SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Formula 1’de sezonun sondan 3. yarışı olan Abu Dabi GP’si yıllarca unutulmayacak bir yarışa sahne oldu. Kazalar, aracı yolda kalanlar, son sıradan başlayıp ön sıralara gelenler derken, müthiş bir heyecana sahne olan Grand Prix’yi Lotus-Renault’dan Kimi Räikkonen kazandı. Raikkonen böylece 3 yıl sonra ilk kez kürsünün ilk basamağına çıkmayı başardı. Lotus da yıllar sonra birincilik elde etmenin sevincini yaşadı.

Abu Dabi’de Ferrari’den Fernando Alonso 2., yarışa son sırada başlayıp inanılmaz bir performans sergileyen RBR-Renault’un lider pilotu Sebastian Vettel ise 3. oldu.

Formula 1’de sezon 18 Kasım ABD ve 25 Kasım Brezilya GP’leri ile son bulacak.

UNUTULMAZ BİR GP

F1 logolu bir yolcu uçağının pist üzerindeki turuyla başlayan Abu Dabi GP’sine, pilotlar sıralamasının lideri ve son GP’nin Vettel cezası nedeniyle son sıradan start aldı. Abu Dabi GP’si Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes), Mark Webber (Red Bull-Renault), Pastor Maldonado (Williams-Renault), Kimi Raikkonen (Lotus-Renault), Jenson Button (McLaren-Mercedes), Fernando Alonso (Ferrari), Nico Rosberg (Mercedes), Felipe Massa (Ferrari), Romain Grosjean (Lotus-Renault) sıralaması ile başlayan yarışın hemen başında iyi start alan Raikkonen, Hamilton’un gerisinde ikinciliğe yerleşti. Alonso da iyi bir atakla 4. sıraya çıktı.

9. TURDA KAZA

Sıralama turlarından sonra aracında yeterli miktarda yakıt kalmadığı için yarışa sona sırada başlama cezası alan Vettel ise ilk turda sallanan sarı bayrak sayesinde öndeki grubu yakaladı. Yaşanan inanılmaz start sırasında Grosjean ve Rosberg temas nedeniyle pite geldi. Vettel ise ön kanadındaki hasara rağmen yarışa devam etti ve 9. turda 13. sıraya kadar yükseldi. Bu turda Karthikeyan ve Rosberg çarpışınca piste güvenlik aracı girdi. Bu da pilotlar arasındaki farkın kapanmasına neden oldu.

İlk 6’nın Hamilton, Raikkonen, Maldonado, Alonso, Webber ve Button’dan oluştuğu GP’nin bu turlarında Vettel de kırılan ön kanadını değişmek için pite girdi ve piste 21. sırada geri döndü.

LİDER HAMILTON YİNE YOLDA KALDI!

15. turda güvenlik aracının pisti terketmesiyle yeniden heyecan kazanan mücedelede bir başka şok da 20. turda yaşandı. 1:47.266 ile en hızlı tur zamanına imza atan Hamilton araç arızası yüzünden yarış dışı kalıverdi! Bir kez daha lider durumdayken arıza yüzünden yarış dışı kalan Hamilton, liderliği de Kimi Raikkonen’e teslim etmek zorunda kaldı.

Vettel ise rakiplerini bir bir geride bırakmayı sürdürdü bu turlarda da. Alman pilot, 26. turda Schumacher ve Kobayashi’yi geçti; 2 tur sonra da Alonso’nun pite girmesiyle 7. sıraya kadar yükseldi.

55 turluk yarışın 31. turuna gelindiğinde lider olan Raikkonen pite girdi lider olarak da geri döndü. Tırmanışı ile müthiş bir yarış çıkaran şampiyona lideri Vettel ise 38. turda pite girdi ve piste 4. sırada geri dönmeyi başardı.

BİR KAZA DA 39. TURDA

39. turda bir kaza daha izlendi Abu Dabi’de. Grosjean ve Webber temas sonucu yarış dışı kaldı, Grosjean’ın aracı pist kenarında kaldığı için güvenlik aracı birkez daha içeri girdi.

Güvenlik aracının piste girmesiyle pilotlar arasındaki farklar yeniden kapandı. 42. turda araç pisti terkettiğinde hala yarışabilen 17 pilot arasındaki sıralama Raikkonen, Alonso, Button, Vettel, Maldonado, Kobayashi, Massa, Senna, Vergne, Di Resta, Ricciardo, Kovalainen, Perez, Glock, Petrov, Schumacher ve De La Rosa şeklindeydi. Kalan 7 pilot yarış dışı kalmıştı. Son 5 tura da aynı ilk 8 ile girilirken Di Resta 9., Ricciardo 10 sıraya çıktı. SON KAPIŞMALARDA GÜLEN VETTEL OLDU!

Son turlar ilk sıradaki Raikkonen ile 2. Alonso’nun birincilik, 3. Button ile de son sıradan gelmeyi başaran 4. Vettel’in üçüncülük mücadalesene sahne oldu. Bu mücadelelerde ilk zafer ise yarışta adeta tarih yazan Vettel’in oldu. Alman pilot, yarışın bitimine 2 tur kala Button’ı geçti ve kürsü eşiğini aşıp 3. sıraya yükseldi.

Artık herkesin aklında kürsünün ilk sırasının kimin olacağıydı; Lotus-Renault’dan Kimi Räikkonen mi Ferrari’den Fernando Alonso mu?

RAIKKONEN, ALONSO’YA ŞANS TANIMADI!

Pilotlar sıralamasının 2. ve 3. sırasındaki iki ismin mücadelesinde Raikkonen, rakibine şans tanımadı ve Abu Dabu GP’sini ilk sırada tamamlayıp kariyerindeki 19. zaferi elde etti. Pilotlar sıralamasında 2. sırada yer alan Alonso yarışta da 2., 21. sırada start alıp müthiş bir başarı gösteren sezon lideri Vettel 3. oldu. Onları ise 4. Button ve 5. Maldonado takip etti. Kobayashi 6., Massa 7., Senna 8., Di Resta 9., Ricciardo 10. sırada kendine yer buldu.

Yarış sonunda pilotlar sıralamasında Vettel 255 puanla liderliğini sürdürürken, farkı 3 puan azaltan Alonso da 245 puan ile ikinciliğini devam ettirdi. 3 yıl sonra birincilik gören Kimi Räikkonen ise 198 puana çıkarak üçüncülüğünü korudu.(Ntvspor)