SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Stadyumlar da artık bir gelenek haline gelen, takımlar seramoniye çıktığında ve atılan gollerden sonra stadyum hoparlörlerinden duyulan müzikler hep merak konusudur.

Dünyanın bütün liglerinde artık stadlarda müzik olmazsa olmaz oldu. Şampiyonlar Ligi seramonisini hatırlayın; Hakem önderliğinde takımlar sahaya küçük amigoların ellerinden tutarak çıkarlar ve Şampiyonlar Ligi’nin epik marşı çalmaya başlar. Seyirci coşmaya başlar, futbolcuların adrenalinin yükseldiği yüz ifadelerinden kameralara yansır ve maç başlar. Bu gelenek artık tüm dünya liglerinde uygulanıyor. Bazen son zamanların moda parçası, bazen bir film müziği, bazen de epik bir marş müziği..

Bu müzikler adeta gladyatörlerin arenaya çıkışını haber verir gibi futbolcuları motive ederken seyirciyide maçın ambiansına ortak ediyor.

TÜYLERİ DİKEN DİKEN EDEN ‘ŞAMPİYONLAR LİGİ MARŞI’

Şampiyonlar Ligi resmi müziği olan ‘Şampiyonlar Marşı’ Müzisyen Tony Britten tarafından bestelendi ve London’s Royal Filarmoni orkestrası ile St. Martin Akademi Korosu tarafından seslendirildi. ‘Şampiyonlar Ligi Marşı’ her devler ligi maçında duyuluyor.

GALATASARAY’IN FAVORİSİ ‘CESUR YÜREK’

Galatasaray taraftarlarının TT Arena’ya kavuştuktan sonra gelenekselleştirmeye başladığı 3 boyutlu koreograflarda çalan müzik, şova muhteşem bir hava katıyor. Oscar ödüllü ‘Braveheart’ filminin ana müziği olan bu marş Dünyaca ünlü müzisyen James Horner tarafından bestelendi.

HANGİ TAKIMLAR MARŞ/MÜZİK İLE SAHAYA ÇIKIYOR?

ALMAN BUNDESLİGA LİGİ

Almanya da stad müzikleri çok seviliyor ve çalmaya başladığı anda seyirciler adeta bir konsere gelmiş edasıyla eşlik ediyor veya dans ediyorlar. 1. lig ve 2. ligde her takımın stadında çalan bir müziği var. Bayern Münih seramoniye çıkarken dünyaca ünlü müzik adamı Vangelis’in meşhur bestesi ‘Conquest of Paradiese’ i kullanıyordu. Bir dönem de Karayip Korsanları ve Kara Şövalye filmlerine yaptığı film müzikleriyle ile dünya çapında tanınan Alman müzisyen Hans Zimmer’in ‘He’s Pirate’ parçasını kullandılar. Bu parçayı coşturucu bir teması olduğu için Bayern Münih’le beraber bir çok kulüpte stadında çalıyor. Bayer Leverkusen’ın ise BayArena stadında her gol attığında Mickie Krause’ın Düep-Düep parçasını çalıyor. Son şampiyon Borussia Dortmund özel bestelettiği bir marşı kullanıyor. Hamburg’un stadında ünlü Scorpions grubunun müthiş parçası ‘Rock You Like Hurricane’ çalarken Hannover 96 ise Coldplay’in ‘Viva La Vida’ sını çalıyor. B.Mönchengladbach’ın stadında da ünlü tekno müzik grubu Scooter’ın ‘Maria – I like it Loud’ (Steau Bükreş kulübüde kullanıyor) seyircileri coşturuyor.

Bayern Münih / Hans Zimmer – ”He’s Pirate” (Karayip Korsanları Müziği) Bayer Leverkusen / Mickie Krause – ”Düep Düep” Hannover 96 / Scorpions – ”Rock You Like A Hurricane” Hamburg / Coldplay – ”Viva La Vida” Wolfsburg / Rocky Sharp – ”Rama Lama Ding Dong” Stuttgart / Pennywise – ”Bro Hymn Tribute” Hertha Berlin / Vereinshymne – ”Hertha Hertha Ei Ei Ei” Hoffenheim / Bots – ”Was wollen wir trinken 7 Tage lang” Werder Bremen / Bonanza – ”Torjingle” Köln / Brings – ”Poppe, Kaate, Danze (Dat kannste)” Eintracht Frankfurt / Franz von Suppe – ”Light Cavalry Overture” Bochum ve Nürnberg / Blur – ”Song 2 ” Freiburg / Vereinshymne – ”SC Freiburg vor, immer wieder vor” Mainz 05 / Capones – ”Narhalla Marsch”

İNGİLTERE PREMİER LİGİ

İngiltere stadlarında çalan müzikler seyirciler arasında internet üzerinden düzenlenen anketlere göre seçilirken, her takımın stadında sabit seramoni ve gol müzikleri olmak üzere ayrı müzikler çalıyor. İngiltere’de genel olarak marş ve rock türünde müzik seçimleri yapılıyor.

Arsenal / March “A ticking clock” Aston Villa / Craig Armstrong (ft. Plunkett & Macleane) – ”Escape” Blackburn Rovers / Morning Call – “Wild Rover” Bolton Wanderers / “March From 633 Squadron” Chelsea / Harry J All Stars – “Liquidator” Everton / Johnny Keating – Theme From Z-Cars” Fulham /Escala / “Palladio” Liverpool / Gerry & The Pacemakers – “You’ll Never Walk Alone” Manchester City / Fatboy Slim – “Right Here, Right Now” Manchester United / The Stone Roses – “This Is The One” Newcastle United / The Ramones – “Blitzkrieg Bop” Norwich City: / Blur – ”Song 2” QPR / Pigbag – “Papa’s Got A Brand New Pigbag” Stoke City / Eminem – “Lose Yourself (Instrumental)” Sunderland / The Futureheads – “The Beginning Of The Twist” Swansea City / The Clash – “White Riot” Tottenham Hotspur / John Williams – ”Duel Of The Fates” (Star Wars Müziği ) West Bromwich Albion: “Insomnia” – Faithless (UK No 3, 1996 [released 1995]) Wigan Athletic / – Hans Zimmer ve Lisa Gerrard – “Honor Him” (Gladyatör film müziği) Wolverhampton / Jeff Beck – “Fanfare For The Common Man

İSPANYA LA LİGA 

Yıldızlar topluluğu Real Madrid ve Barcelona bu konuda oldukça seçici davranıyorlar. Dünyaca ünlü Tenor Placido Domingo’ya “Himno del Centenario” isimli bir beste yaptıran Real Madrid’liler seramoniye çıkarken bu müziği kullanıyorlar. Barcelona da özel olarak bestelettiği ‘Anthem of FC Barcelona’ isimli marş ile sahaya çıkıyor. İspanyol kulüplerinin geneli marş müziği ile seramoniye çıkıyor.

Koray DUSOVA / AMKSPOR.COM 

 

Yayınlanma Tarihi:01:28,