SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bir çok kulübün teklifini geri çevirerek Türkiye'ye geldiğini anlatan Nijeryalı oyuncu, “Şu an sert ve yükselen bir ligde oynadığımı düşünüyorum” dedi.

Bu senenin heyecan yaratan transferlerinden birisi Kalu Uche'ydi. Henüz Kasımpaşa'ya imza atmadan ismi birçok takımla anılan Kalu, Kasımpaşa'nın yenilenen kadrosunun da iddialı ismi oldu. Kariyerinin önemli bir bölümünü İspanya'da geçiren ve son olarak Espanyol formasını giyen Nijeryalı futbolcu geride kalan 11 hafta içinde 6 gole imza atarak gol krallığında üst sıralarda yer aldı. Kalu ile Kuruçeşme Aşşk Cafe'de gerçekleşen röportajda her şeyden konuşma fırsatı bulduk…

BAŞARI RİSK İSTER

Buraya gelmeden önce tabii ki bazı şeyleri kariyerim için düşünmek zorundaydım. Birçok takımla yazıldım. Gazetelerde yalan yazılan çok şey var. Hayatınızda bir şey başarmak istiyorsanız, her zaman risk almak zorundasınızdır. Yönetim bana hedeflerini sundu. Bunlar bana uyan hedefler olduğu için takıma katılmak istedim. Şu anda iyi bir tercih yaptığımı düşünüyorum. Tercih nedenim sadece maddi şartlar değildi. Sadece para için konuşursak, başka yerlerden daha iyi teklifler geldi. Şu an sert bir ligde oynadığımı düşünüyorum. Sert ve yükselen bir lig.

İKİSİ DE İYİ HOCA

Biz takım olarak Bursaspor maçından sonra kendimize güvenimiz geldi. Dönüm noktası bu maç oldu diyebilirim. Teknik direktör değişimi yaşandı kısa sürede ama bu olumsuz bir etki yapmadı bize. Metin Diyadin ve Şota farklı teknikler kullanıyorlar. Bir değişim oldu ama her iki hoca da bizim için iyi isimler.

DEVAMLILIK GEREKİYOR

Türk Milli Takımı için işler biraz zor gitti. Tabi ki maçları takip ettim. Belki hedeflenen şeyler şuan tam gerçekleşmedi ama top yuvarlak heran herşey olabilir. Bir takımın başarı için uzun zamandır beraber olması lazım. Sürekli değişimlerde oyuncular hep bireysel oynar. İspanya Milli Takımı 2008'den beri aynı bu devamlılık çok önemli.

IRKÇILIK GÖRMEDİM

Irkçılık ile ilgili bir sorun yaşamadım. Gittiğim her yerde iyi zamanlar geçirdim. Futbol insanları bir araya getirmek için bir oyun. Nerede olduğunuzun ya da kim olduğunuzun önemi yok. Zenci, beyaz, kızıl. Önemli olan futbolu sevmek futbolu seviyorsan bununla ilgilenirsin sevmiyorsan uğraşman eleştirmen gereken başka şeyler vardır.

EMRE’Yİ SEVİYORUM

Buraya gelmeden önce en iyi tanıdığım futbolcu Emre Belözoğlu'ydu. Onu İnter'den beri seviyorum. Bu yeni bir şey değil. Oyun vizyonu var ve çok kaliteli biri. Benim bu ligde çekindiğim ya da beni zorlayan bir isim yok. Sadece takıma nasıl yardım edebilirim diye düşünüyorum. Kim var diye pek umursamıyorum.

OLDUĞUN YER DAHA ÖNEMLİ

Kaliteli futbolcu olabilirsiniz ama nerede durmasını bilmeyen futbolcular var. Tam tersi de var kalitesiz ama nerede durmasını bilenler… Bir tercih yaparsam ikinci şık olurum. Çünkü sahada nerede olmam gerektiği önemli. Yani kalitesi düşük ama nerede olmayı bilmek isterim. Sonuca bu fikir götürür.

EN KALİTELİ LA LIGA

Tabi ki bu lig ve La liga arasında farklar var. La Liga biraz daha kaliteli bir lig. Orada futbolcular biraz daha teknik, burada ise güç ve fiziksel artılar ön planda. Çok faul yapılıyor mesela. Burası evet fazla agresif bir lig futbola lazım olandan fazlası var. Orada teknik artıların fazla olması sertliği ortadan kaldırıyor.

ARDA TURAN 10 NUMARA ÜSTÜ

Arda Turan en önemli takımlardan birinde forma giyiyor. Şüphesiz Arda daha fazla yükselecektir. Hem o kalitede hem de oynadığında o hırsını görüyorsunuz. A. Madrid gibi büyük bir takımda olsa da daha iyisinde oynamayı hak ediyor. Bana göre tüm futbolcuların daha iyi olması için bir nokta var. 10 numara olabilirsin ama onun üzeri var.

Deniz EKE / AMK

 

Yayınlanma Tarihi:11:11,