SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Orta karar bir oyuncu olmasına rağmen, dünya futboluna damga vurmuş bir teknik adam Hector Cuper… Antrenörlüğe formasını giydiği Arjantin Ligi takımlarından Huracan'da başlayan Cuper, Lanus sonrası Avrupa kariyerine 1997'de Mallorca ile adım attı… Buradaki İspanya Süper Kupası zaferi ve Kupa Galipleri Kupası ile İspanya Kral Kupası finalistliği Hector Cuper'e Valencia kapılarını açtı… Arjantinli teknik adam, Vamencia'da bir kez İspanya Süper Kupası'nı kazandı. İki kez de Şampiyonlar Ligi finalinde kaybetti. Daha sonra Serie A'ya geçti. Inter, yeniden Mallorca, Betis, Parma, Gürcistan Milli Takımı, Aris, Racing Santander'i çalıştırdı. “Finallerde kaybeden teknik adam” olarak futbol dünyasında tanındı. Hector Cuper, geçen sezonun 18. haftasında Fenerbahçe maçıyla Türkiye kariyerine başladı. Ligin tek yenilgisiz teknik adamı Hector Cuper ile arkadaşımız Safa Can Konuksever konuştu…

Türkiye'ye geleceğinize kimse inanmamıştı, nasıl ikna oldunuz?

Teklif geldiğinde doğal olarak düşündüm. Teklifin evetleri mi yoksa hayırları mı daha çok, ona bakarım. Başkan Nedim Türkmen'den gelen teklifte plan ve projeleri dinledikten sonra benim için evetlerin daha çok olduğunu gördüm ve teklifi kabul ettim.

Türkiye'ye gelmeden önce Orduspor ismini duymuş muydunuz ve Türk futbolunu ne kadar takip ediyordunuz?

Orduspor'u duymamıştım ama teklif gelince araştırdım. Köklü bir tarihinin olduğunu gördüm. Türk futbolunu ise takip edemiyordum.

Önemli takımları çalıştırdınız, önemli liglerde hocalık yaptınız. Süper Lig'i, Avrupa klasmanında kaçıncı sıraya koyarsınız?

Neye göre değerlendirildiğine bağlı. Avrupa'da en iyi lig, ekonomik durumu iyi olan ligdir. Bazen ulusal ve uluslararası sonuçlara göre bazen de oyuncu kalitesine göre. Bunları göz önüne aldığımızda ilk 5-6 ligin arasında Türkiye'yi sayabiliriz… Orduspor'a gelmeniz, dünya basınında da büyük yankı uyandırmıştı.

En çok merak edilen konu ise bundan sonra kariyer planınızın nasıl olacağı…

Çalışıyorum ve çalışmaya devam edeceğim. Ancak hangi takımı çalıştıracağımı bilmiyorum.

Sizin gözünüzden Türkiye, Ordu ve insanlarımız nasıl?

Ordu'da çok mutluyum. Her sabah işime gidiyorum. Akşamları ise bir restoranda yemeğimi yedikten sonra evime geçiyorum. İzin günlerimde zaman zaman caddelerde geziyorum. Ordu insanı çok sıcak, yolda yürürken insanların o sıcak yaklaşımlarına her zaman şahit oluyorum. Söylemeden geçemeyeceğim, sütlacı çok seviyorum.

Neredeyse istediğiniz tüm transferler gerçekleşti. Takım planladığınız seviyeye ulaştı mı? 

Elimdeki kadroyla çok mutluyum. Ancak bazı şeyleri başardıkça daha da fazlasını istiyorum. Çünkü gelişme limiti yok. Bu insan için de takım için de kulüp için de geçerli.

Sizce Süper Lig'de bu sezon şampiyonluğun favorisi kim?

Favorim yok!

Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi'nde ve Fenerbahçe'nin UEFA Avrupa Ligi'ndeki şanslarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hep aynı şeyi söylüyorum, rakamlar pozitif olduğu sürece hep şansları vardır. Kötü sonuç kimseyi yanıltmasın. Bazen kötü bir sonuç sadece 1 hata ile de olabilir.

Türkiye'de en çok hangi futbolcuyu takımınızda görmek istersiniz?

Elimdeki futbolcular benim için tüm futbolculardan daha değerlidir.

Finallerde kaybeden bir teknik adam olarak, en çok hangisinde üzülmüştünüz?

İspanya Kupası'nda Mallorca'yı çalıştırırken, Barcelona'ya finalde elenmiştik. Hayatımda en çok bu olaya üzüldüm. Hala aklıma geldiğinde üzülürüm.

Türkiye'de en çok çekindiğiniz teknik adam hangisi?

Tüm antrenörleri tamamen tanımıyorum. Oynadıkça haklarında veriler elde ediyorum ama tabi ki en çok Fatih Terim'i tanıyorum. İtalya'da da karşılaşmıştık, işini iyi yapan, ciddi bir teknik direktör.

Fatih Terim'in lakabı ‘İmparator', Orduspor tribünlerinden de sizin için ‘İmparator' diye bağırdılar...

İmparator olmak için daha uzun zamanım var. Ancak bugün için bir şey söylemek isterseniz ‘küçük bir patron' diyebilirsiniz…

FATİH TERİM’İ DEĞİL G.SARAY'I YENDİK

Fenerbahçe, Beşiktaş veya Galatasaray'dan teklif gelse ne yaparsınız?

Şu an Orduspor'dayım ve sözleşmem de sürüyor. Ben hoca olarak hiçbir zaman bir sonraki zamanı hesap yaparak görev yapmadım. Çalışırken bir sene sonra nerede olacağımı düşünmem. Bulunduğum yerde her zaman başarılı olmak için çalışırım. Sadece çalışmaya konsantre oluyorum ve başka bir şey düşünmüyorum.

Medya sizle Fatih Terim'i ezeli rakip gibi gösteriyor, buna ne diyorsunuz?

Biz Fatih Terim ile değil, Galatasaray'la maç yaptık. Bu benzetme doğru değil. Ben Galatasaray'a karşı kazanmış olmaktan dolayı mutluyum, Fatih Terim'e karşı değil.

PARA PROJE VE ŞANS

Başkan her fırsatta, Avrupa hedefi ve şampiyonluktan bahsediyor. Bu hedefler için siz ne düşünüyorsunuz?

Hedeflerim her zaman için kazanmak. Çok maç kazanırsak Avrupaya gideceğiz. Fazla kazanamazsak alt lige düşmeyiz ama Avrupaya da gidemeyiz. Bu nedenle daha iyi çalışmak gerekiyor.

Bursaspor yakın tarihte Anadolu'dan şampiyon çıkan tek takım. Sizin Orduspor'u şampiyon yapmak için kaç liralık bütçeye ve kaç seneye ihtiyacınız var?

Bu çok zor bir soru. Çünkü başarı sadece paraya bağlı değil. İyi oyuncun vardır ama kulüp olarak organize olamazsın, Avrupaya gidemezsin. Dengeyi kurmak gerek. Bir takımın şampiyon olması için büyük takımların bütçesine sahip olması, düzenli olarak çalışması gerek. Ancak bu bir senede olacak iş değil. Proje ve planlı çalışmanın desteğiyle zamanla olacak şeyler bunlar. Ancak bazen şanslı olursanız bu süre kısalabilir…

Safa Can KONUKSEVER / AMK