SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

THY Avrupa Ligi’nin 4. haftasında Fenerbahçe Ülker ve Panathinaikos karşılaştı. Yunanistan temsilcisi Panathinaikos’u Ülker Sports Arena’da konuk eden Fenerbahçe Ülker karşılaşmadan 73-64 galip ayrıldı.

Fenerbahçe Ülker’de Bo McCalebb ve Bojan Bogdanovic’in 13, İlkan Karaman’ın 12 sayı 7 ribaundu galibiyeti getirdi. Panathinaikos’ta Jonas Maciulis’in 14, Dimitris Dimantidis’in 12, Roko Ukic’in 11 sayısı mağlubiyete engel olamadı.

Fenerbahçe Ülker bu sonuçla gruptaki galibiyet sayısını 3’e yükseltti. Panathinaikos ise 2’de kaldı.

Fenerbahçe Ülker gelecek hafta İtalya deplasmanında Mapooro Cantu ile karşılaşacak. Panathinaikos ise Rus takımı Khimki Moskova ile evinde karşılaşacak.

Fenerbahçe Ülker karşılaşmaya  JR Bremer, Romain Sato, Emir Preldzic, Panathinaikos ise Roko Ukic, Dimitris Diamantidis, Andy Panko, Jonas Maciulis ve Hilton Armstrong ilk 5’leriyle başladı.

Karşılaşmanın başında her iki takımda savunmada zorlanarak başladı. Fenerbahçe Ülker Emir Preldzic, Panathinaikos ise Dimitris Diamantidis üzerinden hücumu geliştirdi.

Karşılıklı basketlerin ardından ilk molaya 10-10 eşitlikle girildi.

Molanın dönüşünde Fenerbahçe Ülker iyi savunmasının yanında, İlkan Karaman’ın hücum ribaundu ve 2’lik basketi, ardından Bo McClebb’in 3’lüğüyle 5-0’lık seri yakaladı. Panathinaikos, pota altında Sofoklis Schortsanitis’i kullanma isteğine içeriyi kalabalık tutarak cevap veren Fenerbahçe Ülker, oyunun dengesini kendi lehine çevirdi.

Çeyrek de 19-17 Fenerbahçe Ülker lehine sona erdi.

2. çeyreğin başlasmıyla birlikte her iki ekiipte savunmada işleri sıkı tutmaya başladı. Sert savunmaların devreye girmesiyle sayı bulmak zorlaştı.

Televizyon molasına gidilirken sko 23-19 Fenerbahçe Ülker lehineydi. Mola sonrası Fenerbahçe Ülker İlkan Karaman’dan 2, Bojan Bogdanovic’den 1 üç sayılık basket bularak skorda 32-24 ileri fırladı.

Etkili savunmasını sürdüren Fenerbahçe Ülker bu bölümde rakibine toplam 8 top kaybı yaşattı. Stephane Lasme’nin sportmenlik dışı faulünden sonra önce İlkan Karaman’la 2 serbest atış, daha sonra Bogdanovic’le 2 3’lük bularak devreye 36 saniye kala 42-27 öne geçti ve Panathinaikos baş antrenörü Pedoulakis’in molası geldi.

Panathinaikos devre sonunda hızlı hücumda Hilton Armstrong’la 2 sayı buldu ve devre 42-29 Fenerbahçe Ülker lehine sona erdi.

İlk 2 dakikada rakibine sayı şansı vermeyen Fenerbahçe, Mike Batiste ile biri alleyoop olmak üzere 4 sayı bulup skoru  46-29’a taşıdı ve Panathinaikos baş antrenörü Pedoulakis tekrar mola almak zorunda kaldı.

Mola sonrası savunma performansını yine yüksek tutan Fenerbahçe Ülker, hücumda ise Panathinaikos savunmasını aşmakta zorlandı.

Hakemlerin Fenerbahçe Ülker aleyhine kolay düdük çalmasının neticesinde sık sık serbest atış çizgisine giden PAO’lu oyuncular sayı bulmaya başladı.

15 civarında gidip gelen fark nihayetinde karşılık basketlerin ardından, son çeyreğe Fenerbahçe Ülker 58-41 önde gitti.

Son çeyrekte Panathinaikos savunmada vidaları sıkınca Fenerbahçe Ülker hücumu tıkandı. Sağlıklı bir hücum geliştiremeyen sarı lacivertli oyuncular, zorlama şutlarla sayı bulmaya çalıştı.

Hücumda Panathinaikos’un formda olmaması ve Fenerbahçe Ülker’in savunma performansının hala iyi seviyede devam etmesi sonrası skor dengede gitti. Panathinaikos hücumda ritm bulup, Diamantidis’in geliştirdiği hücumlar farkı 12 sayıya kadar indi. 05.32 kala gelen televizyon molası geldiğinde skor 60-48 Fenerbahçe Ülker lehineydi.

Moladan JR  Bremer’in son saniye 3’lüğüyle geri dönen Fenerbahçe Ülker farkı 15 sayıya yükseltti. 03.18 kala gelen Bojan Bogdanovic’in üçlüğüyle Fenerbahçe Ülker farkı 16 sayıya çıkardı ve rahatladı.

Bogdanovic’in 3’lüğünden sonra konsantrasyon kaybı yaşayan Fenerbahçe Ülker savunmada vidaları gevşetince Panathinaikos farkı indirdi. Karşılaşmada Fenerbahçe Ülker lehine 73-64 sona erdi.

MAÇTAN KARELER İÇİN TIKLAYIN..

Yayınlanma Tarihi:11:30,