SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye’nin en modern stadlarından biri olarak kabul edilen ve 160 milyon euro’ya mal olan 52 bin 650 koltuk kapasiteli Türk Telekom Arena Stadı’nda dün akşam yaşananlar büyük hayal kırıklığı yaratmıştı. Galatasaray için hayati önem taşıyan Cluj maçında yağmura teslim olan ve adeta su parkına dönen zemin bütün planları alt üst etmişti. Teknik Direktör Fatih Terim ise basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Yağmur, aşağı yukarı tüm Avrupa’da yağıyor. Bizde bir defa yağdı ve bu hale geldik. Konuşacak birşey yok saha ile ilgili. Eğer yağmur varsa, her şey lehinize döner, daha hızlı, tempolu oynarsınız. Ancak zemin bugün bizi çok kötü etkiledi” ifadelerini kullanmıştı.

YAĞMUR İSTİFA GETİRDİ!

Türkiye’de bu gelişmeler yaşanırken ve TT Arena’da yaşananlar için bir günah keçisi aranırken Polonya’da yaşanan olay Türkiye’ye adeta ders niteliğindeydi.

Polonya Spor Bakanı Joanna Mucha, İngiltere ile oynanan milli maçın yağış yüzünden 1 gün ertelenmesi üzerine istifasını sundu. Bakan, 550 milyon dolarlık Ulusal Stadın çatısının zamanında kapatılamamasından kendisinin sorumlu olduğunu söyledi.

Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde, Polonya ile İngiltere'yi karşı karşıya getiren maç, Ulusal Stadın çatısı kapanabilmesine karşın, yetkilileri harekete geçmekte geç kalınca, yoğun yağış yüzünden 1 gün ertelenmişti. Euro 2012 için yapılan 550 milyon dolarlık modern stadının yağışa teslim olması, Başbakan Donald Tusk'u çileden çıkarmıştı. Tusk, sorumluların gerekli cezayı alacağı sözünü vermişti.

Tusk'un sert açıklamaları sonrası, spor bakanı Joanna Mucha istifasını sundu. Maçın ertelenmesinden kendisinin sorumlu olduğunu söyleyen bakan, “Spor bakanının görevi sadece prosedürlere uymak değildir. Stadın çatısının zamanında kapatılmasını sağlamam gerekirdi. Bu yüzden istifa etmeye hazırım” diye konuştu.

 

Yayınlanma Tarihi:15:39,