SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Uilenberg, Cüneyt Çakır’ı ‘tam bir profosyonel’ olarak nitelendirirken Çakır’ın profosyonelliğine dünyaca ünlü hakem Howerd Weeb’in şaşırdığını söyledi.

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği tarafından İzmir’de düzenlenen bir konferansa katılan UEFA Hakem Komitesi Üyesi Jaap Uilenberg, genç hakem ve gözlemcilere tavsiyelerde bulunurken uluslararası turnuvalarda başarılı işlere imza atan Cüneyt Çakır’a övgü dolu sözler sarf etti. Uilenberg, Çakır’ın mükemmel diye nitelendirdiği profosyonelliğini şöyle anlatı: “Çok profosyonel bir hayat yaşıyor. Ve profosyonel bir şekilde hakemliğe bakıyor. Finallere geldiğinde EURO 2012 finallerine katılan hakemlerin en genciydi. Ancak yanında bir paket vardı. Bu paketin içinde finallerdeki 16 takımın en son yaptıkları hazırlık maçının DVD’si vardı. Ne yaptı Cüneyt Çakır buradan yöneteceği takımları ineceldi. Ve maça hazırlandı. İşte bu mükemmel bir hazırlık sizin olaya ne kadar profosyonel baktığınızı gösterir”

HOWERD WEEB ŞAŞIRDI

Cüneyt Çakır’ın maç öncesi hazırlıklarının dünyaca ünlü İngiliz hakem Howerd Weeb’i bile şaşırttığını dile getiren Uilenberg, “Otelde Cüneyt’le oturuyorduk o sırada ne oldu biliyor musunuz? Howerd Weeb geldi Cüneyt’in yanına ve dedi ki ‘ Cüneyt şu iki takımın maç DVD’lerini ver de bizde bir bakalım’ daha sonra Howerd geldi bana dedi ki ‘ bir sürü turnuvaya gittim şimdiye kadar. İlk defa elinde 16 takımın 16 tane DVD’si olan bir hakem gördüm. Bu inanılmaz bir şey. Çok profosyonel bir hazırlık’ Turnuvadan sonra Cüneyt’e dedim ki ‘ Türkiye seninle gurur duyuyor. Lütfen, Bu turnuvaya nasıl hazırlandın neler yaptın. Neler söylemek istersin. Bize film gibi bir şey hazırla. Bizde görelim’ dedim. Ve Cüneyt beni kırmadı çok güzel bir video hazırladı” diye konuştu.

SELÇUK DERELİ YAŞTAN KAYBETTİ

UEFA’nın elit kategorisine girebilecek hakemlerinin Çakır’la Selçuk Dereli olduğunu kaydeden Uilenberg, bir seçim yaptıklarını ve bunu yaş kriterine göre belirleyerek daha genç olan Çakır’ın üzerinde durduklarını ifade etti. Uilenberg, şöyle devam etti: ” 2010’da UEFA’da elit kategori, elit development, birinci, ikinci, üçüncü dördüncü kategoriler vardı. O sırada elit kategoriye girecek hakemler ikinci kategorideki Cüneyt Çakır ve Selçuk Dereli’ydi. Şimdi geleceklerine baktığımız zaman 5 senelik destekle ileriye gitmesi mümkün olan, yaş olarak daha avantajlı olan Cüneyt Çakır’dı. Bu seçimi yaparken hakemin kalitelerini ölçmedik. Dereli’de iyi hakemdi ancak bizim üzerinde durduğumuz tek nokta yaşıydı”

POLİS HAKEMLİKTEN DÖNDÜK

Çakır’ın UEFA bünyesine girme sürecini de anlatan Uilenberg, konuşmasını şöyle sürdürdü: “2009’un mayıs ayında Cüneyt Çakır’ın yönettiği Galatasaray Sivasspor maçını izlemeye gittik. Ligin son haftasındaki bir maçtı ve o haftada inanılmaz karışıktı. Niye bu maçı seyretmeye gittik? Çünkü, Cüneyt Çakır o zaman EURO U21 finallerine atanmıştı. Maçtan sonra Cüneyt’le ertesi gün detaylı bir toplantı yaptık. Niye yaptık bunu? Çünkü, UEFA’da yapabileceği uygulayabileceği UEFA’nın daha çok istediği özelliklerin altını çizdik. Onu oraya hazırladık. Daha sonra Cüney Çakır’ın daha iyi bir turnuva geçirmesini sağladı. İyi bir turnuva geçirdi. Yarı final yönetti. İnanılmaz maçlar yönetti işte çok uzun bir zaman sonra bir Türk hakemi UEFA’nın resmine girmiş oldu. Polis hakemlikten maçın hakemi olmaya nasıl döndük bunu gördük.

OĞUZ SARVAN’A TEŞEKKÜR

Kendisinin Türkiye’ye gelmesinde MHK Eğitim Direktörü Oğuz Sarvan’ın çok büyük etkisinin olduğunu dile getiren Uilenberg, “Burada tekrardan bütün futbol ve hakem ailesi adına futbola emek vermiş herkes adına bir kişiye teşekkür ediyorum aslında. Çünkü; bunların hepsinin başlangıcı kendisiyle oldu. Bunda bir kişinin çok büyük emeği var. O da Oğuz Sarvan’dır. O olmasaydı kesinlikle burada olmazdım. Türkiye’de çalışmazdım. Belki o zaman bu başarılarda olmazdı. Ben buradaysam Oğuz Sarvan çok iyi biri olduğu için ve beraber iyi çalıştığımız içindir” dedi.