SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hollanda futbol tarihinde bir ilk daha yaşandı. Dünyaca da tanınmış futbol ülkesi Hollanda'da birinci ligin en iyi hakemliği ünvanı bir Türk hakem olan Serdar Gözübüyük'e verildi.

Bu hakkı bileğinin gücüyle 12 yaşından bu yana Hollanda'da gösterdiği üstün çabası sonucu elde ettiğini söyleyen Serdar Gözübüyük, kendisine verilen 3 kilo ağırlığındaki üstün hakemlik ödülü nişanı heyecanını Rotterdam başkonsolosluk konutunda Türk medya mensuplarıyla paylaştı.

Rotterdam Başkonsolosu Tağan Oral`ı ziyarete gelen ve başarısının heyecanını ilk olarak burada dile getiren Türk asıllı hakem, uzun süredir Hollanda'nın birinci lig takımlarına hakemlik yapıyor ve adil kararlarıyla tanınıyordu.

TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU'NA YEŞİL IŞIK YAKTI

Hollanda'da doğan ve 12 yaşından bu yana hakemlik yapan Serdar Gözübüyük, futbol merakının daha küçük yaşlarda başlayarak, daha sonra bunun hakemliğe dönüştüğünü belirtti.

Eski Hollandalı futbolcu Cruyff'inin yakın arkadaşı olan Weneven Hanegen'in hakem olmasında çok etkili olduğunu ifade eden Gözübüyük, daha küçük yaşta ünlü bir futbolcunun kendisine “futbolda hakemliğe devam et” tavsiyesiyle hakemliğe adım attığını belirtti.

Bu yılki tüm oylamalarda bütün puanları toplayarak en iyi hakemliğe seçildiğini söyleyen Türk asıllı hakem Serdar Gözübüyük, “Bu sene birçok derbi verdiler, geçtiğimiz haftalarda, Ajax, PSV, Feyonoord maçlarını yönetmiştim. Nasıl söylesem Ajax-Feyonoord maçını idare etmek aynı Galatasaray-Fenerbahçe maçını idare etmek gibi bir şey” dedi.

Bu derbileri idare etmenin farklı bir heyecan olduğunu, Hollanda'da eline geçen imkanları değerlendirerek iyi bir FIFA hakemi olma yolunda ilerleyeceğini belirten ifade eden Gözübüyük, “Maçlar süper, çok büyük heyecan var. İnşallah bir gün Türkiye'de de kendi takımlarımızın maçlarını yönetirsek bizim için harika olur. Onu artık federasyona bırakalım” diyerek Türkiye Futbol Federasyonu'na adeta yeşil ışık yaktı.

Rotterdam Başkonsolosu Tağan Oral, Türk hakemin başarısını tebrik ederek bu başarının adeta Hollanda-Türkiye arasındaki 400 senelik karşılıklı münasebetlerde gelinen ileri bir nokta olduğunu ve bunun bir 400. yıl hatırası olduğunun vurgusunu yaptı.

Yayınlanma Tarihi:12:03,