SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yöneticiler, futbolcular, teknik yetkililer, medya ve taraftar dernekleri ile görüşecek olan bakanlık yetkilileri, “Artık yasa ne emrediyorsa uygulanacak” diyerek son uyarıyı yapacak.

Futbolda şiddetin bütün uyarılara ve ‘ceza tehditlerine' karşın artan bir hızla devam etmesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nı hareket geçirdi. Bir grup Orduspor taraftartarının Trabzonspor karşılaşmasının ardından takım otobüsünü taşlaması, yaralanan futbolcuların olması, yakalanan saldırganların kısa süre sonra serbest bırakılması, geçen hafta da bu kez Trabzonspor taraftarlarından bir grubun mağlubiyet sonrası işi başkan Sadri Şener'e fiili saldırıya kadar götürmesi Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın tepkisine neden oldu.

‘KİMSE KURTARAMAZ
KURMAYLARINI toplayan Kılıç, futbolda devre arasını başlangış noktası olarak alıp harekete geçilmesi talimatı verdi. Buna göre devre arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı'yla İçişleri ve Adalet Bakanlığı yetkilileri ve Futbol Federasyonu, futbolun bütün unsurlarıyla teker teker biraraya gelerek çözüm için nelerin yapılması gerekiyorsa artık “uygulamaya konulacağını” son kez açıklayacak.
Kulüp yöneticileri, başta takım kaptanları olmak üzere futbolcular, teknik yetkililer, medya kuruluşlarının yöneticileri ve spor sorumluları ve taraftar dernek yöneticilerine “Artık deniz bitti, şiddetle ilgili en ufak bir şey ne görmek istiyoruz ne de duymak istiyoruz” denecek.
Bu gruplara “Artık en küçük bir harekette yasa neyi emrediyorsa uygulanacak. Kolayca kurtuluruz, resmi güçler, kulüp bizi kurtarır diye sakın düşünmeyin, aklınızdan bile geçirmeyin” denecek. Bu bağlamda taraftara derneklerine özel bir uygulama yapılacak ve en çok onların dikkati çekilecek.
Yayınlara dikkat
Bakanlığın şiddetin artma eğilimine girmesinde en önemli etkenlerden birinin de bazı televizyon kanallarında özellikle, bazı yorumcuların ağızlarından çıkanı kulaklarının duymayacağı şekilde yayın yapmaları olduğu da anlaşıldı. Bir yorumcunun, karşısındaki muhabire “Söyle bakalım hangi şemsiye açılmaz” sorusu yöneltmesi örneğinde olduğu gibi ortaya çıkan seviyesizlik, takım, futbolcu ve hakemlere karşı hukuk kurallarını çiğneyerek, kişilik haklarını yok sayarak, özensiz, adam öldürmüş gibi saldırgan değerlendirmelerin de sıkıntı verdiği öğrenildi. Konuyla ilgili olarak RTÜK'ün devreye sokulacağı, 6222 sayılı Kanun çerçevesinde bundan böyle gerekenin yapılması gerekliliği de bakanlığın ilk gündem maddelerinden olduğu gelen bilgiler arasında.
Aziz Yıldırım destekliyor
F.BAHÇE Başkanı Aziz Yıldırım da kulübün resmi dergisinde yayımlanan yazısında televizyonlardaki bazı programlara değinerek RTÜK'ün alacağı önlemlerin yerinde olduğunu ifade etti: “Medyada RTÜK'e bazı ‘spor' programları hakkında izleyicilerden çok sayıda şikâyet gittiği ve RTÜK'ün bu konuda tarafları bir araya getirme girişiminde bulunacağı haberleri yer aldı. Bu, geç ancak sevindirici bir karardır.”