SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe'nİn psikolojik sorunları, sakatlarından daha fazla. Normalde hangi kadroyla çıkarsa çıksın Fenerbahçe, Akhisar'dan daha geniş ve kaliteli bir oyuncu grubuna sahip sahip. Ama bu geniş ve kaliteli kadro, ligin en zayıf ekiplerinden birine karşı bile yeteneklerini sahaya yansıtamıyor. 3 gün sonra ne olacağını bilmeyen, başkanının bırakıp bırakmayacağı belli olmayan ve sürekli olarak hocasının bırakma sinyali ile karşı karşıya kalan oyuncu grubunun, sahaya tam performans yansıtmasını beklemek de gerçekten zor.

Her ne kadar kazanan Fenerbahçe de olsa, iki takımı tanımayan biri maçı dışarıdan izlese beyazların F.Bahçe olduğuna kanaat getirdi. Gerek pozisyon almalarıyla, gerekse atağa çıkışlarıyla sarı-lacivertliler bu izlenimi verdi. Fenerbahçe için bugün en kayda değer taraf, sahada ofansif ve defansif anlayışı ile 90 dakikanın her anında doğru pozisyon alan Selçuk Şahin'di.

Ama ben hala Fenerbahçe'yi zor günler beklediğini düşünüyorum. Her ne kadar kötü oynarken kazanmayı bilseler de, mevcut oyun anlayışı ile daha da zorlu günlerin sarı-lyacivertlileri beklediği fikrindeyim. Bu yüzden Avrupa Ligi'ndeki Limasol ve Süper Lig'deki Ordu maçları sarı-lacivertlilerin ileriki günleri için belirleyici olacaktır. Akhİsar'a gelince bu lig en zayıf kadrosuna sahip olmalarına rağmen hem mücadeleleri, hem de oyun anlayışları ile ligde kalmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Birbirini tanıyan oyuncu grubu, aynı hoca ile 3. sezona girmeleri Akhisar'ın en büyük avantajı olsa da, kadro kaliteleri bu avantajı dezavantaja dönüştürüyor.

Fenerbahçe küçük takımlara karşı oynadığı bu tür maçlarda Cristian, Selçuk ve Mehmet Topal gibi üç defansif orta sahadan oluşan düzenin yerine, Sezer ve Recep Niyaz gibi daha ofansif orta saha oyuncusu denemeli. Ya da Binenvenu-Sow çift forvet oynayabilmeli. Çünkü Spartak Moskova'ya da bu 3 orta saha oyuncusu ile çıkıyorsunuz, Akhisar Belediye'ye de aynı kurgu ile çıkıyorsunuz. Ben Türkiye Ligi'ndeki maçlarda, bir puana razı olan takımlara karşı 1 ve ya 2 daha ofansif oyuncu kullanılmalı diye düşünüyorum.