SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye’nin atçılıkta dünyayla boy ölçüşebilmesi için bazı radikal kararlar alınmalı. Artık TJK’nın yetiştiriciliği özel sektöre bırakması ve teşvik edici olması gerekiyor.

Türk atçılığının dünyayla ne zaman boy ölçüşebilir seviyeye gelebileceği yıllardır tartışılır. Biz de bu sorunun cevabını hem çok iyi bir at yetiştiricisi hem de Türkiye Jokey Kulübü Genel Sekreteri olan Osman Hattat’tan aldık. İşte Osman Hattat’a göre, Türk atçılığının gelişim formülü…

Türkiye’de atçılıkta başarıya ulaşmak için ilk önce yetiştiricilik yapılan yerlere bakmak gerekir. Dünya’da atçılık nerelerde, hangi faktörlerde, hangi şartların altında yapılıyor? Biz de o şartlar var mı? Ülkemizdeki at yetiştirilen yerlerin seçimi doğru yapılmamış, çoğu yanlış konumda. Türkiye’de değişik yerlerde daha kaliteli yetiştiricilik yapılabilir. Atlarımız, TJK, devlet ve yüzlerce kişinin özel haralarında yetişiyor ama bunların neredeyse hepsi olması gereken yerlerde değil yanlış yerlerde. Dünya’da çok iyi atlar, İrlanda, Amerika ve birkaç ülkede daha yetişiyor. Türkiye çok büyük bir ülke ve onlara benzer yerler bizde de var. Fakat biz oraları değerlendirememişiz. Burada değişen koşulları da göz önüne almak lazım. Kaliteli at çıkarmak için hali hazırdaki yerleri unutup yeni yerler bulunması lazım. Eskiden at adedini fazlalaştırmak için üretim yapılıyordu. Şimdi atı kalitelendirmek için yapılıyor. Bunu yakalayabilmek içinse açıp bakacaksın, Türkiye’de yaz yağmurunun bol olduğu nereler var, nereler yeşil? En iyi atçılık Ordu ve Giresun bölgelerinde yapılır. Oralarda nem çok az, toprak da verimlidir. Amerika’da at yetiştirilen bütün yerlerde ‘Lime Stone’ dedikleri, bizde de ciddi sıklıkla bulunan ‘Kireç Taşı’ diye bir madde var. ‘Kireç Taşı’ atın bütün kemik yapısını güçlendiriyor. Bu da gözetilerek üretim yapılmalı. TJK zaman içerisinde artık bu işlerden çekilmeli. Eğer bu memlekette bir endüstri oluşacaksa TJK, kendi yetiştirici kalmayıp, yönlendirici ve teşvik edici olmalı. Bu işi özel sektöre bırakmalı.

 Erdem Ergüden / AMKSPOR

Yayınlanma Tarihi:13:54,