SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tbmm, milletvekillerinin uyacağı etik ilkeleri yeniden belirliyor. Vekillik dışı iş yasağı getirilirken, Maraton programına yorumculuk yapan Ak Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür ekranlara veda etmeye hazırlanıyor. Bu ayın ortasında sunulması beklenen etik ilkelere göre Kral, programdaki görevinden ayrılacak. AK Parti, CHP, MHP ve BDP'den birer üyeden oluşan ‘Etik Komisyonu'nun, Meclis Başkanı Cemil Çiçek'e sunacağı Siyasi Etik Yasa Taslağı'yla ilgili çalışmasında sona gelindi. Taslak için dünya örnekleri incelenirken, “Milletvekili, milletvekilliğinden başka bir iş yapamaz” diyerek bu konuda katı hükümler getiren Alman modelinden esinlenildi. Öne çıkan bazı etik ilkeler şunlar:

TEK İŞLERİ VEKİLLİK OLACAK

Milletvekilleri kamu ya da özel sektörde ücretli herhangi bir işte çalışamayacak, milletvekili olduğu süre içinde kendi özel işlerini de yürütemeyecek. Milletvekili seçilenler, seçildikten en geç 3 ay içinde bu işlerini bırakacaklar. Bu konularda etik ihlalinde bulunanlar, önce uyarılacak, ısrar eden kınanacak, ısrarın devamı halinde ise teşhir yaptırımı uygulanacak.

Ancak düzenli olmayan fikir ve sanat eseri üretimi yasak kapsamı dışında tutulacak. Buna göre vekiller; kitap yazma, basında düşüncelerini açıklama, resim ve müzik konserleri gibi fikir ve sanatsal faaliyetlerde bulunabilecek, bununla ilgili sembolik gelir de elde edebilecek. Medya da dahil şirket patronluğu ya da yöneticiliği, televizyonyorumculuğu ya da köşe yazarlığı gibi düzenli gelir elde etmeye yönelik faaliyetler ise yasak kapsamında olacak.

HEDİYE SINIRI AVRUPA'NIN 133 KATI

Vekillerinin bildirime tabi hediye tutarları da yeniden belirleniyor. Mevcut sistemdeki, asgari ücretin 10 katından (7 bin 398 TL) fazla değere sahip hediye kabul edilemeyeceğine ilişkin yasak esnetiliyor. Bu oran milletvekillerinin bir aylık ödeneklerine karşılık gelen yaklaşık 12 bin TL'ye çıkarılıyor. Bu tutarın üzerinde değere sahip hediyeler bildirime tabi olacak. Ancak bu rakam Amerika'da sadece 50 dolar (90 TL). Avrupa ülkelerinde de benzer rakamlar bulunuyor. Türkiye'de getirmek istenen 12 bin TL sınırlaması ABD ve Avrupa'nın yaklaşık 133 katı. Etik ilkelere göre çıkar karşılığı parti değiştiren milletvekillerinin de ‘teşhir'i öngörülüyor.

Transfer olan vekile teşhir

ÇIKAR karşılığı parti değiştiren milletvekillerine de yine uyarı, kınama en sonunda da teşhire kadar varan yaptırım uygulanacak. Vekillerin mal bildirileri artık Meclis'te ‘kapalı zarf' içinde kalmayacak. Etik Kurul, milletvekillerinin mal beyanlarını her yasama dönemi başında düzenli olarak içerik incelemesi yapacak, olağan dışı artışlar saptandığında açıklama  isteyecek.

Yayınlanma Tarihi:10:47,