SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

AMK'nın ortaya çıkardığı ‘Asıl Hedef Cuper'di' haberinin ardından takım otobüsünü taşlayan 23 kişi gözaltına alınmıştı. Hepsi serbest bırakıldı, ancak şok olayla ilgili yeni detaylar gün yüzüne çıktı

Trabzonspor yenilgisinin ardından Orduspor otobüsü taşlanmış, yapılan çirkin saldırının arkasındaki gelişmeleri sadece AMK yazmıştı. Monje'nin başından yaralandığı, teknik direktör Hector Cuper'in ise ölümden döndüğü saldırı sonrası 23 kişi gözaltına alınmıştı. Bunların hepsi ilginç bir şekilde serbest bırakıldı. Emniyette ifadesi alınanlardan 18 yaş altındaki 10 kişi, “Otobüse bilerek saldırdık” itirafında bulunmuş ve azmettiren 22 yaşındaki 2 kişinin ismini vermişti. Ancak bu şahıslar, savcılıktaki ifadelerinde ağız değiştirip, “Bilmiyorduk, yanlışlıkla yaptık” dediler. Gün yüzüne çıkan detaylar ise tüyler ürpertirci. Buna göre otobüse saldırı yapılan yer, planlanarak seçilmiş, yol kenarına taşlardan cephanelik yapılmış ve ne ilginçtir ki o bölgede ne ışık var, ne de bir kamera. Yani güvenlik zaafiyeti had safhada.

BAKAN ŞAHİN TALİMAT VERDİ

Yaralanan futbolcu Monje'nin yüzünde ise kalıcı hasar oluştu. Böyle bir durumda saldırıyı yapanların asgari 5 yıl ceza alması gerekiyor. İddiaya göre azmettirenler şehrin bazı ileri gelenleri. Hatta emniyet ve belediyeden bazı kişilerin işin içinde olduğu konuşuluyor. Saldırının arkasındaki kişilerin, daha önce de takıma yapılan yumurtalı saldırının arkasındaki şahıslar oldukları öne sürüldü. Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe veren Orduspor Yönetimi, azmettiren olarak ismi geçen bu şahısların telefon kayıtları ve banka hesaplarının kontrol edilmesini istedi. Kısacası, saldırıyı organize eden ‘ağır abiler' mutlaka ortaya çıkartılacak. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in de konuyla ilgili kesin talimat verdiği ve konunun çözülmeden kesinlikle kapatılmayacağı bildirildi.