SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray'ın bu sezon ligdeki önemli 3. puan kaybı. Sarı-kırmızılılar Eskişehir, Gençlerbirliği ve dünkü Mersin maçıyla öne geçtiği 3 karşılaşmada puan kaybetti. “Büyük takım” olgusuna ters bir durum. Öncelikle bunu belirtmekte fayda var. Belki G.Saray ligde lider, belki Şampiyonlar Ligi'nde dümeni tekrar eline aldı ama gerçekler halı altına süpürülmemeli. Geçen yıl bu takım istikrar abidesiydi, bu sezon bırakın maç maç istikrarsızlaşmayı, 90 dakika içerisinde bölüm bölüm farklı oyunlar sergiliyor.

Cluj maçının yorgunluğu mutlaka etki etmiştir Mersin'de Galatasaray'a. Ama şu unutulmamalı; Mersin bu ligin en yumuşak takımlarından biri. Tempo yapmıyor, Galatasaray'ın sevmediği hızlı forvetleri yok, iki önemli stoperi eksik.. Bu şartlar altında sadeleştirme yaparsak, Galatasaray'ın yorgunluk mazeretini götürür Mersin'in şartları..

Ne kadar yorgun olursan ol, bu kadar bitik olamazsın sahada. Eğer bu kadar bitiksen Cluj maçının 11'yle çıkmazsın sahaya. Değiştirirsin 2-3 futbolcunu. Koyarsın Sabri'yi, Aydın'ı, Melo'yu… Enerji katarsın takıma. Bunları yapmazsan “Neden” geniş kadroya sahipsin ki! ŞİMDİ “Mersin defans yaptı. Hiç çıkmadı” diyenler olacaktır. Her rakibin sana kırmızı mumlu davetiye mi yollamasını bekliyorsun? Fatih Terim maçtan sonra “Bu kadar iyi oynarken puan kaybetmememiz lazım” dedi. Bunu kulaklarımızla duyduk. Gerçekten Galatasaray iyi mi oynadı? Ya da Galatasaray'ın iyi futbolu bu mu? Tamam Mersin'e pozisyon vermedi Galatasaray. Ama ya kendisi kaç pozisyona girdi? İki topu direkten döndü. O kadar. Onlar da çok organize, rakibe baskı kurularak hazırlanan pozisyonlar değil.

Muslera yere düşmeden gol yiyebilir, senin topların direkten dönebilir… Ama büyük takımsan öne geçtiğin maçta, topu bu kadar kontrol ettiğin maçta puan kaybetmeyeceksin. Sabri'yi oyuna alıp takıma enerji katacaksan 88'i de beklemeyeceksin… Dün o kadar keyifsiz yanı var ki Galatasaray'ın ancak 3 puan bu durumun üzerini örterdi, o da olmadı.

Unutmadan, iyi yanlarını da ekleyelim Galatasaray'ın. Hamit ve Riera'nın form durumları yükseliyor. Umut otomatiğe bağlamış gibi her maç gol atıyor. Cris-Dany uyumu artıyor. Ama gerisi ne yazık ki umutsuz vaka!