SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

En yaygın tezahürat: ‘Allah belanı versin!’

4 Aralık 2012

Top Burak Yılmaz'a gelir gelmez bir homurdanma başlıyor Arena'da tribünlerde… Vursa; “Oradan vurulur mu” sesleri yükseliyor. Vurmasa; “Bir kere de vur kardeşim” diye bağırılıyor. Çalım atmayı denese; “Bencil” çığlıkları yankılanıyor. Pas vermek istese; “Golcü dediğin bencil olur” eleştirileri geliyor. Bunlar en hafifleri…

Değişen taraftar profilinin en sık kullandığı tezahürat; “Allah belanı versin…” Onu, “Şerrefsizzzz” haykırışları izliyor.

Bu kadar bağırıp çağırdıkları, bir türlü takıma layık bulmadıkları futbolcu geçen yılın gol kralı… Sadece 5 ay önce geldiği bir camiada, yıllarca sarı-kırmızılı formayı giymiş efsane golcü Hakan Şükür'e ait olan ‘iç sahada üst üste 6 maç gol atma' rekorunu egale etmeyi başarmış durumda. Bu sezon ligde attığı 8 gol ve yaptığı asistlerle, takımın skor gücünün önemli bir bölümünü üstlenen de O… Şampiyonlar Ligi'nde atılan tüm gollerin altında O'nun imzası var. Galatasaray, gruptaki son maçta Braga'ya yenilse bile Şampiyonlar Ligi'nde yoluna devam etme şansına sahipse, aslan payı O'nun. DİĞER HEDEF HAMİT!

Sadece Burak Yılmaz da değil tribünlerden tepki alan. Hamit Altıntop'a da bir türlü ısınamadı seyirci.

Cuma akşamı Gaziantep maçında sahadan çıkarken tribünlerin bir bölümünce yuhalandı. İlk şok atlatıldıktan sonra stadın önemli bir kısmı alkışlarla sahip çıksa da, memnuniyetsizlik dışa vurdu bir kere.

Hamit arzulanan form durumunda değil… Ama Bundesliga ve La Liga tecrübesiyle, Şampiyonlar Ligi maçlarının Burak'la birlikte en sivrilen oyuncusu. Üstelik hem futbolcu hem insan olarak herkesin örnek gösterdiği bir isim. İnsan protesto etmeden önce elini bir vicdanına koyar…

ÇOK DEĞİLLER AMA MİDE BULANDIRIYORLAR

Galatasaray'ın iyi futbol oynadığını, tribünde ya da ekran başında izleyen sevenlerini tatmin ettiğini söyleyebilmek imkansız. Fatih Terim ve ekibinin buna bir çözüm üretebileceğine yönelik bir ışık görebildiğimizi de söyleyemeyiz henüz. Ama taraftarlık her maçta tatmin olmak, illa bir ışık görmek değildir. Mantıktan çok yürekle kardeştir.

Sözlükte, “Sporcuların temsil ettikleri renklere, kulübe veya bayrağa bağlı kimse” yazılı taraftar kelimesinin karşısında… Bu açıdan bakınca protesto edilen ne Burak ne Hamit… Protesto edilen o forma… “Başarılar gelir geçer; asaletin bize yeter” diyerek çıkmıştı Galatasaray taraftarı Ali Sami Yen'den. “Galibiyetin bize yeter” diyenlerle karşılaştı Arena'da.

Sayıları çok değil elbette… Ama mide bulandırıyorlar.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek