SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe son haftalarda birebir aynı oynuyor. Tipik bir Fener takımı gibi.. Pozisyon zenginliğineden ziyade topun arkasına geçip Cristian ve Sow ile kontradan gol arıyor. Buna rağmen bu kadar pozisyon olması iki takımın defans oyuncularının yapmış oldukları pozisyon hatalarındandı.

Sarı-lacivertliler bu tür maçlarda 3 tane aynı tip orta saha oyuuncusu ile oynuyor. Bu tür maçlarda mutlaka Sezer'in daha fazla süre alması lazım ya da Kuyt'ın Sow'un yanına monte edilerek çift santrfora dönülmesi gerekiyor. Bu daha faydalı olabilir. Fırat Aydınus'un Caner'e verdiği kırmızı kart diğer hakemler üzerinde baskı yaratmış olacak ki zaman zaman ortada olan pozisyonlarda takdir hakkı hep F.Bahçe'den yana kullanıldı.

Her yazımda söylediğim gibi F.Bahçe bu mevcut oyunuyla ve mevcut 11'yle sadece iyi mücadele eder. Zevk veren bir oyun ortaya koyamaz. Çünkü Alex'ten sonra herkes F.Bahçe'nin iki santrforla oynayacağını düşünüyordu. 4-2-3-1 sisteminde kalabalık orta sahayla oynamak gol yenmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Nitekim F.Bahçe gibi takımların skoru daha önceden yakalaması ve bunun için de oyuna mutlaka ofansif bir kadroyla başlaması gerektiğini düşünüyorum. Eğer siz Alex'ten sonra aynı dizilişle sahaya çıkıyorsanız ve Alex'in pozisyonunda Cristian'ı oynatıyorsanız o zaman Alex'i göndermenizin nedenini insanlara izah etmek zorundasınız.

Galatasaray da puan kaybediyor, Beşiktaş da puan kaybediyor ama her zaman daha atak oynayan ve daha çok pozisyona giren bir anlayışla sahada yer alıyorlar. Aykut Hoca'nın ya Sezer'i bir an önce takıma monte etmesi lazım ya da çift santrforlu sisteme geçmesi lazım.

Devre arasında F.Bahçe'nin mutlaka iyi bir stoper transfer etmesi lazım Yobo'nun yanına. Ayrıca Krasic'in durumuna göre de mutlaka transfer düşünülmeli. Son söz olarak şunu söyleyelim: F.Bahçe'nin oyunda silkinmesi için illa gol yemesi gerekmiyor. Bu anlayış çok tehlikelidir. Yine de dün akşam oyunun hakkı beraberlikti. İki takımı da tebrik ediyorum.