SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray son iki lig maçında hem iyi oynadı hem de iyi savunma yaparak Cluj karşısında iyi oynayacağını göstermişti hepimize. Tabii kulvarlar farklı ama form grafiğinin yükseldiğinin bir işaretidir bu performanslar. Bu iyi oyunu da maçın başındaki arzusuyla gösterdi sarı-kırmızılılar. İyi oyun kurup, pas yaparak ve golü bularak maçı ne kadar istediğini kanıtladı.

İlk yarı her şey Galatasaray'ın istediği gibi gitti. Rakibin risk alacağını biliyordu Fatih Hoca. Önemli kurallardan biri, ilk yarısını önde kapadığınız bir maçta ikinci yarının ilk 15 dakikasında rakibin kuracağı baskıya direnmektir. Maalesef ikinci yarının başında Cluj'un baskısı golü getirdi. Buna rağmen Cimbom oyun anlayışını ve disiplinini bozmadı. Orta sahada Yekta, Emre ve Selçuk üçgeninde etkili ve hızlı paslarla baskıyı kırdı G.Saray. Hamit'in ısrarla sağ kanadı zorlaması da golü getirdi. İkinci golün gelmesi hem takımı rahatlattı hem de oyuncuların güvenini tazeledi. Orta saha oyuncularının olumlu işler yapıp oyunun yönünü değiştirmesi rakibin zorlamasını önledi.

Atılan 3 golde de beceri ve organizasyon vardı. Her oyuncu üzerine düşen görevi çok iyi yaptı. Ama bir gerçek var ki hücum anlayışınız ve takım savunmanın iyi olduğu zaman kazanmanız kolaylaşıyor. Özellikle Emre Çolak'ın sorumluluk alıp oyunun her bölgesinde topa sahip olması belki de Cluj'un kuracağı baskıyı engellemiş oldu. Yekta da en az Emre kadar önemli işler yaptı. Geçen sene hiç oynamayan bir oyuncunun bu kadar diri ve hazır olması profesyonelliğini gösterir. Buradan Yekta'ya teşekkür ediyorum. Uzun zaman oynamayan oyuncular hep ‘Maç eksiğim var' diye şikayet eder ama Yekta bunu hiç söylemedi.

Maçın iki önemli noktası vardı. Riera'nın arkasına atılan bir topta geriye dönüp topu kapması takımda olmayı ne kadar istediğini gösterdi. Amrabat da oyuna girdikten sonra attığı deparlar ve savunmasına yaptığı yardımla hırsını gösterdi.

Tabii 3 gol atan Burak'a da değinmeliyiz. Çok önemli bir maçta sorumluluk aldı. Çok yetenekli ve fuleli bir oyuncu. Hele 3. goldeki vücut çalımı klasını gösterdi. Eğer orta sahanız yılmazsa, Burak da golleri atar.

Sonuna kadar hak edilmiş bir galibiyet. Braga'nın da M.United'a yenilmesi, G.Saray'ın oynadığı iyi oyunun sonunda karşılığını almasını sağladı. Birinci final bitti, ikinci final Braga maçı. Avrupa Ligi'ne devam ama Şamiyonlar Ligi'ne devam mı; bunu Braga maçı belirleyecek.