SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

En kritik üç puan!

9 Aralık 2012

Önce TFF ve yayıncı kuruluştan başlayalım…Ben Demirören ve ekibinin yerinde olsam G.Saray'ı Braga maçından sonra ertesi günün sabahı oynatırdım Sivas'ta. Eğer yıpratmak istiyorlarsa bu daha iyi bir formül! Yazıktır, günahtır! Bu nasıl mantıktır! Oynatırsın Pazar günü gündüz, olur biter. Ama kime anlatıyorsun “nato mermer nato kafa!”

Portekiz'de takımı hayata döndüren, ancak geri dönüşlerde sıkıntı yaşayan Amrabat-Aydın ikilisinin aynı anda Sivas 11'inde olması Terim'den “risk almaya devam” olarak yorumlayabiliriz. Umut'la gelen ilk dakika golü yorgun G.Saray için resmen bulunmaz nimetti. Ancak kanat oyuncularının beklerine gerekli desteği vermemesi ve göbekte Yekta'nın ilk yarıdaki silik görüntüsü ikinci bölgenin Sivaspor'un hegomanyası altında geçmesinin başlıca sebebiydi. Rıza Çalımbay'ın ekibi G.Saray'ın özellikle deplasman maçlarında aktif dinlenmeyi yapamadığını bilerek “saldırın” emrini vermişti. Terim'in orta saha dörtlüsü zayıf kalınca, haliyle savunmada hem adam paylaşımında hem de bireysel olarak çok bariz hatalar yaptılar. Sivasspor'un bulduğu beraberlik golü dışında devreye iki farklı önde girmemesi ve kontradan gelen Burak Yılmaz'ın tabela vuruşu G.Saray'a ikinci bir şans tanıdı oyunda tutunması için. Riera'nın stepnesi durumuna gelen Hakan Balta'nın maç ritmindeki noksanlıkta kabak gibi ortadaydı.

İkinci yarıda oyundan düşmesi beklenen takım G.Saray olacak diye beklerken, tam aksine inanılmaz diri, ayakta kalan, sürekli hareket halinde bir ekip izledik Sivasta. Belli ki, devrede Terim'den fırçayı yiyen Amrabat ve Aydın, Braga'dan esintiler sunmaya başladılar. Özellikle Amrabat sarı kartı elinde “saatli bomba” gibi tutan Hakan Balta'ya desteğinde kusursuzdu. Yekta'da uykudan uyanıp partneri Selçuk'la birlikte oyuna ağırlığını koyunca çok dinamik bir G.Saray seyrettik. Savunmada Semih Kaya savruk oynamasına rağmen, gecenin en iyilerinden biri olan Dany gerek ters kademelere girişlerinde, gerekse sürati ve zamanında müdahaleleriyle tam not aldı. Sivasspor'un eski takım savunmasından bu sezon eser yok. Çok hata yapıyorlar, ofansta da en büyük kozları Eneramo'nun yokluğu Rıza Çalımbay'ın elini kolunu bağladı.

Sonuçta G.Saray yol yorgunluğu ve soğuk hava dezavantajlarıyla gittiği zorlu deplasmandan zaferle çıkarken, ikinci yarıda Sivasspor'dan beklenen direnci de görmeyince üç puanı cebine koydu.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek