SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Nyon’da TSİ 09.30’da başlayacak kura çekimine, (A) Milli Takım Antrenörü Okan Buruk ve Dış İlişkiler Müdürü Metin Tunçer katılacak.

2014’te Macaristan’da yapılacak UEFA 19 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası 1. eleme turuna katılacak 52 takım, 4’erli olarak 13 gruba ayrılacak. 1. eleme turu sonunda gruplarını ilk iki sırada tamamlayan takımlar ile tüm gruplar arasındaki en iyi üçüncü takım Elit Tur’a yükselecek. Elit Tur’a yükselen takımlara bu turda 19 yaş altı milli takımlar sıralamasında zirvede bulunan İspanya da dahil olacak. 28 takımın 4’erli 7 gruba ayrılacağı Elit Tur’da ise gruplarını lider tamamlayan 7 takım, Macaristan’da yapılacak olan finallere katılmaya hak kazanacak. Ev sahibi Macaristan ise finallere doğrudan katılacak.

Malta’nın 2014 yılında ev sahipliği yapacağı UEFA 17 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası 1. eleme turunda da yine 52 takım yer alacak.

1. eleme turu sonunda gruplarını ilk iki sırada tamamlayan takımlar ile tüm gruplar arasındaki en iyi üçüncü takım Elit Tur’a yükselecek. 17 yaş altı milli takımlar sıralamasında ilk sırada yer alan Almanya, doğrudan Elit Tur’a katılacak. Elit Tur’da ise gruplarını lider tamamlayan 7 takım, Malta’da yapılacak olan finallere ev sahibi takımla birlikte katılmaya hak kazanacak.

Bu arada 20 Temmuz-1 Ağustos 2013 tarihlerinde Litvanya’da düzenlenecek UEFA 19 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası Finalleri’ne katılacak takımların belli olacağı Elit Tur gruplarının kura çekimi de yarın yapılacak.

Nyon kentindeki UEFA merkezinde TSİ 12.45’te yapılacak kura çekiminde 28 takım 4’erli 7 gruba ayrılacak. Elit Tur’a, Avrupa sıralamasında üçüncü sırada yer alan Türkiye ile birlikte İspanya ve Sırbistan 1. eleme turu oynamadan katılma hakkı elde etti.

Elit Tur maçları sonunda gruplarını lider olarak tamamlayacak 7 takım finallere katılmaya hak kazanacak. Ev sahibi Litvanya finallere doğrudan katılacak.