SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür, futbolun bir pazarı olduğunu belirterek, ”Bu pazarda size yer vermek isteyenleri siz elinizin tersiyle itemezsiniz. Futbol kültürünüz var, burada siz yorumlamayacaksınız da kim yorumlayacak?” dedi.

Bir televizyon kanalında futbol yorumculuğu yaptığı için eleştirilen Şükür, ”Milletvekillerinin uyacağı etik kuralları belirlemek” amacıyla oluşturulan ve raporuna son şeklini vermeye çalışan Meclis Etik Komisyonu ile ilgili soruları yanıtladı.

Milletvekili olduğunu ancak futbolu da meslek olarak gördüğünü belirten Şükür, ”Bu meslekle ilgili bir şey yaparken eleştiriliyorsam bu benim ayıbım değil” şeklinde konuştu.

Şükür, yaptığı işin anayasal bir hakkı olduğunu ifade ederek, ”Eğer olmasaydı zaten ben Hakan Şükür olarak bunu yapmazdım. Ben kural dışı hiçbir şey yapmam. Sahadayken de böyleydim, bu ülkenin vatandaşı olarak da böyleyim” diye konuştu.

‘İLLEGAL BİR İŞ YAPMIYORUM’ ”Kazanılan rakamlar noktasında insanların farklı duyguları varsa onda yapabilecek bir şeyim yok” diyen şükür, şöyle devam etti: ”Bu, benim 30 senedir kamptan, maçtan, sıkıntıdan, stresten kazandığım veya kazanmadığım şeylerin bir bedeli. Bugün 30 senelik bir bilim adamı çıkıp bir yerde fikrini beyan edebiliyor. Belki çok az kazanıyor, ben bunları kabul ediyorum. Ama bu dünya gerçeği, futbol çok seviliyor. Futbol reytingi çok yüksek bir oyun. Bu benim kabahatim de değil.

Futbolun bir pazarı var. Bu pazarda size yer vermek isteyenleri, siz elinizin tersiyle itemezsiniz. Futbol kültürünüz var, futbolun bütün birimlerinde bulunmuşsunuz. Burada siz yorumlamayacaksınız da kim yorumlayacak? Onun için, bunu yorumlayan insanın da siz olmanız, aslında çok faydalı. Futbolun nasıl olması ve yönetilmesi gerektiği konusunda kendimce fikirler veriyorum, siyaset yapmıyorum. Bugün herkes özgür, istediği partiye oy veriyor. Belki bu tartışmaların benim partime de zararı var, bilmiyorum. Ama yaptığım işin zararı olmaz, çünkü ben illegal bir iş yapmıyorum. yanlış bir şey yapmıyorum.”

‘BEN TEŞHİR EDİLECEK DURUMDA MIYIM?’

Şükür, ”Meclis Etik Komisyonu, milletvekillerinin yapamayacağı işlere ilişkin bir rapor hazırlıyor. Bu işleri yapan milletvekili sonunda teşhir edilecek” şeklindeki hatırlatma üzerine, ”Öyle kısıtlama şanslarının olacağını zannetmiyorum. O sadece manevi baskı oluşturmak amacıyla. Ben teşhir edilecek durumda mıyım? Benim her şeyim ortada. O maddeye uymuyorum ben. O benim için yapılmış bir şey değil, genelde böyle bir şikayet var demek ki” dedi.

Yorumculuk yaparken bilgi birikimini paylaştığını kaydeden Şükür, ”Bunun neresi sakıncalı anlamadım?” diye sordu.

‘BU PARAYA MUHTAÇ OLACAK BİRİ DEĞİLİM’ Şükür, ”Para alıyorum diye mi sorun var? Başta ‘milletvekili yapamaz’ diye girdiler, sonra ‘bilim adamı bu kadar alıyor, Hakan Şükür neden bu kadar alıyor?’ dediler. Bu benim elimde olan bir şey değil ki. O rakamlar (700 bin TL) değil. Ben burada pazarlık yapacak bir insan değilim. Ben çok sevdiğim bir işi yorumlama fırsatı bulduğum için mutluyum. Bu paraya veya başka şeylere muhtaç olan bir insan da değilim. Ama bu birikimse ve bunun karşılığında bir şeyler veriliyorsa, bunun da yasal bir sorunu yoksa, yapmakta da bir sakınca yoktur” diye konuştu.

‘EMRE VE ARDA KAÇARAK BU ÜLKEDEN GİDİYORSA…’ 

Futbol oynadığı zaman, yanında oynayanlardan 10 kat daha az kazandığını ifade eden Şükür, şöyle konuştu: ”O zaman milli takımın değerli bir oyuncusu olarak, ‘ya kardeşim bu nasıl oluyor, bu çocuğa haksızlık yapılıyor’ demeyenler, bugün bunu söylüyorsa burada bir sorun vardır. Bu ülkenin evladına sahip çıkmak lazım. Benim için demiyorum sadece bunu. Bugün Arda ve Emre bu ülkeden kaçarcasına gidiyorsa, bunu düşünmek lazım.

Bugün yaptığım iş, sporcu kimliğimin bana getirdiği bir özellik. En tepe noktada yaptığım, çektiğim meşakkatin, yaşadığım zor anların. Cebinden para veren, çok az rakamlara oynayan, hatta parasını alamayan ama işinden hiç bir zaman taviz vermeyen ve işini yapan bir insanım. Böyle bir adamken buna itiraz etmeyenler, bugün bunları söyleme hakkına sahip değiller.”

Yayınlanma Tarihi:17:45,