SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Kardemir Karabükspor ile oynanan maçın ardından GS Tv’ye çıktı. Ali Kırca ve Hasan Cemal’in sorularını yanıtlıyor.

“Karabükspor’u tebrik ediyorum. iyi oynadılar iyi mücadele ettileriç Biz de tam tersi kötü mücadele ettik ve kafamızdakileri yapamadık. Mağlup olduk uzun zamandır böyle oynanamamıştık. Oyuncularım da benim kadar üzgün tahmi ediyorum. Lig uzun bir maraton bunu telafi edeceğiz. Bugün çok değişik şeyler, Galatasaraylılar’ın çok merak ettiği şeyleri benim ağzımdan duymaları için çok iyi olacak.”

FATİH TERİM 3 TEMMUZ SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ

“Galatasaray’ın çok uzun vadeli plan ve düşüncelerini konuşursak soruları yanıtlamaya çalışacağım. Uzun zamandır mağlubiyet almadığımız için üzgünüz. Umarım yenilgi hakkımızı burada kullanmışızdır. 3 Temmuz süreci tarihin en enteresan süreci. İnşallah bir daha denk gelmeyiz. Hiç bir kimsenin mutsuzluğu bizim mutluluğumuz olamaz dedim. Aynı fikirdeyim. Oradan başlayarak dediğiniz güne kadar çok önemli badireler atlattık. Kendi yöneticimizle olan polemikler dahil çok şeyle savaştık. Sesimizi çıkarmamakla birlikte daha sakin daha akil olaylara bakmaya çalıştım; ama süreç içinde bir çok şeyle mücadele ettik.”

“GALATASARAY ARTIK BAŞARILARI PAYLAŞABİLMELİ”

“Şimdi onların hepsini geride bıraktık bir cephe açmanın manası yok. Ama bir çok cephede biz de mücadele ettik. Başkanla hiçbir problemimiz yok. Gün geçtikçe birbirimizi daha iyi tanıyoruz. Muhakkak ki zamansız bazı beyanlar yaşıyoruz ama ben şunu diyorum. Galatasaray hiç birleşmediği kadar birleşmelidir diyor. Ben G.Saray’a bağlıyım. Biz kendi içimizde bu konuyu hiç polemik etmedik. Başkana bağlı çalışıyorum. Ama hepimiz de Galatasaray’a bağlıyız. En kritik anlarda bunları yaşayabiliyoruz. Ben Galatasaray’a bağlıyım ve G.Saray ile yaşıyorum. Benim teknik direktörlüğün ötesinde bazı görevlerim var diye düşünüyorum. Çok kötü dönemde göreve gelmiş yönetim ve heyet var. İnanılmaz bir başarı da var. Anormal de bir para harcamadık. G.Saray artık başarıları paylaşabilmeli ve başarısızlıklarda bir araya gelebilmeli.”

“TEK ÇÖZÜM İSTİKRAR”

“Bizim hedefimizin sürdürülebilir bir başarı olması lazım. Bunu tek cevabı istikrar. 96’da ben geldiğim zaman Arsene Wenger de Arsenal’e geldi. Ben 3. defa geliyorum. 5 Lig şampiyonluğu, 1 UEFA kupası ve diğer kupalar kazanmama rağmen 2 defa geldim 3 defa geldim. Teknik heyette istikrar, yönetimde ve camiada istikrar. Tek çözüm bu. Hedeflerimiz içersinde yakın bir gelecekte, kendi içimizde daha fazla görmek istediğimiz yetenekli oyuncular var. Galatasaray’ın en başarılı dönemleri kendi içinde çıkardığı futbolcularla oldu. Galatasaray’ın Avrupa’da olmaması konuşulmalı, olması değil. Ben Türk takımlarından birisinin Devler Ligi’ni alacağını düşünüyorum. Bunun da G.Saray olmasını istiyorum. Avrupa’da hep bilinen Galatasaray’ın orada olması gerekir. 1 sene içinde, 3 ay içinde istediğimiz futbolu bam diye oynayamayız. Oynamak istediğimiz taktiği uygulamamız için sürece ihtiyacımız var”

“BELKİ BENİM DE HATAM VAR”

Çok maç oynamamız bizi örseledi. Ben bahane olarak görmüyorum bunu ama… 14 futbolcu verdik milli takımlara, bu oyuncular yeni geldi. Bu bir sebep. Diğer oyuncularımı daha fazla kullanmalıydım; belki benim de hatam var. En büyük eksikliğimiz Ujfalusi gibi bir liderin sakatlanması oldu. Bu bizi yıprattı açıkçası. Ben imza atarken bütün kupaları biz alacağız demedik. Sadece Galatasaraylılar’ın gurur duyacağı bir takım oluşturacağız dedik. Bunu yaptığımızı düşünüyorum. Büyük takımların başına böyle mağlubiyetler gelir.”

“MANCHESTER MAÇINA FARKLI 11 ÇIKACAK”

“Bu maçı Manchester maçını düşünerek oynamadım. Bu oyuncularımın aklında olmuş olabilir ama böyle bir oyun beklemiyordum. Manchester maçı çok değişik geçecektir. Orası çok değişik bir atmosfer. Sonra da Braga ile oynayacağız. Manchester’ı yendiğimizde ikinci olarak Braga’ya gideriz. Muhakak ki bugün oynadığımızdan farklı bir 11 çıkacak. Sakatlık durumunu bilsem bugün de açıklarım 11’i Hamit’in bir ufak sakatlığını duydum. Elmander için bir şey söyleyemem; ama dünyanın en büyük takımlarından biri olan Manchester’a karşı mücadele edeceğiz. Bir örnek vereyim Valencia oynamazsa Welbeck oynar, Nani yoksa başkası var. İtibarlı bir takım. Biz de saha avantajımızı kullanma peşindeyiz.”

“Old Trafford’daki Manchester maçında 8 oyuncunun daha yeni Şampiyonlar Ligi’nde yeni oynamış oyuncunun çok şeye ihtiyacı var. 5 hakem koyuyorsanız, verilmeyen penaltıları görecek. Hamit’e yapılan bir kart, penaltı da verilebilir dışarı da verilebilir. Bunların hiçbiri bize işlemedi. Braga’yı 18’den çıkardığımızı hatırlamıyorum. Çok şükür Cluj’dan galibiyetle dönerek moral aldık. Manchester maçı oyun olarak doğru. Manchester’da Galatasaray uzun yıllar sonra dikkat çekici bir oyun oynadı.”

“BEN HAYATIM BOYUNCA KİMSEDEN BİR ŞEY İSTEMEDİM”

“Ben hayatım boyunca 44 sene maç oynadım kimseden bir şey istmedim. Ne federasyondan ne Abdullah Avcı’dan. Oyuncularıma dedim, milli takım için sonuna kadar mücadele edin dedim. Basın sormasa bu konu böyle gidecek. İşin muhatabı Abdullah Avcı’ya sorarlar Fatih Terim aradı mı diye. Psikolojik savaş yürütülüyor. Maç günü 1 gün önce böyle polemikler ortaya atılıyor. Galatasaray takımı sistemli çalışıyor. İletşim ciddi seviyede. Ama işimiz fazla olduğu için polemiklerle ilgilenmemeye çalışıyoruz. Geçen sene maç öncelerinde alakasız çok şey oldu söylendi. A Milli Takım’ın hocasının tasarrufuna biz karışamayız. Bizden toplantı isterse gideriz.”

“AVCI’YA İNANIYORSANIZ DEVAM EDECEKSİNİZ”

“Bu tür olaylar futbolcuların psikolojisini de etkiliyor. Milli takımda şöyle bir şey var. Zordur milli takım antrenörlüğü Galatasaraylı der ki, “neden bunu almadın, Fenerli de Beşiktaşlı da aynı şeyi der. Kulüp antrenöründe belli bir kesime sorumlusunuz. Milli takımda ilgilenmeyen her adama cevap verirsiniz. Orada da pansuman devri geçti. Abdullah Avcı’ya inanıyorsanız devam edeceksiniz. 10 sene mi devam! Orasıdır Türk futbolcusuna yön verecek olan. İstikrarın oradan başlaması gerekiyor. Abdullah Avcı bunu ne diye oynattı polemiklerinin geçmesi gerekiyor.”

“ASLAN YOLUNDA KÜÇÜK ASLANLARIN TAMİR EDİLMESİ GEREKİYOR”

“Biz planlamamızı uzun vadeli. Ömrümüz vefa ettiği kadar. 10 sene 15 sene… Mali olarak, idari ve teknik olarak yeniden bir kurum savaşı veriyor Galatasaray. Futbol takımı da bundan ayrı düşünülemez. Ben evvelsi gün başkanla beraberdim ve planlamalarımız çok uzun yıllara endeksli… Aslan yolunda küçük aslanların tamir edilmesi gerekiyor. Florya’yı kastediyorum. O yuvada bizim nakış gibi ördüğümüz bir çalışmamız var. Bu arada deneme yanılma metodu işleyecektir. Bir transfere yüzde yüz diyemeyiz. Geçen sene daha fazla transferde isabet vardı. Bu sene onu yakalayamadık. Sadece çileğe konsantre olarak pastanın kremasına, kekine ihanet etmeyelim. Çileği biz Florya’da yetiştirmek istiyoruz. Çileği oradan çıkarırız inşallah”

“SEMİH MANCHESTER MAÇINDA İLK 11’DE OLACAK”

“Semih’in hem fiziğinde düşme oldu hem de sakatlık yaşandı. Manchester maçında en büyük kozumuz Semih. Dinlendirmek için oynatmadım Karabük maçında. Riera’yı da dinlendirdim. 6 maç üst üste oynadı çok yük bindi üstüne. O da Manchester maçında oynayacak oyunculardan biri. Melo ve Yekta konusunda henüz karar vermedim. Baskı unsurunda Elmander ve Umut’un baskıdaki başarısı, Burak’la diğer partnerinin başarısından daha fazla. Burak bunun için daha bir zaman istiyor. 3 oyuncumuz da epey iyi gol atıyor. Elmander’in sakatlığından beri birtakım problemleri oldu. Bu tür sakatlıklar o tür yüksek oyuncuların aleyhine ister. Eksiğini zamanla kapatacaktı”

“TARAFTAR OYUNCUYA TEPKİ GÖSTERMEMELİ”

“Taraftarlarımıza galip bir hoca olarak gelmek isteriz. Geçen senenin galibi olarak onların yanlarındayım. Taraftarlarımızı da daha değişik olacağını düşünüyorum. Taraftar kısa zamanda oyuncuya tepki göstermemeli. Dünyanın dört bir tarafına örnek bir taraftar. G.Saray taraftarı saha içinde bütünleşirse ne kadar takımı yükselteceğini biliyor. Ben taraftarımı çok iyi tanıyorum. Ben onların fedakarlığını bildiğim için daha fazlasını istiyorum. Onlar bizim sahada yapamadıklarımızı başarabilirler. Kazanamayabilriiz ama Manchester maçında coşkumuz sahada olacak.”

“MILAN BAROS İLE KONUŞTUM VE TEŞEKKÜR ETTİM”

“Milan Baros Galatasaray’a hizmet etti. Sezon başında kendisiyle yüz yüze görüştüm ve tüm hizmetler için teşekkür ettim. Ve çok kibarca bu seneki şablon içinde olmadığını kendisine söyledim. Bu senenin onun için bir fırsat olduğunu ve daha genç arkadaşlara (Burak,Sercan) gibi oynama şansı vermek istedim. O da teşekkür etti. Boros’la problem yok. Bu noktaya geldik. Menajeriyle yöneticilerimiz kısa bir önce görüştü ve sanırım ocak ayında bir çözüm bulunur. Onun dışında başka bir tasarruf yok.”

“HEM COŞKUMUZU HEM DE BEYNİMİZİ…”

“Biz rakipten bağımsız, kendimize ait sistemi oynayan ve taktiği olan bir takımız. Rakibin oyununa bakmaksızın kendi oyununu oynayan bir Galatasaray tahayyül ediyorum ve oynatmaya çalışıyorum. Coşkunuzu kullanmanız çok güzel. Ama beyninizi kullanmanız daha faydalı olur. İkisini kullanmak da idare oluyor. Biz bunu yapmaya çalışıyoruz.”

“FLORYA’DA YATIP KALKIYORUZ”

“Florya’da kalıyoruz ama yatmıyoruz, çalışıyoruz. Ben Florya’da kalıyorum bazen evet. Bazen evde Fulya bir şey söylüyor evde, dalgınlıktan cevap vermiyorum. “Hadi sen Florya’ya git” diyor. Analizci Metin’i yardımcılarımdan Hasan ve Ümit’i arıyorum, buluşuyoruz orada. Ama çalışıyorum yatmıyorum tabii”.

“DOĞRU NEYSE SÖYLERİM”

“Zaman içerisinde tüm yakın ve kurmaylarımla toplanığımız zaman, haklı dahi olsam agresif davranışın bana geri dönüşünün iyi olmadığını gördüm. İnsanın değişmesi zor olabilir, ben de değşemem. Ama doğruya dönüşebilirim, daha olayı üst perfpektiften incelemek tabiri benim için daha doğru bir tanım. Türk futbolunda 40 yılı aşkın önemli işler yapmış bir insanın, başka işlerle gündeme gelmemesi için kendimi değiştirme kararı aldım. Futbolcu ile ilişkilerim de değişti ama şu değişmedi. Oyuncu bana asla alınmaz. Çünkü ortada her zaman samimiyet var. Doğru neyse onu suratına söyledim. Ama dışarıda savunurum.”

‘ENGİN’E ÇOK AĞIR ŞEYLER SÖYLEDİM’

“Engin 11 maç ceza aldı. Bir şey duydunuz mu tek kelime söylediğimi. Engin’e ben çok ağır şeyler söyledim. Ama dışarıda hiç bir kelime etmedim. Galatasaraylı oyuncunun sigarayla görünmesi hoş değil. Bunu da konuşacağız. Galatasaraylı oyuncular için güven çok önemlidir. Benim bir adaletim vardır, ben bunu kullanırım. Ben adil olarak hareket ettim ama yanlış oldu. Birinin hakkını yemek hiç istemedim. Zaman zaman sesim yükselir. Güvenli adamların sesi yükselir. Duygulu insanın veridği tepkilerdir bunlar. Ama denildiği gibi astım-kestim değil.”

ONU ÇEKME BUNU ÇEK AÇIKLAMASI!

“Eskiden olsa bu programa da gelmezdim. Bu da değişimimin bir parçası. Mersin’de basın toplantısında bir şey oldu. Çok enteresan, işin özünü atladık, görmek istedikleri şekilde çevirmek için uğraştılar. Sahte bir gazeteci kimliğiyle dolaşan birine ses yok. Oradan bir parça koparma derdi var. Yanlış bir tepki olsaydı 40-50 basın mensubu beni orada ayıplardı ve ben bir şey yapmış olsam bunu da söylerdim. Ben bazen disiplin kuruluna hatalı olduğum zaman “evet yaptım” deyip cezayı ödüyorum. Akreditasyon kartı üstümde olmasına rağmen ceza yedim. Bu kadar ciddi ortam olmasına rağmen kimseye ceza verilmiyor ve bize bir mizansel oturtulmaya çalışılıyor”

 

 

 

“48 SAAT BU ÜZÜNTÜYÜ ÇEKMELERİNİ İSTERİM”

“Yenilirsek 4 puanda kalırız. Braga’yı yenersek 7’yle gider miyiz, gideriz. Demek ki galibiyetten korkmayan bir Galatasaray olacak. Maç sonu oyuncularımla konuşmadım. Kendilerini dinlemelerini istedim. Onlar da her şeyin farkındadrı. Galatasaray’ın bir Avrupa refleksi var ve en kötü anlarında bile bunu gösteriyor. En son örneği Cluj maçı. Manchester maçında seyirciyle beraber 1. dakikadan beri coşan bir G.Saray olacak. Karabük oyunundan 3. tane sayamazsınız bu sezon. Biz bunu telafi edeceğiz, edebiliriz. Ama Şampiyonlar Ligi’nin telafisi yok. Ama taktiğini ve gücünü rakibine kabul ettirmeye çalışan bir Galatasaray olacak. Galatasaray kaybedebilir; ama bazı reflekslerini kaybedemez. Bu 48 saat bu üzüntüyü çekmelerini isterim. Bu maçı alırsak kesinlikle gruptan çıkacağımızı düşünüyorum.”

“ERDAL KESER İLE ÇALIŞABİLİRİZ”

“Galatasaray’ın geldiğimizde bir mevcut scout ekibi vardı. Şu an yenisiyle beraber 20 küsür kişiler. Yeni bazı düşüncelerimiz var. Erdal Keser federasyondan ayrılmış. Onu da dahil edeceğiz, yönetimle konuştum. Transfer çok yönlü bir iş. Bir çok elementin bir araya gelmesiyle oluşan bir şey, kolay değil. Avrupa’daki büyük kulüplerin standartında para harcayamayacağımıza göre, gençlere yöneleceğiz.”

“ALBAYRAK ALPER POTUK’LA GÖRÜŞTÜ”

“Albayrak geçen sene Alper Potuk’la ilgili bir görüşme yaptı. Rakamlar söylendi, Eskişehir başkanıyla görüşüldü. O tarihten itibaren Alper’le ilgili hiçbir temasımız olmadı. Çok büyük rakamların olmasına hiçbirimiz müsade etmeyiz. Yetenekli bir grup genci mukakkak içimize almalıyız. Bir kaç sene içinde çıkacak biri gözükmüyor içeride. Emre Çolak bizim için şans oldu. Bu rakam artmalıdır. Ekonomik, teknik olarak ve bir sistemi oturtmak için Galatasaray’ın buna ihtiyacı var.”

“KERIM FREI’Yİ İZLETTİRDİK”

“Kerim Frei’yi geçen sene izlettirdik onu. Fulham’da oynadığı için kulübün haberi olmadığı için bir şey yapamam ben dedi. Her türlü gençte ısrar ettiğimiz için Frei için de ısrar edeceğiz. Geçen sene olduğu gibi bu sene de onunla ilgileniyoruz.”

“OYUNCU DEĞİŞTİRMEDEN TAKTİK DEĞİŞTİREBİLİYORDUK”

“2000’deki takımın seviyesine gelmemiz için çok çalışmalıyız. Tafarrel’den tutun, Hagiler, Okanlar, Suatlar, Hakanlar, Ergünler… öyle bir duruma gelmiştik ki, oturmuş bir takım vardı. Oyuncu değiştirmeden taktik değiştirebiliyorduk. Bu olgunluğa erişmiştik. Saha dışı ve içinde müthiş bir beraberliğimiz vardı.”

“UJFALUSI’NIN DÖNÜŞÜ ŞUBAT-MART AYINI BULUR”

“O günkü şartlarda geçen sene en yüksek verimi aldık. Bugün kadromuz daha güçlü. Bu sefer de, mesela Burak’ın preste zaafı var. Amrabat’ın pas alışverişinde… Dolayısıyla yemesiyle içmesiyle, arkadaşıyla, iletişimiyle oyuncunun alışması kolay değil. Ujfalusi 2 günde atlattı, başkası 4 ayda atlatır. O yüzden Galatasaray değişime uğramalı. Ujfalusi yeni geldi. Günde 4 saat çalışıyor. Ocak ayında dönmez. Yavaş yavaş düz koşularla başlar. Dönüşü Şubat ya da Mart ayını bulur.”

 

Yayınlanma Tarihi:15:18,