SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Kulübü Yüzme Şubesi Koordinatörü Özüak; “Fenerbahçe ile aramızdaki rekabet dostluk içinde. Ancak, yönetimimizin sağladığı imkanlarla şu anda öndeyiz” dedi.

Galatasaray Kulübü Yüzme Şubesi Koordinatörü Yılmaz Özüak, İstanbul'da 12-16 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'nda mücadele edecek Türk Milli Takımı'nda en fazla sporcunun sarı-kırmızılı kulüpten olduğunu belirterek, ”Çocuklarımızın hedefi yarı final, final yüzmek” dedi.

Özüak, şampiyonada Türkiye adına yarışacak 27 yüzücüden 12'sinin Galatasaray Kulübü bünyesinde spor yaptığını dile getirerek, bu durumdan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Yılmaz Özüak, Galatasaraylı sporcuların iki hafta önce Fransa'da yapılan Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'nda önemli dereceler elde ettiğini hatırlatarak, ”Sporcularımız her geçen gün derecelerini geliştiriyorlar. Avrupa Şampiyonası'nda birkaç stilde yarı final ve final yüzdüler ve çok sayıda Türkiye rekoru kırdılar. Şimdi aynı başarıları Dünya Şampiyonası'nda göstermek istiyoruz. Dünya Şampiyonası'na en fazla sporcu Galatasaray Kulübü'nden katılıyor. Çocuklarımızın hedefi yarı final, final yüzmek” diye konuştu.

Türk sporcuların organizasyonda, dünyanın en iyi sporcularıyla yarışacağını dile getiren Özüak, şunları kaydetti:

”Her ülke en iyi takımlarını buraya getirecek. Aralarında olimpiyat şampiyonu, dünya rekortmeni sporcular var. Dolayısıyla hedeflerimizde gerçekçi olmak lazım. Yarı final ve final yüzdürebilirsek, çocuklarımız için bu büyük başarıdır. Yüzmede geriye baktığımızda çok önemli ilerlemeler kaydettiğimizi söyleyebiliriz. Ancak bu yeterli değil. İstenilen başarıları elde etmek için daha çok zaman ayırmak, çocuklarımıza imkan tanımak ve modern standartlarda yarışmalarını sağlamak lazım.”

İstemedikten sonra kimsenin sporcusunu transfer etmeyiz Yılmaz Özüak, Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Mazhar Bozdoğan'ın, Galatasaray ve Fenerbahçe kulüplerinin gelecek vaat eden sporcuları transfer ederek, rekabeti engellediğine yönelik eleştirilerine katılmadığını anlatarak, hiçbir sporcuyu zorla transfer etmediklerini söyledi.

Özüak, hem Galatasaray, hem de Fenerbahçe'nin önemli yatırımlar yaptığını ve bütün kategorilerde faaliyet gösterdiklerini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Biz senelerdir altyapımıza yatırım yapıyoruz, erkek ve bayan bütün kategorilerde yarışıyoruz. Sporcuların Galatasaray ve Fenerbahçe'ye gelmek istemelerinin nedeni büyük kulüp olmaları. Bize gelmek isteyen bir çocuğu almama lüksümüz olamaz. Her sezon 30-40 kadar sporcu bizim kulübümüze transfer olmak istiyor. Diğer kulüplerde belli yaş gruplarında faaliyet var, biz ise bütün gruplarda yarışıyoruz. Bu yatırımı yaptığınız taktirde Türkiye'de öncülük yapıyorsunuz. Galatasaray'a gelmek isteyen ve kriterlerimize uyan herkese kapımız açık ama kulübü istemezse hiçbir kulübün sporcusunu transfer etmeyiz. Ayrıca sporculara gereken imkanları da sunuyoruz. Dolayasıyla bu eleştirilere katılmıyorum. Eğer bugün yüzmede bir ilerleme varsa, bunda yatırım yapan kulüplerin büyük emeği vardır. Sadece Galatasaray ve Fenerbahçe değil, ENKA da büyük yatırımlar yapıyor.”

DEVŞİRME SPORCU KAZANÇ SAĞLAMAZ

Yılmaz Özüak, yüzmede son dönemde gündemde olan devşirme sporcu fikrine sıcak bakmadığını dile getirdi.

İyi sporcuların maliyetlerinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Özüak, şöyle konuştu: ”Anladığım kadarıyla madalya hedefiyle böyle bir şey amaçlanıyor. Ancak iyi sporcu bulmak kolay değil, çünkü maliyetleri çok yüksek. Ayrıca hiçbir ülke madalya alacak sporcusunu kolay kolay diğer ülkelere vermez. Ben bunun büyük bir kazanç sağlayacağını sanmıyorum. Rekabet getirir ama madalya garantisi yok. Fakat dünya standartlarını ülkemize getirdiğimizde yüzmemizi daha fazla ileriye götürebiliriz. Bundan önce rakibimiz Fenerbahçe olimpiyatlarda madalya hedefiyle, 4 Ukraynalı sporcu getirdi. Hangisi madalya aldı? Bizim sporcularımız sıralamada bunlardan daha iyi derece yaptı. Böyle bir yola gitmektense eksiklerimizi giderelim diye düşünüyorum.”

FENERBAHÇE İLE REKABETİMİZ DOSTÇA

Yılmaz Özüak, yüzmede Fenerbahçe Kulübü ile güzel bir rekabet içerisinde olduklarını anlatarak, sözlerini şöyle tamamladı: ”Galatasaray'ın hedefi bütün branşlarda başarıdır. Yönetim kurulu ve başkanımız çok iyi imkanlar sunuyor. Biz her bakımdan rekabete hazırız. Rakibimiz de aynı şekilde hazırlanıyor. Aramızda güzel bir rekabetle Türk yüzmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Aramızdaki rekabet dostluk içinde. Ancak, yönetimimizin sağladığı imkanlarla şu anda öndeyiz. Türkiye'de yüzme alanında bir ilerleme oluyor. Bizim kulübümüz de bunun öncülüğünü yapıyor.”

Yayınlanma Tarihi:21:42,