SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş taraftarının sevgilisi Manuel Fernandes. Lig TV'ye önemli açıklamalar yaptı. Siyah-beyazlı takımda huzurlu olup olmadığı sorulan Portekizli yıldız, “Her şey yolunda”dedi. Bitimine 1.5 yıl kalan sözleşmesini uzatmayı isteyip istemediği sorulan Fernandes müjde gibi şu sözleri sarfetti: “Benim kişiliğimi tarif eden bir kulüpte oynuyorum. Herhalde bu sözle bir şey anlatmış oldum. Ama şu anda konuşulacak çok daha önemli sorunlarımız var. Kulüp olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Zaten 1.5 senelik bir zaman var önümüzde ve biraz daha iyi sonuçlar aldığımız zaman oturur konuşuruz bunları.”

“Değiştirmek istediğim özelliklerim tabii ki var. Daha çok kafa toplarına hakim olabilirim, daha çok gol atabilirim. Defansif özelliklerimi artırabilirim. En beğendiğim özelliğim kendime güvenim. Küçüklükten beri duran topları kullanma konusunda değişik bir sitilm olduğu söyleniyor. Bunu idmanlarla geliştirdiğime inanıyorum. Türkiye'de kaleci olarak McGregor, Volkan ve Muslera'yı beğeniyorum. Oyuncu olarak da Selçuk İnan, Olcan ve Cristian, bir de Batalla… Taraftarımız takımlarına çok aşık. Yenikken bile yanımızdalar. Onlardan isteğim, tribünleri tamamen doldurmaları.”

“Beni en çok hakemlerin yanlış kararları sinirlendiriyor. Türkiye Avrupa fark etmiyor. Sonuca gelince hepsi aynı şekilde yanlışlar yapıyor. Futbolcular negatif etkilendiğimiz için üzülen biz oluyoruz maalesef. İstanbul'un trafiği dışında her şeyini seviyordum. En çok Iniesta ile oynamak isterdim. Sevdiğim takım Bercelona. Oyunun yüzde seksenini topu ayaklarında geçiriyorlar ve fazla koşmadan, yorulmadan oyunu bitiriyorlar. Messi'yi de Ronaldo'yu da beğeniyorum ama ikisi arasında seçim yapsam Messi'nin maçını izlerim. Bence az uyumak ve içki performansı en çok düşüren onlar.”

“ÖNEMLİ OLAN KULÜPTÜ”

“Milli takımda oynama konusunda kendime son derece güveniyorum. Kendimi o seviyede görüyorum ama seçimi yapanlara saygım var. Bence önemli olan kulüptür. Çünkü kulüpte olan performansınız devam ettikçe milli takıma gitme şansınız da devam eder. Ben kulüpte olan performansımı sürdürmek istiyorum. Şu anda düşüncem kulübüme katkı yapmak.. Türk futbolunun ve futbolcusunın Avrupalı'dakinden kalite eksikliği yok. Disiplin eksiklikleri var.”

“Q7’Yİ SEVSEM DE SEVMESEM DE…”

Fernandes, kendisine sorulan ‘Quaresma ile küs müsün? sorusuna, “Quaresma ile bir aramda bir problem yok, bugüne kadar da olmadı. Dilerim ki, en yakın zamanda onun da bu sorunu çözülür, hem kulüp bakımından hem kendi bakımından. Nasıl olur bilmiyorum ama bir yolunu bulurlar” cevabını verdi. Portekizli ‘Quaresma ile oynamak istemediğin doğru mu?' sorusuna ise tartışılacak bir yanıt verdi ve şunları söyledi: Ben futbolcuyum görevim de futbol oynamak. Antonio olmuş, Jose olmuş, Ricardo olmuş, yani kim gelirse gelsin burda benim çıkıp öyle bir söz söyleme hakkım yok. O tarzda bir futbolcu değilim zaten. Sevsem de sevmesem de kim gelirse gelsin, ben zaten kendim için ilk başta futbol oynamam lazım, etrafımdaki futbolculara ben karar veremem.”