SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Halter Federasyonu başkanlığına 3’üncü kez seçilen Hasan Akkuş, halterin küçük bir camia olduğunu ve kimseyi dışarıda bırakmayacaklarını söyledi.

Federasyonlarda faaliyetlerin rutin olarak devam edeceğini ifade eden Akkuş, seçimlerin geride kaldığını belirterek, “Her seçimin ardından şunu söyledik. ‘Seçim bitmiştir ve seçilen tüm camianın desteğini almıştır’ Bundan oy aldım, şundan oy aldım diye ayrım yapamazsınız” dedi.

Ayrım yapmanın doğru olmayacağını anlatan Akkuş, “Halter küçük bir camia, kimseyi dışarıda bırakmaya hakkımız yok. Naim ve Halil’i de camia içinde tutmaya çalıştık. Çalışmak isterlerse kapımız açık. Kapımız herkese açık. Haltere bulaşmış herkesi camia içinde tutmaya çalışıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Akkuş, 2005 yılındaki çalışmalara bağlı olarak, “Genç takımdan büyüklere gelenler, Avrupa şampiyonasında madalya aldılar. Dünya şampiyonasında da madalyaya yakınlar. Genç antrenörlere milli takımlarda görev verdik. Onlara şans vermeye devam edeceğiz. Spor en hızlı değişen dinamiklerden birisi. Antrenörün gelişmeye açık olması gerekir” diye konuştu.

Genç antrenörlere yönelik 1,5 yıldır devam eden bir sistemin bulunduğunu belirten Akkuş, “Müsabakalarda rollerden bir tanesi de antrenörlere ait. Antrenörü geliştirmeden, sporcuyu geliştirmeniz mümkün değil. Seminerlerde bir şeyi fark ettim. Güvendiğimiz antrenörler seminerleri takip etmiyorlar, kendilerini geliştirmiyorlar. Bu nedenle milli takımlarda daha fazla sayıda genç antrenörlere yer vermeye başladık. Son dönemde gençlerin de tecrübeleri arttı” dedi.

Halterde müsabakalarda yarışacak isimlerin yenileneceğini ifade eden Akkuş, “Yeni yetenekler için çalışmalarımız sürüyor. 2005 yılından bu yana bu sistem uygulanıyor. Türkiye modelini Avrupa’ya sundum ve çok beğenildi. Bu sistem tüm Avrupa ülkelerine önerildi” dedi.

OLİMPİYATLAR İÇİN ÜZGÜNÜM

Hasan Akkuş, olimpiyatlarda madalya alamadıkları için en fazla üzülen kesimin kendileri olduğunu kaydetti.

Olimpiyatlar için 10 kotadan 9’unu aldıklarını, ancak madalya alamadıklarını vurgulayan Akkuş, “Madalyalar alacağız dedim, hayali konuşmadım. Halter ölçülebilir bir branştır. Başlangıç listelerinde sporcularımız madalya içinde gözüktüler, ama iyi yarışamadılar. Ya silkme, ya da koparma yaptılar. Yani sadece birer kaldırışta kaldılar. Olimpiyatlarda madalyadan uzak değildik. Madalya beklentisi olan bir federasyonuz. Bu en çok bizi üzdü” diye konuştu.

ULUSLARARASI ALANDA SIKINTI VAR

Uluslararası halter müsabakalarının eşit şartlarda yapılmadığına dair genel bir kanın var olduğunu anlatan Akkuş, “Yarışmaların eşit şartlarda olmadığına dair genel bir kanaat var. Son 3 yılda biz 10’dan fazla madalyayı müsabakadan sonra kazandık. 6 ay sonra uluslararası federasyondan yazı geliyor işte şu sporcularda doping çıktığı için sporcunuz bir üst sıraya yükseldi. Bu da müsabaka anındaki coşkuyu yaratmıyor. Bir çok ülke bu şartların minimuma indirilmesi için kafa yoruyor. Mayıs ayında uluslararası federasyonun seçimi var. Burada genel argüman dopingle ilgili olacak. Yine Londra’da ilk dopingli çıkan sporcu halterciydi. Böyle bir sorun var. Avrupa’daki pek çok ülke bu anlamda başarılı oldular. Türkiye’de bu örnekler arasında. Bazı ülkelerde doping nitelikli suç olarak addediliyor” şeklinde konuştu.

CEZALAR KONUSUNDA KESİN BİR KARAR YOK

Hasan Akkuş, kamuoyunda 4 yıl ceza alan sporcuların cezalarının “yarıya indirildiği” yönünde bir kanaat oluştuğunu, ancak bunun doğruyu yansıtmadığını belirtti.

Kararı veren komisyonda kendisinin de olduğuna dikkati çeken Akkuş, “Cezalar 4 yıldan 2 yıla indirildi. Bu kararı veren komisyonda ben de vardım. Nurcan ve avukatına ben söyledim. Uygulamaya konmuş bir karar değil. Uluslararası federasyon bir karar verir ve sonra bu delegelerin onayına sunulur ve kabul gördükten sonra bu kural haline getirilir. Ülke federasyonları cezaları 2 yıl veriyor. Uluslararası federasyon yakalarsa, bu ceza 4 yıl oluyor. Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), müracaat edenlerin cezalarını 2 yıla indiriyor. Bu nedenle de uluslararası federasyon tazminat ödüyor. Önemli olan temiz yarışmaktır, temiz sporcu olmaktır. Biz bunu gerçekleştirirken sıkıntılar yaşadık. Madalya sayımız düştü. Uluslararası müsabakalar eşit şartlarda olmalıdır. Bu kısa zamanda değişecektir” diyerek sözlerini tamamladı.

Yayınlanma Tarihi:11:26,