SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fransa Bisiklet Turu’nu 3 defa kazanan ABD’li eski bisikletçi Greg LeMond, Uluslararası Bisiklet Birliği Başkanı Pat McQuaid ve Yönetim Kurulu Üyesi Hein Verbruggen’i istifaya çağırdı.

Fransa Bisiklet Turu’nu 1986, 1989 ve 1990’da 3 kez kazanan ABD’li eski bisikletçi Greg LeMond, UCI’ın, ABD Anti-Doping Ajansı’nın (USADA) ABD’li bisikletçi Lance Armstrong’a verdiği, 7 Fransa Bisiklet Turu zaferini, kariyeri boyunca elde ettiği başarıları silme ve ömür boyu spordan men eden cezalarını onaylamasından 3 gün sonra Facebook hesabında bir mektup yayımladı. LeMond mektubunda, UCI Başkanı Pat McQuaid ve 1991-2005 yıllarında UCI Başkanı olan mevcut yönetim kurulu üyesi Hein Verbruggen’in istifa etmesi gerektiğini belirtti.

51 yaşındaki LeMond, bisiklet dünyasına seslenerek, ”Pat McQuaid’e istifa etmesi gerektiğini anlatmak için lütfen bana katılın. Bisiklet tarihinde elindeki gücü bu denli kötü kullanan birini daha görmedim. Pat, bisikleti seviyorsan hatta sevmiyorsan bile istifa et” ifadelerini kullandı.

LeMond, mektubunda ”Sporun asıl sorunu doping değil, yozlaşma. ‘Yozlaşma’ kelimesinin somut örneğisiniz” dediği McQuaid ve Verbruggen için, ”Pat, sen ve Hein, sporun yozlaşmış kısmını temsil ediyorsunuz. UCI’daki herkesi dahil etmek istemiyorum, çünkü UCI’da kendini bisiklete adamış birçok kişinin çalıştığına inanıyorum. Onlar, işlerini spor sevgisiyle yapıyor fakat sen ve dostun Hein, sporu yok ediyorsunuz” dedi.

Yayınlanma Tarihi:16:24,