SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Arena'da Eskişehir ve Karabük'ten sonra Antep'e de puan kaybetti. Mutlaka sarı-kırmızılıların bahanesi vardır. Saha kötüdür, rakip kapanmıştır, hakem onları engellemiştir… Ama bizim dışarıdan gördüğümüz gerçek şu; G.Saray kötü oynuyor. Daha doğrusu kötü mücadele ediyor. Maçı istemiyor. Rakibini ısırmıyor. Organize olamıyor. Ne oldu da geçen sezonun makina gibi işleyen takımı gitti, bu dağınık, istemeyen, isteyemeyen futbolcular topluluğu geldi. Mutlaka bu sorunun cevabını Fatih Terim biliyordur. Önemli olan bunu bize söyleyip söylemediği…

Dün geceyi Dany'ye çarpıp gol olan top sonrası şanssızlığa bağlayanlar da olacaktır. Futbol bu; şanssızlık olacaktır. Suat Arslanboğa'nın bezdiren yönetimi de etkendir. Zaten hakemleri G.Saray'a karşı bu şekilde maç yönetsin diye motive etmiyorlar mı? Şampiyonluk yarışındaki rakiplerin her demeci bu amacı taşımıyor mu? Sen nasıl hakeme maçın kaderini etkileyebilecek düdükler çalma fırsatı verirsin? Çık çatır çatır oyna, o ne çalarsa çalsın!

Çarşamba akşamı oynanacak Braga maçını düşünmek de bahanelerden biridir. Ama günümüz futbolu artık bunları kaldırmıyor. Çıkıp oynayacaksın. Rakibe sahada zorluk çıkarmaya çalışacaksın. Rakipten fazla koşacaksın. Daha hızlı düşünüp, daha çabuk uygulayacaksın. Yapamıyorsan sahada ne kaliten gözükür, ne pahalı futbolcuların için artı puan alırsın, ne de bu sezon sık sık olduğu gibi maç kazanabilirsin. Selçuk İnan sahada ruh gibi. Yok. Toplar içinden geçiyor. Takımını organize edemiyor. Konsantrasyonunu o kadar kaybetmiş ki duran toplarda bile komik vuruşlar yapıyor. Sezon başından bu yana onun form durumunu takıma ve yanında oynayan arkadaşlarına bağladık. Fakat galiba G.Saray'ın organizasyonsuzluğu tamamen Selçuk'un formsuzluğuna bağlı. Rakipler şifrelerini mi çözdü? Fizik olarak mı güçsüz? Aklı bir karış havada mı? Bu soruların hepsine “Biraz” diye cevap versek zaten yeter. O toparlanmadan G.Saray'ın sahada akıllı futbol oynamasını beklemek çok zor.

Dün Antep sahasını iyi kapattı. Ama şunu unutmamak lazım; G.Saray onlara fazlasıyla yardım etti. Eğer sen kanatları zorlamazsan, karşıdaki ceza sahasına fazla adam sokmayı düşünmezsen, şut çekmezsen rakibi güçlendirirsin. Hem moral olarak hem de fizik olarak diri kalan rakibin de elbet bir noktadan sonra senin kaleni düşünmeye başlar.

Fatih Terim'in G.Saray'ı çözüldü. Bazen değişiklik iyidir. Selçuk bu kadar formsuzken neden Yekta düşünülmez mesela? Neden maça Elmander ile başlanmaz? Amrabat beklenenden bu kadar uzakken ve oyun kurgusunu böyle bozuyorken ondaki ısrar neden? Terim bu soruları kendi kendine mutlaka soruyordur. Sormak yetmiyor ama.. Önemli olan uygulamak! Şu görüntüsüyle G.Saray'ı şampiyonluk adayları arasında göstermek imkansız. Arena'yı rakipler için cennete çeviren Florya eşrafına duyurulur.

Yayınlanma Tarihi:07:32,