SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

NTVSpor’un haberine göre, Milli yıldızımız eski günlerine dönemeyeceğini anladığı için aktif basketbolculuk kariyerini noktalamak istediğini söyledi. Okur, NBA’deki son yıllarında sakatlıklarla boğuşan Okur, lokavt döneminde Türkiye’ye dönerek Türk Telekom forması giymişti…

Mehmet Okur şu ifadeleri kulandı:  ”1993 yılında, 14 yaşında başladığım aktif profesyonel basketbol kariyerime 33 yaşında veda ediyorum.

Geç başladığım, ancak aradaki farkı kapatmak istercesine büyük bir azim, kararlılık ve aşk ile dolu dolu yaşadığım basketbol kariyerime, bireysel ve takım olarak sayısız başarılar sığdırma gururunu yaşadım. Takım sporlarında Türkiye’ye kazandırdığımız ilk madalya olan 2001 Avrupa Şampiyonası ikinciliği ile başlayan ilk milli takım başarıma, NBA’de şampiyonluk kazanan ilk Türk ve NBA’de All-Star seçilen yine ilk Türk olma unvanlarını ekledim.

En üst seviyelerde yıllarca Türkiye’mi en iyi şekilde temsil etmiş bir sporcu olarak, özellikle son üç yıldır ardı ardına yaşadığım sakatlıklardan dolayı, bütün geri dönme çabalarıma rağmen artık eski Mehmet Okur olamayacağımı anlamış bulunuyorum. Özel antrenörümle çalışmalarımı devam ettirirken, sayısız NBA takımlarından ve Avrupa’nın en elit takımları arasında yer alan kulüplerden teklifler aldım. Ancak, bir oyucunun, özellikle de belli seviyeyi aşmış bir oyuncunun vücudu, onun eskisi gibi olmasına müsaade etmemeye başladığında, onun artık çok sevdiği, hayatının yıllarca vazgeçilmez bir parçası olan spora veda etme zamanıdır ve bu an Mehmet Okur için gelmiştir.

OYAK Renault altyapısında başlayan, TOFAŞ, Efes Pilsen, Detroit Pistons, Utah Jazz ve New Jersey Nets ile noktalanan basketbol kariyerim boyunca hem saha içinde, hem saha dışında milletime layık, gurur vesilesi bir sporcu olmaya gayret ettim. Başarılarım kadar başarısızlıklarım da, benim itici gücüm oldu. Ancak, benim için en önemlisi, sadece sporculuğum ile değil, yaşam tarzım ile de çocuklara ve gençlere doğru bir örnek olma gayretimdir.

Ben, Mehmet Okur; öncelikle ailemin, basketbol kariyerim boyunca bana emeği geçen antrenör, idareci ve takım arkadaşlarımın ve son olarak da her zaman beni destekleyen Türk halkının ortak bir eseriyim. Bu heyecan dolu 19 yıllık serüvende bana eşlik eden sizlere sonsuz teşekkür ediyorum.’

İŞTE MEHMET OKUR’UN KARİYERİ

1979 Yalova doğumlu olan Mehmet Okur, kariyerinde Türkiye adına ilkleri başaran oyuncu oldu. 1997/2002 yılları arasında Türkiye’de sırasıyla Oyak Renault, TOFAŞ ve Efes Pilsen formaları giydi.

2001 NBA Draft’ında kendisini 2. tur 38. sıradan seçen Detroit Pistons’ın formasını 2002/03 sezonunda itibaren giymeye başladı. Bir sonraki sezon NBA finalinde Kobe Bryant, Shaquille O’Neal, Gary Payton ve Karl Malone gibi yıldızlardan kurulu Los Angeles Lakers’ı geçen Mehmet Okurlu Pistons şampiyon oldu.

Sezon sonunda Utah Jazz’e giden Memo, 2007 yılında All-Star seçilerek bunu başaran ilk ve tek sporcu oldu. 2011 yılında New Jersey Nets’e ve sonrasında Portland Trail Blazers’a takaslanan Mehmet Okur, NBA takımlarından kontrat alamıştı. Eurobasket 2001’de Milli formayla gümüş madalya kazanan Memo, NBA’de 604’ü normal sezon ve 71’i playofflar olmak üzere toplam 675 maça çıktı.

Yayınlanma Tarihi:15:30,