SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

1996 yılında kurduğu Gestifute şirketi ile Cristiano Ronaldo’dan, Radamel Falcao’ya kadar birçok yıldız futbolcunun menajerliğini yapan Mendes, Quaresma sonrası Siyah Beyazlı kulüp ile transfer ilişkilerine devam etti.

TOPLAM 6 MİLYON 250 BİN EURO

Quaresma’nın ardından Simao Sabrosa, Hugo Almeida ve Manuel Fernandes transferlerini yapan Beşiktaş yönetimi, 2011-2012 sezonunun başında da Bebe ve Sidnei Rechel da Silva’yı kiralık olarak kadrosuna kattı. Bu 5 futbolcu da Quaresma gibi Jorge Mendes’in şirketi Gestifute’nin oyuncularıydı.

Aradan geçen zamana rağmen Mendes’in Beşiktaş’tan aldığı menajerlik ücreti hala gündemdeki yerini koruyor. Portekizli menajerin Siyah Beyazlı kulüpten toplam 15 milyon Euro ücret aldığı iddiaları ve bu paranın büyük bir kısmının hala ödenmediği konuşulurken, Mendes’in Beşiktaş’tan toplam 6 milyon 250 bin Euro ücret aldığı ortaya çıktı.

Siyah Beyazlı takıma transfer olan 6 futbolcu için toplam 6 milyon 250 bin Euro menajerlik ücreti alan Mendes’in her futbolcu için aldığı miktar ise şöyle:

Ricardo Quaresma: 2 Milyon Euro

Hugo Almeida: 1.5 Milyon Euro

Simao Sabrosa: 1 Milyon Euro

Manuel Fernandes: 1 milyon Euro

Bebe: 375 bin Euro

Sidnei Rechel da Silva: 375 bin Euro

ALMEIDA TRANSFERİNDE 1.5 MİLYON EURO MENAJERLİK ÜCRETİ ÖDENMİŞ

Bu rakamlardan Almeida’ya verilen menajerlik ücretinin neredeyse Portekizli oyuncunun bonservis bedeli kadar olması ise dikkat çekti. 2010-2011 sezonu devre arasında Werder Bremen’den 2 Milyon Euro’ya transfer edilen Almeida için o dönem bir fon şirketi ile anlaşılmış ve 2 milyon Euro daha sonra faizi ile ödenmek üzere fon şirketinden alınmıştı.

Bonservisine 900 bin Euro ödenen Simo için ise 1 Milyon Euro menajerlik ücreti veren Siyah Beyazlı kulüp, 7.3 milyon Euro’ya kadrosuna kattığı Quaresma için de Mendes’e 2 Milyon Euro ödeme yapmış.