SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

G.Saray geçen hafta Kayseri'ye karşı oynadığı iyi futbolla bu maça moralli girdi. O maçta rakibe 3-4 pozisyon vermişti. Dün akşam ise özellikle ilk yarıda hiç pozisyon vermediler. Fatih Hoca bu maçta İstanbul BB'yi iyi analiz etmiş. Her maçta oynattığı baskılı oyunu bu maçta tercih etmedi. Bu maçta takım savunmasını 2. bölgede kurup rakibin hatalarını ve top kayıplarını bekledi.

Burak'ın Umut'a attırdığı gol de bu taktikle geldi. Bu sezon ilk defa ilk yarıda iyi bir takım savunması izledik G.Saray'dan. Takımdaki herkes topun arkasına geçti savunma yaparken. İlk defa rakibe önde baskı kurmayıp geride bekleyerek takım savunmasına ağırlık verdiler ve kaptıkları toplarla hızlı hücumu tercih ettiler. Her zaman söylediğim gibi takım savunması her zaman maç kazandırır.

G.Saray da bunu ilk yarı çok iyi yaptığı için 2-0 öne geçti. İstanbul BB'nin hücumcularını etkisiz kıldı sarı-kırmızılı savunma oyuncuları. Bunda tabii ki rakibin planlarının karışmış olması da etkiliydi. Çünkü G.Saray'ın önde baskı kuracağını düşünüp ona göre hazırlanmışlardır.

İkinci yarıda ise ilk 15 dakikada İstanbul BB hücumcuları ve orta saha oyuncuları çok hareketliydi. G.Saraylı savunma oyuncuları da rakibi takip etmedi. Bu da savunma oyuncularının dikkat etmesi gereken en önemli noktadır. Yenilen gol ise G.Saray stoperleri Cris ve Dany'nin topa bakarak pozisyon almaları sonucundaydı. Önemli kurallardan biridir: Göbekte oynayan savunmacılar yani stoperler, kendi takım arkadaşları hücuma çıkarken rakibin forvetlerini izlerler ve onlardan 2-3 metre geride beklerler. Eğer bunu yapmazlarsa kontratakta fazla hızlı olmayan rakip hücumcular çok hızlı olmasalar da pozisyonlar bulabilirler. Defans oyuncuları bu anlarda konsantrasyonlarını kaybederler çünkü. İBB'nin Turgay'la bulduğu golde bu kuralın ne kadar önemli olduğunu da görmüş olduk. 2-1 olduktan sonra Terim oyuncu değişiklikleri yaparak oyunu dengeledi. İlerleyen dakikalarda İBB'nin kendi kalesine attığı gol de maçı bitirdi zaten.

Takım savunması işe yaradı

Her zaman takım savunmasının öneminden bahsederim. Bazen oyununuzu rakibe göre şekillendirebilirsiniz. G.Saray da İBB önününde bunu yaptı ve önde baskı kurmayarak takım savunmasına önem verdi. Ordu, Braga, Eskişehir maçlarındaki önde baskı işe yaramamıştı. İBB önünde takım savunması maç kazandırdı. Ayrıca Umut, Burak ve Selçuk üçlüsü de dün akşamki oyunları ile galibiyetin başmimarı oldular . Türkiye'nin en yetenekli isimleri olduklarını bir kez daha gösterdiler.

Yayınlanma Tarihi:15:53,