SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Derbi mücadelesine Beşiktaş hızlı başladı ve 8-0’lık bir seri yakalayarak bir anda öne fırladı. Fenerbahçe Ülker ilk periyodun ortalarına doğru kadro derinliğinin verdiği avantajıyla farkın açılmasına izin vermedi. Emir Preldzic oyuna girdikten sonra takımı ateşledi ve özellikle Bogdanovic ve İlkan Karaman’nın sayılarıyla maçı dengede tuttular ve ilk periyod 20-17 Beşiktaş’ın üstünlüğü ile tamamlandı.

İkinci periyoda daha kısa bir ilk 5 ile başlayan Beşiktaş, hücumda topu iyi çevirdi ve Serhat Çetin ve Damir Markota’nın üstüste bulduğu 3 sayılık isabetlerle Fenerbahçe Ülker’in öne geçmesine izin vermedi. Ev sahibi ekibi Fenerbahçe Ülker’de David Andersen orta mesafeden bulduğu sayılarla takımını sırtladı ve 11 sayı ile ilk devrenin en skorer ismi oldu. Periyodun büyük bir bölümü karşılıklı sayılarlarla geçilirken Beşiktaş ilk devreyi Fenerbahçe Ülker karşısında 44-39 önde kapattı.

Üçüncü periyodun başında Fenerbahçe Ülker Sato ve Bremer ile 3 sayılık isabet buldu ancak Beşiktaş’ta Cevher Özer rakip potaya gönderdiği 5 sayı ile cevap verdi. Periyodun ortalarına doğru iki takım da topu boyalı alana indirerek oynamaya başladı ve Fenerbahçe Ülker Oğuz Savaş ile Beşiktaş ise Gasper Vidmar ile pota altından sayılar buldu. İlerleyen bölümde Beşiktaş defansta Bogdanovic’i boş bıraktı ve Hırvat oyuncu 3 üçlük bularak takımını ve seyirciyi ateşledi. Fenerbahçe Ülker’de üçüncü periyodun bitimine 2 dakika kala David Andersen’in serbest atışları maça 62-62 eşitliği getirdi. Periyodun son bölümünde Ömer Onan ve David Andersen’in sayıları Fenerbahçe Ülker’e 4 sayılık farkı getirdi ve sarı-lacivertli ekip 68-64 ile üçüncü periyodu önde geçti.

Beşiktaş son periyoda acele atışlarla başlarken Fenerbahçe Ülker Ömer Onan ve Andersen ile sayılar bulmaya devam etti ve rakibine molayı aldırdı. Taraflar mücadelenin verdiği yorgunlukla düşük yüzdeli atışlar buldu. Curtis Jerrells, Beşiktaş hücumlarında etkin rol oynasada takım arkadaşlarından fazla destek gelmeyince tek başına yetersiz kaldı. Maçın bitimine 2 dakikaka kala Fenerbahçe Ülker’de Ömer Onan’ın üçlüğü skoru 79-70’e getirdi ve Beşiktaş Antrenörü Erman Kunter molayı almak zorunda kaldı. Mola sonrası Beşiktaş istediği oyunları uygulayamazken Fenerbahçe Ülker bu fırsatı iyi değerlendirdi ve Emir Preldzic ile sayılar bularak derbide rakibini 83-74 mağlup etti.

Fenerbahçe Ülker’de Bojan Bogdanovic 18 sayıyla maçın en skorer ismi olurken David Andersen 17, Ömer Onan 14 sayı ile oynadı. Son şampiyon Beşiktaş’ta ise Curtis Jerrells 15, Damir Markota ve Cevher Özer’in 12 sayısı galibiyete yeterli olmadı. Sarı-lacivertli ekip bu galibiyetle Beko Basketbol Ligi’nde 4’te 4 yaparak Galatasaray Medical Park’ın arkasında 2. sırada yer aldı.

Salon: Ülker Sports Arena Hakemler: Murat Biricik, Aytuğ Ekti, Semih Vural Fenerbahçe Ülker: Bremer 4, Ömer Onan 14, Sato 5, Oğuz Savaş 6, Batiste, Barış Ermiş, İlkan Karaman 7, Bogdanovic 18, Preldzic 12, Andersen 17 Beşiktaş: Jerrells 15, Muratcan Güler 2, Christopher 10, Cevher Özer 12, Vidmar 8, Serhat Çetin 8, Barış Hersek 2, Markota 12, Tutku Açık 3, Falker 2 1. Periyot: 17-20 Devre: 39-44 3. Periyot: 68-64