SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Soğukkanlı olmak gerek

8 Aralık 2012

Manuel Fernandes'siz ikinci zorlu sınav… İlkinden alınlarının akıyla çıkmıştı takımda arkadaşları… Dün geceki rakip daha zorlayacak cinstendi Kara Kartal'ı… Savunmacı Cuper'in Ordu'sunun aksine Eskişehir ofansif oyunun Süper Lig'deki en iyi uygulayıcılarından. Ayrıca son 9 maçında sadece bir yenilgi almıştı İnönü'de Beşiktaş karşısına çıkana kadar. Kırmızı-siyahlıların önemli eksiği de son haftalardaki formuyla dikkat çeken Alper Potuk'tu. Zaten konuk ekip, ligin en önemli genç yeteneklerinden olan bu oyuncunun yokluğunda oyunun son bölümü hariç kaleye gitmekte zorlandı.

Portekizli'nin yokluğunda rakibi açmak kolay olmayabilirdi. Ancak İstanbul'un kışı yeni yeni hissetmeye başladığı Dolmabahçe'nin titretici soğuğunda siyah-beyazlılar seyircisinin de desteğiyle kasırga gibi başladı. İlk beş dakika içinde Almeida ve Olcay'ın kaçırdığı fırsatların hemen sonrasında Holosko sahneye çıktı. Slovak yıldız artık dönmekte zorluk çeken Servet'i çabukluğunun avantajıyla futbol tabiriyle ‘düğümledi' ve akıllı bir vuruşla açılışı yaptı. İlk yarı biterken Olcay maçın başındakinden daha müsait durumda bulduğu şansı kullanabilse mücadele Beşiktaş için o noktada bitecekti. Ama günden güne bir yıldız kimliğine bürünen Oğuzhan boyundan büyük işler yapıyor ve klas futbolu, zeka dolu paslarıyla ‘ben de reisim' diyor. Almeida'ya attırdığı gol görülmeye değerdi.

Beşiktaş maçı kazandığını düşündüğü anda aslında iki puanı kaybetti. Dün geceki oyunun son bölümü bir kez daha gösterdiki Ordu karşılaşmasındaki ve Eskişehir karşısındaki 80 dakikalık aklı başında futbol bile siyah-beyazlıların maçlarını bir gerilim filmi havasından kurtaramıyor. Teknik direktör Samet Aybaba yapması gereken müdahaleyi yapamadı, takıma oyunu tutmayı ve soğukkanlı olmayı bir türlü aşılayamıyor. Samet oyuncularına biraz özellikle Serie A maçları seyrettirip, İtalyan takımlarının bu işi nasıl yaptıklarını göstersin. Hakem Barış Şimşek'e gelince verdiği penaltı tartışılır, Oğuzhan'a çıkardığı sarı kart ise komik.

Kara Kartal dün gece önemli bir avantajı kullanamadı. Son ana kadar önde götürdüğü mücadaleyi kazanabilseydi bitime 2 hafta kala zirve şansı yakalayacaktı. Ancak henüz kaybedilmiş birşey yok. Bu takımla bu noktaya kadar gelen ve yarışın içinde kalan siyah-beyazlıların futbol konusunda bir sıkıntısı yok. Sadece gençlerden kurulu ve deneyimsiz bir takım olmanın sıkıntısını yaşıyor. Beşiktaş kazanılan özgüven ve devre arasında gereken bölgelere yapılacak takviyelerle şampiyonluk mücadelesini sonuna kadar sürdürecektir.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek