SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

2007 yılında Galatasaray’ın yeni stadının Aslantepe’de yapılması konusunda devlet birimleri ile yapılan görüşmeler olumlu sonuçlandı. Ali Sami Yen’in arazisinin devredilmesi karşılığında, yeni stadın yeni arazide 2 yıl içerisinde bitirilerek Galatasaray’a devredilmesi kararlaştırılmıştı. 2007 yılı sonunda, devlet yetkililerinin de katılımıyla, 1997 yılında ilk projenin açıklanması üzerinden tam 10 yıl sonra yeni stadın temeli atıldı (13 Aralık 2007). Eski proje kenara atıldı ve Almanya’da Mete Arat’a yeni proje yaptırıldı.

2007’DE TEMELİ ATILDI

2008 yılında UEFA standartları gereğince, kapalı alt tribünü yeniden düzenledi. 2009’da yeni stadyum Türk Telekom Arena'nın inşaatı müteahhit firmanın değiştirilmesiyle hız kazandı. 2011 yılında yeni stadın tamamlanması ile birlikte Ali Sami Yen Stadyumu yıkıldı ve Galatasaray’da ‘ARENA’ tarihi başladı.

Galatasaray taraftarı yeni mabedi her ne kadar kabullenmiş görünsede kafalarda hala Ali Sami Yen rüyası vardı. Yeni stadın avantajları kadar dezavantajları da vardı, bunların en başında ulaşım sorunu geliyordu. 22 bin kapasiteli Ali Sami Yen’den sonra 55 bin kişilik Arena’nın daha coşkulu olması beklenirken, Aslan’ın oyuncuları bile Sami Yen coşkusunu arar olmaya başladı.

FENERBAHÇE’DE DE AYNI SORUN VARDI

Galatasaray’ın ezeli rakibi Fenerbahçe de tribün kapasitesini arttırdığı süreçte de aynı sorunlar yaşanmıştı fakat kısa bir süre sonra Şükrü Saraçoğlu eski formuna kavuşmuş, sarı-lacivertli taraftarlar artık daha fazla sayıyla ambiyans yaratmaya başlamıştı. Maalesef Galatasaray’da 2 sezon geride kalmasına rağmen ‘Sami Yen’ ruhu henüz yakalanabilmiş değil.

Sarı-kırmızılı taraftar sadece derbi ve Avrupa maçlarında daha gür bis sesle takımlarına destek olurken, sıradan bir lig sınavında adeta ‘sessiz film’ edasında bir tribüne bürünmekte Arena!

Galatasaray, bu sezon taraftarı önünde çıktı maçların bir çoğunda boynu bükük sahadan ayrıldı. Fakat taraftar hala tribünlerde suskun. Sami Yen’de 22 bin taraftarın desteğiyle rekorlara koşan Galatasaray, neden Arena’da 55 bin kişi, rakip takımı baskısı altına alıp gerçek cehennemi yaşatamıyor?

İŞTE GALATASARAY’IN TT ARENA KARNESİ

ŞAMPİYONLAR LİGİ

Galatasaray 0-2 Braga Glatasaray 1-1 Cluj Galatasaray 1-0 Manchester

SPOR TOTO SÜPER LİG Galatasaray 2-1 Kasımpaşa Galatasaray 3-2 Bursaspor Galatasaray 3-0 Akhisar Bld.Spor Galatasaray 1-1 Eskişehirspor Galatasaray 3-0 Kayserispor Galatasaray 1-3 KDÇ Karabükspor Galatasaray 1-1 Gaziantepspor

Cumali ÇİNKILIÇ/ amkspor.com

Yayınlanma Tarihi:07:12,