SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, FBTV’de Fatih Demirkol’un konuğu oldu. TFF ve Abdullah Avcı’ya sitemde bulunan Kocaman, “Maçımızı cumartesi değil de pazar günü oynayabilirdik, bu bir yarışsa eşitliği sağlamamız gerekiyor.” dedi.

Aykut Kocaman, Fatih Demirkol’un sorularını yanıtladı ve Fenerbahçe’nin ligdeki ve Avrupa’daki performansına dair açıklamalar yaptı.

“500. MAÇ ÇOK ÖNEMLİ ANCAK BUNU BİR ŞÖLENE ÇEVİREMEDİK”

Aykut Kocaman, 500. maç hakkındaki düşünceleri sorulması üzerine, “500. maç çok önemli, ancak bunu bir şölene çeviremedik. Maç ortamından ve oyunun havasından, en önemlisi seyircinin katılımının az olmasından dolayı. Oyuncular da kendilerini kontrol ediyordu çünkü lig çok sıcak. Zihinsel olarak maçla lig arasında gidip geldiler. Tam bir hazırlık maçıydı.” dedi.

ABDULAH AVCI VE TFF’YE SİTEM

500. maçı yorumlarken TFF’ye ve Avcı’ya da bir sitemimi söylemek istiyorum diyen Aykut Kocaman, “Ligler çok sıcak, bize has değil rakipler için de öyle. Aynı zamanda bütün liglerdeki takımlar oyuncular için de benzer özellikler ama türkiyeden bahsediyorum. En büyük rakiplerimizden biri cuma günü oynuyor, biz cumartesi oynuyoruz. Bu durumu anlamak mümkün değil. Sözle ya da eylemle Milli Takım konusuna girmek istemem ama TFF’den maçımızı pazar gününe taşımalarını beklerdim. Fenerbahçe’den 5 oyuncu ilk 11’de başladı, 3’ü 90 dk oynadı. Hasan Ali nerdeyse sezonu bitirdi. Büyük takıma geldi; sadece maçlar değil baskıyı da taşımaya çalışıyor. Gökhan Gönül de aynı şekilde maç yoğunluğu yaşıyor. Pazar gününe taşınabilirdi maç. Rakibimiz cumaya aldığı için maçı, oyunculara sıkıntı olacağı düşünülmüş. Keşke bizim maç için de bir şeyler düşünülseydi. Yarışıyorsak eğer biraz daha eşitliği sağlamak lazım. Oyuncuları 1 gün daha dinlendirme olanağımızı elimizden aldılar.” dedi.

“BU SEZONUN SAHA DIŞINDA DAHA ZOR OLACAĞINI BİLİYORDUM”

Fenerbahçe’nin performansı ve değerlendirilmesi sorulduğunda, Aykut Kocaman, “Kendi tarafımdan, bu sezona başlarken sahanın dışında çok daha zorlu olacağını bekliyordum. Arkadaşlarıma anlatıyordum bunu. Yıpratmanın çok daha yoğun olacağını düşünüyordum. Gerçekten ciddi bir şekilde yıpratıldık ve devam ediyor bu. Bu yıpranmanın içerisinde önemli maçlar oynadık. Vaslui ve Spartak Moskova maçları önemliydi. Galatasaray maçını bile Moskova’ya hazırlık olarak gördük. Ancak öyle olayların içine girdik ki maç 2. plana düştü. Açıkça söylemem gerekiyor, bu kadar önemli bir maç öncesi kulübün etrafındaki şeyler maçın önüne geçmemeliydi. Turu geçemememizdeki önemli faktörlerden bir tanesiydi. Oturmuş takımı kaybettik, yeni gelen oyuncuları eskilerin arasına yavaş yavaş sokmaya çalıştık oyun planında. Bütün bunları toparlamaya çalışırken sonuçlar istediğimiz gibi gitmemeye başladı, özellikle ligdeki sonuçlar. Bunun ana nedeni dışarıdan gelen sorunlarla boğuşmamız ve sakatlıklardır. en önemlisi de beklenmedik sakatlıklar geri dönüşümüzü biraz geciktirdi.” diyerek yanıtladı.

“FUTBOL SADECE KONUŞMAK DEĞİL AMA KOŞMADAN OYNAYAMAZSIN”

Oyun felsefesiyle ilgili görüşleri istenen Kocaman, “2 şeyin altını çizmek gerekiyor; önce topu ayakta tut sonra bunun üzerine inşa et. sonra nasıl daha hızlı oluruz, nasıl daha etkili oluruzu düşün. Ana materyal top bu oyunda. Oyunumuz giderek iyiye gidiyor. Bu sene beklentilerin üstüne çıkıcağız, öyle gözüküyor. Kadromuz da buna uygun gözüküyor. Hem rakamlar hem de oyunun kalitesi artacak, planlarımız bu yönde. Burdaki en önemli şey topu ayakta tutma süremiz arttı ve bununla birlikte şut sayımız da arttı. Bunun etkisi yadırganamaz. Bir şeyin daha altını çizeyim, ben 29 yıldır futbolun içindeyim. Hayret ediyorum ve bazen utanıyorum böyle konuşulmamalı. Tabii ki futbol koşmak değil. Ben işin, “bu oyun nasıl daha fazla oynanır?” tarafındayım. Futbol koşmak değil ama koşmadan oynayamazsın. O enerjiyi sahaya koyamazsanız, rakip daha enerjik ve daha çok koşuyosa o topu sizden alır ve oynatmaz sizi. Rica ediyorum, kimse ağzını bükerek “Futbol sadece koşmak mı?” diye sormasın, çünkü ayıp. Bu ayıptır.” dedi.

“ÖZGÜR, KADROYA ALAMADIĞIM İÇİN EN ÇOK KALBİMİ SIZLATAN OYUNCU”

Kadroyla ilgili sorunun üzerine Aykut Kocaman, ” Özgür kadroya alamadığım için en çok kalbimi sızlatan oyuncu. Gerçekten çok iyi çalışıyor. Kupa maçlarını sabırsızlıkla bekliyorum, Özgür ve Özgür gibi oyuncular için. Patlama yapmalarını da bekliyorum. Kadro seçimi konusunda, 23 oyuncumuz var seçim yapmak çok zor.” dedi.

“MİRO’NUN GOLÜ DAHA GÜZEL”

Kocaman, FIFA Puskas ödülüne aday olan Moussa Sow ve Miroslav Stoch’un golleri için ” Sow’un golü zorluk derecesi olarak daha yukarda. Ancak yarışmanın ruhuna daha uygun olan gol bence Miro’nun golü. Miro’nun golü daha güzel.” dedi.