jokey Kulübü'yle kardeştir.

Büyük Kulüp Koşusu’nun yapılmasını da mı siz sağladınız?

Evet, TJK'da Büyük Kulüp Kupası Koşusu'nun yapılmasını sağladım. Her yıl 10 Mayıs'ta bu koşu gerçekleşir ve Büyük Kulüp Kupası sahibini bulur. O koşu bana o kadar büyük heyecan verir ki, ben Büyük Kulübü yönetirken ne olursa olsun tüm işlerimin arasında yine TJK'da o koşuyu izlemeye gider, koşu biter bitmez anında geri dönerdim.

TJK’DA BAŞKANLIK YAPAN BÜYÜK KULÜP ÜYELERİ

  • Vehbi KOÇ
  • Yasin Kadri EKİNCİ
  • Cemal KURA
  • Kenan BİNAK
  • Ali Doğan ÜNLÜ
  • Sahir KURUTLUOĞLU
  • Tali ÇALBATUR
  • Sadık GİZ

Yasin Kadri Ekinci TJK’nın Süpermeni’dir

Duayen Sadettin Sükan AMKSPOR.COM’a son 10 yılın başkanlarını değerlendirdi:

Son 10 yılı ele alırsak başkanlar ve yaptıkları hakkında neler söylemek istersiniz?

UMUR TAMER İyi bir idareciydi.

YASİN KADRİ EKİNCİ Camianın süpermeni! Çok şey yaptı. Yaptıklarını saymakla bitiremem.

BEHÇET HOMURLU Kulübe bir şey yaptığını görmedim. Sözünün eri bir insan değildir. Attığı imzanın sahibi değildir.

ÖMER FARUK GİRGİN

Bir çok şey yaptı. Karacabey harasını da o kurdu. Bir gün Karacabey Harası'nı dolaşmaya gittik. Her yer TJK amblemleri, bayrakları ve çiçeklerle doluydu. Camiada onu çekemeyenler çoktu. İstifa etti ve gitti.

SERDAL ADALI

Serdal, düzgün karakterli, efendi bir insandır. Genç, temiz bir insan. Ne bakımdan temiz dersen Erdem… Kulüpteki bu kargaşaların ve gruplaşmaların içinde hiç olmadı. Taze kandır Serdal.

TJK'nın bayrağının yaratıcısı siz misiniz?

Kulüp kurulalı birkaç yıl olmuştu. TJK'nın rozetinden esinlenerek bayrağı yaptım ve dönemin başkanı Özdemir Atman'a gösterdim. Atman ‘Ne güzel olmuş, yönetime göster’ dedi. Yönetimle irtibat içindeydim zaten. Gittim gösterdim. Başkan ve bütün yönetim çok beğendi. Her hipodroma iki tane yapıp gönder dediler. Bu yüzden 2 maaş ikramiye aldım. Büyük Kulüp bayrığını da ben tasarladım. Bunun için de bana Büyük Kulüp tarafından bir şilt hediye edildi. Veston diktireceksin…

1950’li yıllar.. İlk Başkan Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu bana, sen bir ‘veston’ diktireceksin dedi. Veston'un ne olduğunu bilmiyordum, unutmayayım diye elime yazdım. Meğerse smokin tarzı bir elbiseymiş. Gidip güzel bir veston diktirdim. Büyük yarışlarda onu giymeye başladım. İlk kez Cumhurbaşkanlığı Koşusu'nda giydim. Reisicumhur Celal Bayar'la merdivenleri birlikte çıktık. Yanında da dönemin Tarım Bakanı Nedim Ökmen vardı. Celal Bayar, Ökmen'e döndü ve ‘neden smokin giymedin’ dedi. O anda Nedim bey heyecanlandı ve ‘efendim başka bir protokolden buraya geldiğim için giyemedim’ dedi. Benim için güzel bir anıydı.

BİR ARAYA GELELİM!

Gruplaşmanın önüne geçmenin altın anahtarının bir araya gelmek olduğunu savunan Sükan, bu nedenle TJK’nın hiçbir etkinliğini kaçırmamaya özen gösteriyor. İşte TJK’daki bir etkinlikte soldan sağa; Erdem Ergüden, Sadettin Sükan, Göksel Arsoy, Osman Hattat, Ender Aydıner.

Sadettin Sükan, yoğuş çalışma hayatında hiç yalnız bırakmayan ve ona sürekli destek olan eşi Beyhan Sükan ile birlikte.

Yayınlanma Tarihi:11:00,