SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Kendimden şüphem yok, her kulüpte goller attım, atarım. Ama tek başınıza bir yere kadar. Bazı şeyler için takımın da istekli olması gerek”

Bordo-mavililerin büyük umutlarla Porto'dan transfer ettiği Marc Janko, yeni takımında henüz gol sevinci yaşayamadı. Son olarak Bursaspor mücadelesinde bu sezon ikinci kez 11'de sahaya çıkan Avustur- yalı, bu maçta da rakip fileleri havalandıramadı ve takımını mağlubiyetten kurtaramadı. Ancak 1.96 boyundaki santrfor, bu durumun tek sorumlusu olmadığını açıkladı. Janko, “Kariyerimdeki başarılar, benim yetenekli olduğumu gösteriyor. Ben her alanda, her takımda goller attım, atabilirim. Kendimden yana hiçbir şüphem yok.”

“Kişisel tarihimde düzenli olarak hep gol attığım zaten görülüyor. Fakat bu tarz işler için takımın da istekli olması gerekiyor. Bazen tek başınıza yetmiyorsunuz. Hem sizin hem de takımınızın birbirinize uygun hareket etmeniz lazım” ifadelerini kullandı. Janko, uzun süre gol atamadığı zaman üzerinde bir baskı oluştuğunu da doğrulayarak “90 dakika forma giydiğimiz bir maçta gol atmazsanız, ortaya koyduğunuz performans kimsenin umurunda olmaz. Ama atarsanız, herkes sizi konuşur”  diye  konuştu.

TOPU ALDIM MI BIRAKMAM

“Top ayağıma geldiğinde onu bırakmıyorum. En kısa sürede topu ağlara ulaştırmaya çalışıyorum. Bu konuda iyi olduğumu da düşünüyorum. Attığım her golde özgüvenim artıyor” diyen Janko, 2008-09 sezonunda Salzburg formasıyla 20 maçta 30 gol atarak bir devrede en fazla gol atma rekoru, ve sezon sonunda ulaştığı 39 gol rakamı için de “”Hem benim hem de kulübüm için harika bir sezondu” ifadesini kullandı.

İLK GELDİĞİMDE DÜŞ KIRIKLIĞI YAŞADIM

“Avrupa Ligi'ne erkenden veda ettik ve büyük hayal kırıklığına uğradım. Arkadaşlarım da çok üzüldüler. Ama kaliteli oyuncularımız var. Bu nedenle ileriye dönük iyimser bakıyorum. Herkes birbirine destek olmalı. Ben hazırlık kamplarını kaçırmış olsam da sıkı çalışarak o dengeyi sağlamaya çalışıyorum. Her maçta elimden geleni yapmaya çalışacağım. Şimdiye dek oynadığımız maçlarda da bu düşünceyle mücadele ettim.”

FUTBOL HEM İŞ HEM DE HOBİ

“Ben bunu Allah'ın bir lütfu olarak görüyorum. Zaman zaman baskı ve zor atmosferler oluşabilir ama sonuçta futbol tamamen oynamakla ve eğlenmekle alakalı bir şey. Ancak futbol benim için sadece bir hobi diyemem. Sonuçta profesyonel oyuncuyuz. Sorumluluklarımız var. O kadar para kazanıp, prestij elde ettikten sonra kalkıp ‘Bu benim hobimdir' diyemezsiniz. Benim için hem hobi, hem meslek. Diğer türlü dibe vurursunuz.”