SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Böyle oynarsan Fernandes’siz de olur

2 Aralık 2012

Futbol basit bir oyun… Temel kaidelerini yerine getirirsen kazanmaman için bir sebep yok, en az rakibin kadar şanslı olursun. Şov yapmaya hiç gerek yok. Beşiktaş'ın son haftalarda taraftarının yüreğini ağzına getirdiği ‘korku filmi' kıvamındaki galibiyetleri gözönüne alındığında dünkü Orduspor zaferini ne kadar mantıklı ve akıllı bir futbol oynayarak aldığı tüm hatlarıyla ortaya çıkıyor. Her ne kadar son haftalarda düşüş içinde olsa da Karadeniz'de her deplasman zordur. Üstüne üstlük ‘savunma sanatı'nın dünya futbolunda en iyi uygulatıcalarından biri de Ordu'nun başındaydı. Herşeyin ötesinde Manuel Fernandes'in yokluğu siyah-beyazlılar için büyük bir handikaptı.

Portekizli çok yararlı bir futbolcu ama dünkü karşılaşma Beşiktaş'ın onun yokluğunda da birşeyler yapabileceğini ve bir takım olma yolunda emekleye emekleye ilerlediğini gösterme açısından büyük bir fırsattı. Takımdaki diğer oyuncular bu şansı çok iyi kullandılar, özellikle de Oğuzhan… Gurbetçi futbolcu daha Beşiktaş forması giydiği ilk maçın ilk dakikasında sahadaki duruşu, topu ayağına alışı, driplingi, pasıyla kalitesini göstermişti. Her maç üstüne koyan Oğuzhan gün geçtikçe daha iyi olacağının ve Süper Lig'e damga vuracağının sinyallerini veriyor. Attığı golde topu alması ve vuruşu ekstraydı. Futboluyla sahada adeta ‘daha çok gencim ama reis benim' diye haykırdı.

Bir parantez de kaptan İbrahim'e açmak lazım. İlginç bir şekilde Toraman'ın savunmanın önünde orta alanda bir kesici olarak görev aldığı maçlarda daha iyi oynadığına dair tarihte örnekler vardı. Tecrübeli futbolcu bu performansları arasında dün geceki futbolu zirve yaptı. Orta sahanın savunma yönü için çok iyi bir alternatif. Fernandes varken de bu bölgede değerlendirilmeli. Sezon başında bırakın mutlu sona ulaşmasından ilk 5'e girip giremeyeceği üzerine tartışılan Beşiktaş artık şampiyonluğun favorileri arasında… Tek dezavantajı kulübesinin çok zayıf olması. Devre arasında takviye yapılırsa en büyük favori haline gelir. Hele diğer ezeli rakiplerinin oynadığı futbol düşünüldüğünde bunun bir hayal olmadığı görülecektir. Beşiktaş adına dün gecenin özeti şuydu: Böyle oynarsan, takım olmuşsun demektir ve Fernandes'siz de kazanırsın.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek