SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şampiyonlar Ligi’nde CFR Cluj ile karşılaşacak olan Galatasaray’da Fatih Terim ve Burak Yılmaz basın toplantısı düzenledi

 Burak Yılmaz ve Fatih Terim’in basın toplantısında sorulan sorular ve açıklamaları:

Terim’den önce konuşan Burak Yılmaz maçla ilgili şu görüşlerini aktardı, “Bulunduğumuz yeri sıralama olarak haketmediğimizi düşünüyoruz. En azından daha fazla puan alabilirdik. İlk üç maçta şanssızlıklardan ve talihsizliklerden yakındık. Kalan 3 maçta kalan tüm puanları almamız gerektiğini biliyoruz ve alacağız. Hem beklentileri karşılamak, hem de hedeflerimize ulaşmak için bunu yapmalıyız. Biz sadece Cluj maçına değil, her maça çıkarken kazanak için oynuyoruz. Baskıyı kırabilmeyi de başarabiliyoruz. ”

1 MİLYON EUROLUK PRİM VAR MI?

1 milyon euroluk prim iddiaları ile ilgili ise bir Rumen basının sorusuna teknik direktör Fatih Terim, Burak Yılmaz’dan önce müdahale ederek, “Önce doğru olup olmadığını sorun. Benim böyle bir primden haberim yok. Siz nasıl böyle bir bilgi edindiniz.” cevabını verdi.

10 senedir Galatasaray’ın deplasmanda maç kazanamadığı şeklinde bir istatistiğin olduğuve bunun takım üzerinde bir baskı yapıp yapmadığı ile ilgili soruya ise Yılmaz, “Bizim üzerimizde böyle bir baskı yok. Biz kazanmak için oynayacağız. Sadece düşündüğümüz bu. Bu istatistik aklımın ucuna bile gelmedi.”

Tek forvet oynaması durumda ise Burak Yılmaz şu sözleri sarfetti ve konuşmasını tamamladı: “Hocam bana ne şekilde görev verirse beklentileri karşılamak için mücadele edeceğim.”

“İSTATİSTİK MİNİ ETEĞE BENZER…”

Maçla ilgili bir değerlendirme yaparak söze giren Terim, “İstatistik de mini etek gibi her şeyi göstermiyor. Manchester, Braga ve Cluj maçlarına baktığımızda Burak önemli bir şey söyledi. Oyunun ve istatistiğin karşılığını puan olarak hanemize yazdıramadık. Direkten döndü iki tane Manchester’da. Braga karşısında da iyiydik. Sulu Cluj maçını söylemiyorum bile. Hakem o maçı iptal etmesi lazımdı.” dedi.

Geride kalan maçlarla ilgili, “Kalan üç maçın bizim için hayırlı olmasını istiyoruz. Penaltımız verilmedi. Penaltıdan gol yedik. Heryer kuruyken sulu sahaya çıktık. Daha çok şey var, daha bir cluj maçı daha var. Başımıza herşey geldi şu üç maçlık süreçte. Oynadığımız oyun, yaptıklarımızın karşılığı değil.” şeklinde konuşan Terim sözlerine şu şekilde devam etti:

“Ligdeki durumumuz, oynadığımız maçlar ve Şampiyonlar Ligi’ndeki konumumuz birbirine benzemiyor. Zor ve çetin bir maç oynayacağımız kesin. Cluj takımı defansı hakikaten iyi yapan bir takım. Görevine yeni başlayan meslektaşıma da sonsuz başarılar diliyorum. Hangi zaman diliminde nasıl oynamamız gerekiyorsa öyle oynayacağız. Oyun içerisinde her türlü olayı gerçekleştirebilme olgunluğuna erişmek önemli bir şey. Oyuncu değiştirmeden sistemde, taktikte değiştirme yapabiliyorsak gerektiği zaman gerektiği gibi oynamalıyız. Ne kadar puan alabiliyorsak onu almak istiyoruz. Belediye maçında kimliğimizden uzaklaştık zaman zaman. Bizim oyun anlayışımızdan vazgeçmeye niyetimiz yok.”

KADRODA SÜRPRİZ VAR MI?

Maç kadrosunda herhangibir sürpriz olup olmayacağı sorusuna ise, “Sürpriz karşıdakinin nasıl algıladığına bağlı. Size ne sürpriz gelir onu bilemiyorum, bilsem söyleyeceğim. Ama çok büyük sürpriz olmaz…” diyerek net bir cevap vermedi.

Oyuncularının Cluj karşılaşması ve Şampiyonlar Ligi’ndeki tur umutlarıyla ilgili inançlarının olup olmadığı ile ilgili soruya ise Terim şu cevabı verdi: “Sahada oyuncularımın gereken mücadeleyi ve duruşu sergileyeceğine inancım tam. Söyleyeceğimiz son sözü son maça kadar taşımak da en büyük isteğimiz. Ümit ederim öyle olur. Maçta oyuncularımın isteği, arzusundan. Ben bu tip maçları çok oynadım ve hep kazandım Allah’a şükürler olsun. Cluj maçında da bu böyle olacak.”

Cluj karşısına iyi futbol mu, yoksa sadece galibiyet için mi çıkacağı sorusu sorulan Terim, “Benim oyun anlayışım ve felsefem arasında hiçbirşey olmadı. Ben hep iyi futbol oynayarak puan almak istedim. Kaybettiğim zamanlarda bile bunları düşündüm. Manchester’da kaybetmesine rağmen övgüleri alan, geldiği zaman Cluj ve Braga’ya neredeyse pozisyon vermeden kaybeden bir takımız. Biz böyle oynadıkça tüm dünyadan, Avrupa’dan övgüler alıyorsak oyunumuzu bozmayacağız.” şeklinde konuştu.

“11’LER ARTIK ERKENDEN BELLİ OLACAK”

Tecrübeli teknik adam, maçın ilk 11’inin önceden açıklanıp açıklanmayacağına dair gelen soruya, “İlk 11’i GSTV’den öğrenebilirsiniz. Gerek Avrupa, gerek Türkiye kupası maçlarında Galatasaray TV 3-4 saat önceden verecek. Böyle bir karar aldık. Orası muhtemel 11 demez. Galatasaray Televizyonu’nu takip ederseniz erkenden haberiniz olur.” sözleri ile yanıt verdi.

Üzerlerinde bir baskı olup olmadığı konusuna da değinen Terim şu şekilde yanıt verdi:

“Ben ve oyuncularım, baskıyı kaldıracak kapasitedeyiz. Tüm ekip futbolcularla özel olarak ilgileniyor. Krizi idare etmeyiz, yönetiriz.”

Rumen ekibinin yaptığı hoca değişikliği ile ilgili ise Terim, “Cluj’un yaptığı işe saygı duymak lazım. Biz de rakibimize saygı duyuyoruz. Onların yaptığı hoca değişikliği zor bir hamle oldu. Genel olarak hoca değişiklikleri camialara, oyunculara pozistif yansır.”

Cluj karşılaşmasının kaybedilmesi durumunda son şansları olup olmadığı ile ilgili soruya ise deneyimli hoca, “Son şansımız mı?… Onu bilemiyorum ancak 4. maç olduğu için kaybımız Şampiyonlar Ligi’ndeki son maçlarımıza çıkacağımızı elbette işaret eder.” diyerek sözlerini tamamladı.