SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Almanya’nın önemli yayın organlarından Bild’de yer alan habere göre; Platini, Türkiye’nin de ev sahipliği için aday olduğu EURO2020’yi 13 farklı şehre yaymayı planlıyor. 6 grupta 24 takımın mücadele edeceği organizasyonu 12 farklı ülkeden 12 farklı şehire yaymayı planlayan UEFA Başkanı’nın yarı finaller ve finalin oynanacağı 13. şehir için en büyük adayı ise İstanbul.

Bild’in açıkladığı turnuva haritasında, Berlin, Madrid, Lisbon, Roma, Londra, Amsterdam, Moskova, Zagreb, Atina, Basel, Paris ve Brüksel şehirleri ilk 12 şehir arasında gösterilirken; Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Wolfgang Niersbach, Platini’nin kişisel bir sohbette projeyi kendisine aktardığını söyledi.

UEFA ASbaşkanı Şenes Erzik de dün yapılan U20 Dünya Kupası Maskotu Tanıtımı toplantısında bu projenin sinyallerini vermişti. EURO2020’nin ev sahipliği için İrlanda&İskoçya&Galler ve zerbeycan&Gürcistan ortaklıklarıyla yarışan Türkiye, turnuvanın en büyük favorisi olarak gösteriliyordu. Türkiye’nin EURO2020 ev sahipliğinin önündeki en büyük engel olarak 2020 Olimpiyatları’na da aday olması gösteriliyordu.