SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

2006-2008 yılları arasında Fenerbahçe’yi çalıştıran ve takıma 100. yıl şampiyonluğunun yanı sıra Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final oynatan Arthur Zico, Rio’daki futbol akademisinin kapılarını Sabah gazetesine açtı.

En güzel anım Sevilla maçı 

“Türkiye ile ilgili en güzel hatıram Sevilla maçı.. Geriye düştüğümüzde bile o maçı kazanacağımızı biliyordum. Eğer maç 10 dakika daha oynansaydı, penaltılara gerek kalmadan rakibimizi eleyecektik, o sezonki Şampiyonlar Ligi’nin en kaliteli maçı bizim maçtı. Bir sonraki Chelsea maçında yaptığım konuşmayı da dün gibi hatırlıyorum.” “Soyunma odasına girdim ve elimle 5 yaptım. Futbolcular bana şaşkın bakarken, ‘Finale 5 maç kaldı, buraya büyük emekler vererek geldiniz. Sahaya çıkın ve bu emeklerin karşılığını alın’ dedim. İlk maçı İstanbul’da kazandık ancak Londra’da şanssız bir şekilde elenmiştik. Hayatım boyunca unutamayacağım bir yıl geçirmiştim.”

Başkanla kavga sonu oldu 

“Fenerbahçe’de yaşadığı en mutsuz an ise kulüpten ayrılmama neden olan olay. Başkan Aziz Yıldırım ile o dönem yardımcılığımı yapan kardeşim Edu’nun kavgası…” “Bir Şampiyonlar Ligi maçı sonrası soyunma odasında Volkan ve Lugano kavga ediyordu. O sırada odaya başkan Aziz Yıldırım girdi ve kavgayı ayırmaya çalıştı. O esnada kardeşim Edu da kavgayı ayırmaya çalışıyordu. Sonra ne olduğunu anlayamadığım bir nedenden dolayı başkan ile Edu birbirine girdiler. Aralarındaki kavgayı güçlükle ayırabildik.” “O günden sonra Edu takımla ilişkisini kesti ve benim için Fenerbahçe’deki en mutsuz günlerim başladı. Kısa bir süre sonra bende Fenerbahçe’den ayrılmak zorunda kaldım.” F.Bahçe finale kadar gider Türkiye Ligi’ni yakından takip edemediğini ancak internetten özetleri izlediğini söyleyen Zico, F.Bahçe ve G.Saray’ın Avrupa kupalarındaki maçlarını izlediğini vurgulayıp, “Her iki takım da oldukça başarılı. G.Saray’ın gruptan çıkacağını düşünüyorum. F.Bahçe temposunu biraz daha arttırırsa finale kadar gidecektir. Geçen hafta oynanan Elazığ- G.Saray maçında da Felipe Melo’nun kurtardığı penaltıyı izledim.

Gündem Melo 

Mucizevi bir olaydı ve Brezilya’da çok konuşuldu. Buna benzer bir olayı ben de Brezilya liginde yaşadım. Rakip 10 kişi kalmıştı ve kaleye oyuncu geçmişti. Bizim kazandığımız iki penaltıyı kurtarınca maçı kaybetmiştik” dedi.

Alex’e neden mesaj attı?

Alex de Souza’nın sarı lacivertli kulüpten ayrılışını değerlendiren Zico, “Söylenebilecek çok fazla bir şey yok. Büyük kulüpler sahip oldukları değerlere hak ettikleri muameleyi yaptıkları zaman daha da büyürler. Alex’in ayrıldıktan sonra yaptığı basın toplantısını dinledim. O kendi fikirlerini söyledi ve ben onun fikirlerine saygı duyuyorum. Kendisine bir teşekkür maili gönderdim” dedi. Alex veda toplantısında idolü olan Zico ile beraber çalışabildiği için Fenerbahçe’ye özel olarak teşekkür etmişti. Dün de TFF’nin Brezilya’daki fuarında açılan standına gelen Zico’ya basın büyük ilgi gösterdi. 200’e yakın gazeteci fuarı gezip ülke futbol federasyonlarının standlarını ziyaret eden Zico’yu adım adım izledi.

‘BJK ile görüştüm’

Şu anda çalıştığı Irak milli takımında saha dışı olaylar nedeniyle çok mutsuz olduğunu ifade eden Zico, sezon başında Beşiktaş’tan bir teklif aldığını söyledi: “Türkiye’de yeniden çalışmayı çok isterim. Sezon başında Beşiktaş ile görüşmem aslında olumluydu ancak Irak milli takım ile olan sözleşmemde bulunan tazminat maddesi o transferin gerçekleşmesine engel oldu. Umarım bir gün yeniden Türkiye’de çalışmak nasip olur.”

Yayınlanma Tarihi:07:43,