SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mehmet Ali Yılmaz Tesisler’inde basın toplantısı düzenleyen Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş ilk olarak büyük bir çekişmeye sahne olan ve beraberlikle sonuçlanan Beşiktaş maçını değerlendirdi.

‘ÇOK RAHAT 3 PUAN ALABİLİRDİK’

Güneş, “Beşiktaş maçına düşündüğümüzden daha rahat başladık. Oyun anlayışının bizi zorlayacağını düşünmüştük, oyunun kontrolü tamamen lehimizeydi. Golden sonra hatalar yapmaya başladık ve son dakikalarda rakip daha fazla pozisyon bulmaya başladı. Sonuç olarak bir puan aldık. Bir puan almak sevindirici mi, çok rahatlıkla üç puan alabileceğimiz bir maçın son bölümünde üç puan kaybettik. Son bölümü itibariyle Trabzonspor açısından bir moralsizliğin, güvensizliğin ortaya çıkmasını gösterdi. Maçı kazansaydık ikinci olacaktık. Bizim başkalarının yanlış yapması, bizim yaptığımız eksiklikleri ortadan kaldırmaz. Sezon başında kaybettiğimiz puanları daha fazla arıyoruz. Çok kolay maçlarda çok puanlar kaybettik. Beşiktaş maçı deplasmanda beraberlik normal bir skor olarak görülebilir ancak diğerleri kaybedilmemeliydi. O yüzden olumsuz olarak bakıyoruz” diye konuştu.

COLMAN KONUSU

Güneş, oynamayan oyuncular üzerinden daha fazla spekülasyon olduğunu belirterek, “Bütün oyunculara önem ve değer verdiğimizi ortaya koymak istiyorum. O ayrımı yapmak isteyen arkadaşlar oluyor. İyi niyetli de olsa onlar da biz de beklentilerimizi ortaya koyarken eleştirileri normal görüyorum. Zaten eksiğimizi gösterecek olan eleştirilerdir. Burada övgü ve yergi olacaktır, ancak bunları yaparken oyuncular üzerinden hakarete varan yada onları üzerinden ayrımcılığı yapan eleştiriyi doğru bulmuyorum” dedi.

‘BURSA MAÇINI KAZANIRIZ’

Bu haftaki Bursaspor maçı ile ilgili görüşlerini söyleyen Güneş, Bursaspor’un çok iyi bir takım olduğunu kaydederek, “Bursaspor iyi oynuyor. Zor bir maç olacağını düşünüyorum. Her maç olduğu gibi, önemli olan o günü yaşamak. Oyuncu için de takım için de bu böyle. Taraftarımızın desteği ile 3 puan alacağımızı düşünüyoruz” dedi.

‘DAHA İYİ OLMALIYIZ’

Trabzonspor’un oynadığı oyun itibariyle daha gurur verici olduğunu söyleyen Güneş, “Oynamamasının eleştirilmesini normal ancak sonuçsal değerde bir süreçten geçiyoruz. 12 yabancımız ve 28 oyuncumuz var. İster istemez oynayan her oyuncumuzun verimi düşük olduğundan oynayan da oynamayan da olumsuz etkileniyor. Bunu kırmak zor. Bizde ki beklenti şu; tabii ki Karabük’ü Mersin’i yenmeliydik. Fenerbahçe beraberliği de bizi gururlandırmamalı, daha iyisini yapmalıyız. Son iki üç yıla baktığımızda başarılı sonuçlar alan takım üzerinde muhakeme yaptığınızda herkes farklı bakıyor. Geçmişe bakarak yapıyoruz bunu. Hızlı bir büyüme gösterdik ancak bunun arkasında sürekli daha yukarılara çıkacağı söylendi. Bunu yapamadık. Biz iyi adama gitsin demedik ki yerine yenisini alalım. Bu da çok yanlış ve işlerine geldiği gibi kullanılıyor. Bizim sıkıntımız tek başına golcü değil defans olarak geçen yıl çok eleştirilen bir konuydu. Bütün bunların mükemmel olması alttan iyi oyuncular çıkması hepsinin bir anda çıkması zor, keşke böyle olsa. Bizdeki beklenti yüksek. Şu anda bizim takımın daha iyi olması gerektiğini biliyorum ve istiyorum. Bunu yaparken zorlanıyorum da. Kaos oluşturur başka yollara saparsak bunu da bulamayız. Bu beklentiyi böyle çizer yarın daha iyi sonuç alırken karşımıza daha zorluklar çıkabilir. Beraber düşünmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

ZEMİNİ ELEŞTİRDİ

Başarılı çalıştırıcı, Galatasaray’ın çok kötü bir zeminde aldığı sonuçla ilgili soruya ise, “Maalesef Türkiye'de, sahaya müdahale eder, kulüplerden parasını alırım, yayıncı kuruluş ve federasyon ‘sahayı ben yapacağım’ diyerek alacağından kesmesi lazım. Yoksa bu iş düzelmez. Futbol iyi bir zeminde oynanır. Biz de en iyisini yapmaya çalışıyoruz. En iyisini yaptırdığımızı düşünüyoruz, her maça rahat çıkmamız lazım. Avrupa'da da yağmur yağıyor” cevabını verdi.

‘ADALET ARTIK ZEDELENMİŞTİR’

Şenol Güneş, ‘Türk futbolunun bu noktalara gelmesinde şike sürecinin etkisi olduğunu düşünüyor musunuz?’ şeklindeki soruya ise, “Basit dediğiniz bir olay bir etkili, şike süreci başlı başına. Bunu hiç bir şey kapatamaz, hangi karar verilirse verilsin, adalet zedelenmiştir, ben bunun uzun vadeli süreceğini düşünüyorum, adaletin sağlanmadığı yerde sağlık ve huzurun sağlanması mümkün değildir. Haksızlığın hakim olduğu yerde güçler dengesi farklı işler. Her alanda etkilemiştir, şimdiki süreçle ilgili Trabzonspor’un kupası verilsin verilmesin. Bu basit bir şey. Biz aldık da haksız aldın dediler, bizde vicdanen rahatsız oluruz. Artık sevgiyle değil şüpheyle bakılıyor. Rekabet kavgayı daha da artırdı. Ülke futbolunda ben şahsen Türk futbolu ile ilgili görüşlerimi açıklamıyorum. Federasyon kendi içinde aklanmadığı müddetçe bu işler düzelmez” açıklamasında bulundu.