SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Alanya ve İstanbul'daki şampiyonalardan sonra bu kapsamdaki üçüncü organizasyon Gümüşhane'de yapıldı. 6-8 Temmuz tarihlerinde yapılan Türkiye Minikler Karate Şampiyonası'nda 32 ilden 273 sporcu tatamiye çıktı.

Gümüşhane Aydın Doğan Kapalı Spor Salonu'ndaki şampiyonanın ilk gününde erkekler ve kızlar katada bireysel ve takım müsabakaları yapıldı. Türkiye Minikler Karate Şampiyonası'nda Cumartesi günü erkekler kumite, Pazar günü de kızlar kumite mücadeleleri yapıldı.

ÇOCUKLAR KARATE YAPMALI

Gümüşhane Valisi ve Türkiye Karate Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Yusuf Mayda, böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Türkiye'nin dört bir yanından gelen minik karatecileri ağırlamaktan mutlu olduklarını belirten Mayda önümüzdeki yıllarda karatede daha büyük şampiyonalara talip olacaklarını ifade etti.

Karatenin çocuklar için çok faydalı olduğunu belirten Mayda “Karate, canlıların hareket etmesini sağlayan ve çocukların gelişiminde de ana unsurları oluşturan kuvvet, sürat, dayanıklılık ve esneklik gibi özelliklerin ahenk içerisinde gelişmesini sağlar. Diğer birçok spordan farklı olarak karate, esneklik gelişimini ayrı ve öncelikli olarak ele alır ve çocukların gelecek yaşamlarında yaşam kalitelerini etkileyecek yüksek esneklik kabiliyeti kazandırır. Küçük yaşlarda alınan bu esneklik eğitimi bireyin geri kalan yaşamında esnekliğin düşük olması sebebiyle oluşabilecek yaralanmalardan korunmasını sağlar” diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi:11:33,