SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi H Grubu’nda oynayacağı 3. karşılaşma olan CFR Cluj maçı öncesinde sarı-kırmızılı ekibin teknik patronu Fatih Terim ve Umut Bulut basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Fatih Terim, Galatasaray’daki asıl sorunun konuşulan konuların aksine takımda yer alan futbolcuların birbirleriyle çok fazla çalışamaması olduğunu ifade etti.

Burak Yılmaz hakkında yapılan eleştirilere katılmadığını dile getiren Umut, “Bu maç bizim grupta ne kadar çok istediğimiz gösterecek bir maç. Galip gelmek ve gruptan çıkmak istiyoruz. Bizim için çok önemli bir maç. Kesinlik Burak ile ilgili eleştirilere katılmıyorum. Çok büyük bir futbolcu. Kendini kanıtlamış bir oyuncu. İnişli, çıkışlı haftalar olabilri. Bizim çok sevdiğimiz bir arkadaşımız. Galatasaray’a her zaman faydalı olabilecek bir oyuncu. Tecrübe eksikliğimiz mutlaka vardır ama hepimiz üst düzey futbolcularız bunun altından kalkabiliriz. İlk iki maç bizi daha iyi duruma getirdi bu anlamda. İnşallah bu maçta kazanacağız.” dedi.

“CLUJ’A BÜYÜK SAYGI DUYUYORUZ”

Cluj karşısında mutlak galibiyet parolasıyla çıkacaklarını ifade eden Fatih Terim, “3. maçımıza çıkıyoruz. Açıkçası başarılı olmak için sahada her şeyi yapacağımıza inanıyorum. Kazanmak için iyi şeyler yapmak lazım sahada. Az hata yapmak lazım. Futbol adına güzel şeyler üretmek lazım. Bunu da sahada yapacağımıza inanıyorum. Rakibimiz gruptaki diğer takımlar gibi değer verdiğimiz ve saygı duyduğumuz bir ekip. Bugüne kadar yaptıkları ile de bunu hakettiklerine inanıyorum.” şeklinde konuştu.

“HATA YAPINCA CEZAYI KESİYORLAR”

Rumen temsilcisi karşısında da her zaman olduğu gibi kendi oyunlarını sergileyeceklerini belirten Terim, “Futbolun bu kadar güzel olmasının sebebi, her takımın her takıma bu kadar yakın oluşu. Büyük uçurumların olmaması ve farkların artık ortadan kalkması. Dolayısıyla maçlar da her türlü sonuca açık. Tüm teknik adam ve futbolcularda bunun bilincindeler. Artık karşılaşmaların skorlarını önceden tahmin etmek çok mümkün değil. En az hata yapan ve bu hatalarla rakip tarafından en az ceza kesilen takımlar kazanıyor. Biz bunun bilincinde hazırlandık ve yarın inşallah Arena’da oyunumuzun sonuca yansıdığı bir gün yaşarız.” ifadelerini kullandı.

“ÖLÜM KALIM MAÇI DEĞİL”

Cluj maçının kendileri için büyük önem taşıdığını ancak bir ölüm kalım maçı olmadığının altını çizen Terim, “Şunu hatırlatmak isterim ki, bu bizim için ne ölüm kalım ne de kader karşılaşması. Öyle bir şey bizim için söz konusu değil. Baktığımız zaman Galatasaray’ın bir oyun anlayışı var ve bunu hiç bir zaman terketmedi. Cluj da biliyor viz de biliyoruz, Galatasaray bu oyun düzeni içerisinde oynayacaktır. Bundan hiç bir ödün vermeyeceğiz. Tam tersi daha fazla hücum oynayıp daha fazl abaskı yapmamız lazım. Bence takımım son maçlarda bundan biraz ödün verdiği için puan kaybetmiştir. Kaybetsek bile bundan ödün vermemeliyiz. O yüzden felsefemizde bir değişiklik olmayacak. Oyunun kontrolünü elinde bulunduran bir Galatasaray oalcak.” dedi.

“TARAFTARA BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR”

Türk Telekom Arena’da oynanacak olan Cluj maçında taraftarlara büyük bir görev düştüğünü ifade eden deneyimli teknik adam, “En önemli etken seyircilerimiz olacak. Bu oyunda taraftar olacak. Bu oyunun itici gücü taraftar olmalıdır. Maçın başından sonuna kadar verilecek destek bizim konsantrasyon ve motivasyonumuzu artırır. Yapılan büyük hatalara bile tepki göstermemeleri ve maçın sonunu beklemeleri çok önemli bu maçta. Çünkü Galatasaray’ın tribünle bütünleştiği zaman neler yapabileceğini hepimiz biliyoruz. En iyi de taraftarımız biliyor.” şeklinde konuştu.

Galatasaray’ın en büyük sorununun takımda yer alan futbolcuların birbirleri ile fazla çalışamaması olduğunu söyleyen Terim, ” İstatistikleri verirken tam vermek lazım ki konular anlaşılabilsin. Bildiğim kadarıyla Galatasaray aynı zamanda en çok gol atan takım. Bu kadar çok gol arayan ve pozisyona giren bir takımın çeşitli zaaflarının olması çok doğal. Biz bunu göz önüne alıyoruz. Bir gol yiyorsunuz bunu takım olarak analiz etmekte fayda vardır. Bizim şu andaki problemimiz bir arada fazla çalışamamız olmamız. 14 oyuncu aşağı yukarı bir takım demek. Yeni gelen arkadaşların bizimle daha çok çalışması gerekiyor. İkinci sebep ise aşırı güvenimiz. Güven iyidir ancak sizi konsantreden uzaklaştırır.” dedi.

“SİSTEMDE HERHANGİ BİR SORUN YOK”

Galatasaray’ın bu sezonki sisteminde herhangi bir sorunun olmadığını savunan tecrübeli teknik adam, “Geçen sene 9-10 maç gol yemediğimiz olmuştu. Hem en çok gol atan hem de en az gol yiyen takımdık. Demek ki sistemde bir sıkıntı yok. Ben tam tersi sistemde biraz daha fazla hücum oynamamız gerektiğini düşünüyorum. Hatta defans biraz geride kaldı mı kızıyorum. Çünkü bence en iyi defans yapma şekli rakip yarı shada kalmaktır. Kabul ediyorum, son maçlarda yaptığımız bazı hatalar bizim olgunluğumuzdaki bir takıma yakışmayan hatalardı ancak düzelecektir.” ifadelerini kullandı.

Takımın son dönemde kazanamama sorunu yaşadığını ve bu durumun moral bozukluğuna yol açabildiğini dile getiren Terim, “Tabii ki bu sezona baktığımızda, geçen sezon böyle 3-5 maç hiç galip gelmediğimiz olmadığı için psikolojik olarak moral bozukluğu ya da baskı olabilir. bunu yönetmemiz lazım. Problem olarak ortaya koymamamız lazım. Bu problemi yönetmemiz lazım, hem biz hem de oyuncular. Biz Şampiyonlar Ligi’nde iyi oynadığımız maçlardaki gibi oynayarak bu sefer sonuca yansımasını diliyoruz. Burada kısıtlı maçlar olduğu için oyunumuzun karşılığını alırsak bizim için yeterlidir. Türkiye’de en az puan kaybeden şampiyon olacak, kimin en az puan kaybı yapacağını da göreceğiz.” şeklinde konuştu.

“ENGİN BAYTAR’I KADROYA ALACAĞIM”

Cluj karşısında Engin Baytar’ı kadroya alacağını açıklayan deneyimli teknik adam, “Engin’i kadroya alacağım. Önce mi oynar sonra mı bilmiyorum ama kadroya alacağım. Bir iki durumu belli olmayan arkadaşımız var bugün kü antrenmandan sonra onlara karar vereceğim. Burak’ın dizinde biraz ağrı var, Semih’in hafif de olsa biraz problemi var. Bugünkü antrenmandan sonra karar vereceğim.” ifadelerini kullandı.

BASTOS’A DİKKAT

Cluj’u da değerlendiren Fatih Terim, “Cluj'un Braga galibiyeti ve Manchester'a zor yenilmesi iyi bir takım olduğunu gösteriyor. En önemli oyunculardan bir tanesi Bastos. Dikkat etmemiz gereken önemli oyuncu. Birçok oyuncusu var ve hepsine dikkat edilecektir” mesajını gönderdi

“BEN HAYATIM BOYUNCA BAŞKANA BAĞLI ÇALIŞTIM”

Fatih Terim, basın toplantısında “Sportif AŞ'de olmadığınız ve üzerinizde CEO olmasının sıkıntı yaratıyor mu?” şeklindeki soruya şu cevabı verdi: “Bende bir gerginlik yok. Hayatım boyunca başkana bağlı olarak çalıştım. Ben 90 yılında, milli takıma geldiğimde Şenes beye bağlıydım. Çok açık ve net. Mukavelem de var. Başkan bu nezaketi telefonda gösterdi zaten. Bunun dışında da başka bir şey olamaz.”

 

 

Yayınlanma Tarihi:18:15,