SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fina Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'nın 11.'si 12-16 Aralık 2012 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleşiyor. Böylelikle İstanbul ilk kez yüzme dalında bir dünya şampiyonasına ev sahipliği yapıyor.

2012 Avrupa Spor Başkenti olan İstanbul'un son büyük spor organizasyonu olan 11.Fina Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'na 162 ülkeden 950 yüzücünün katılması bekleniyor. Bu katılımla Fina Dünya Kısa Kulvar Şampiyonası akredite ülke rekoru kırılmış olacak.

Londra Olimpiyatlarında madalya alan, rekorkıran Ryan Lochte, Federica Pellegrini, Frederic Bosquet, Laszlo Cseh, Florent Manaudou, Fabio Scozzoli gibi yüzücüler de ülkelerini temsilen Aralık ayında şampiyonada kulaç atacak.

Türkiye'nin ilk defa ev sahipliği yapacağı Fina Dünya Şampiyonası, Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın 3. Büyük spor salonu olan Sinan Erdem Spor Salonu'nda gerçekleşecek.

Düzenlenen spor organizasyonlarıyla tanıdığımız “Sinan Erdem Spor Salonu”, şampiyona için yepyeni bir çehre kazanıyor.

Sinan Erdem Salonu içerisine 10 kulvarlı 1400 ton su alan bir yarışma havuzu, salonun dışına ise aynı boyutta ikinci bir ısınma havuzu inşaa edildi. Türkiye kurulum konusunda ikinci kez dünya rekoru kırarak 7 günde havuzu tamamlayarak su doldurmaya başladı. Birinci rekor 2009’da Abdi İpekçi Spor Salonu'nundaki 8 günlük kurulumdu.

Tamamen özel teknoloji çelikden mamul havuzun kurulumu icin özel torklu 30.000 adetten fazla vida sıkıldı. Su kalitesi ve ısısı bilgisayar ile otomatik control edilecek olan havuzların, özelliği yarışma öncesinde, boyunun her bir kulvar icin 1 mm hassasiyete kadar ayarlanabilmesi.

Yayınlanma Tarihi:20:13,