SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, Japonya’nın Kitakyushu kentinde bu yıl 10. kez düzenlenen Kıtalararası Kupa final maçında ev sahibi ekip Miyagi Max ile karşılaştı. Mücadeleden 67-48’lik skorla üstün ayrılan Engelsiz Aslanlar, üst üste ikinci toplamda ise dördüncü kez Kıtalararası Kupa’da şampiyon olma başarısı gösterdi.

Karşılaşmaya Piotr Luszynski, Sofyane Mehiaoui, İsmail Ar, Fikri Gündoğdu ve Mateusz Filipski beşiyle başlayan Engelsiz Aslanlar, karşılıklı ikişer basketin ardından Filipski'nin üst üste sayılarıyla üstünlüğü eline alarak skorda bir anda 11-4 ile öne fırladı. Sofyane Mehiaoui ve Mateusz Filipski'nin ikişer faule ulaştığı bölümde oyunda kalmaya çalışan ev sahibi ekip ise takımımız karşısında direnç göstermeye çalıştı. Ancak Mateusz Filipski'nin 11 sayı ürettiği ilk çeyrekte Engelsiz Aslanlar'ın 19-17'lik skor avantajı vardı.

Galatasaray, ikinci çeyreğe Piotr Luszynski, İsmail Ar, Fikri Gündoğdu, Ferit Gümüş ve Mateusz Filipski beşiyle girdi. Sabah seansında takımımızın dominasyonu karşısında varlık gösteremeyen Japonya temsilcisi, devrenin sonuna 7:07 kala 22-21'lik skorla maçta ilk kez öne geçmeyi başardı. Duruma çabuk reaksiyon veren Engelsiz Aslanlar, üst üste dört sayı üreterek rakibini molaya zorladı. Ancak moladan daha iyi dönen taraf Japonya ekibi olunca skor avantajı tekrar ev sahibi takıma geçti. Galatasaray, saha içinde daha iyi yardımlaşarak yeniden 4-0'lık bir seri yakaladı; ama karşılıklı mini serilerin devam etmesinin ardından Miyagi Max tekrar üstünlüğü eline aldı. Ve bir mola daha geldi.

Devre sonuna :37.8 kala Mateusz Filipski'nin üç sayılık oyununun ardından skoru 32'de eşitleyen takımımız, son pozisyonu da iyi savunarak soyunma odasına beraberlikle gitti.

Karşılaşmanın üçüncü çeyreğine Özgür Gürbulak, Sofyane Mehiaoui, İsmail Ar, Fikri Gündoğdu ve Mateusz Filipski beşiyle başlayan Galatasaray, rakibi tarafından cevapsız kalan dört sayıyla skoru 36-32'ye getirdi. Ancak hızlı hücumlardan gelen sayılara rağmen ayakta durmaya çalışan Japonya temsilcisi, skoru 38'de eşitlemeyi başardı. Son bölümde beklenen atağa kalkan Engelsiz Aslanlar, sona 2:15 kala skoru 47-40'a getirerek 11-4'ten sonra ilk kez yedi sayılık bir avantaj yakaladı. Ve son çeyreğe ise 49-44 önde girdi.

Dördüncü çeyreğin başında Miyagi Max, oyuna tekrar ortak olabilmek için hamleler yaptı. Ancak üçüncü çeyrekte kazandığı avantajı koruyan Galatasaray, İsmail Ar'ın basketiyle skoru 57-46'ya getirerek farkı ilk kez çift hanelere çıkarmayı başardı. Son bölümde savunmada maçın en başarılı sekansını oynayan takımımız, Özgür Gürbulak’ın üç sayılık atışının ardından üstünlüğünü 62-48’e taşıdı. Ve rakibine söz hakkı vermeyen Engelsiz Aslanlar, sahadan 67-48’lik skorla üstün ayrılarak toplamda dördüncü kez şampiyon oldu.

Galatasaray, daha önce de 2008, 2009 ve 2011 yıllarında bu kupayı Türkiye’ye getirmeyi başarmıştı. Toplamda 4 kez şampiyon olan “Engelsiz Aslanlar”, 2003’ten beri düzenlenen Kıtalararası Kupa’yı en çok kazanan takım unvanını korudu. “Engelsiz Aslanlar”, geçen yıl da final maçında yine ev sahibi Miyagi Max’ı 68-51 mağlup ederek zafere ulaşmıştı.

1. ÇEYREK: 19-15 2. ÇEYREK: 13-17 (32-32) 3. ÇEYREK: 17-12 (49-44) 4. ÇEYREK: 18-4 (67-48) MAÇIN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

Yayınlanma Tarihi:10:21,