SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bülent Uygun’dan boşalan Sanica Boru Elazığspor teknik direktörlügüne getirilen tecrübeli hoca Yılmaz Vural kariyeri boyunca 27. takımla anlaşarak inanılması güç bir rekorun sahibi oldu.

Yılmaz Vural 1986 yılında başladığı menajerlik kariyerini 2012 yılında son çalıştığı Sakaryaspor’a kadar sürdürdü. 3 büyükler haricinde ligdeki hemen hemen her kulüpte çalışan Yılmaz Vural, 1953 Adapazarı doğumlu.

Yılmaz Vural, Türkiye’de futbolu iyi bilen teknik adamlar arasinda ilk 5’de yerini alan, ender bulunan, renkli bir kişilik. Cristoph Daum’la beraber Köln Spor Akademisi’nden aldığı akademik eğitimi ile, teknik direktörlerin sadece düz koşu ve çift kale maç yaptırmayı bildikleri yıllarda futbolun kitabını yazacak kadar bilgi ve beceriye sahip olmuştu. Ankara Hacettepespor’daki futbolculuk yılları pek parlak değildi. Futbolu bıraktıktan sonra kısa bir süre Almanya’da yasadi ve burada teknik direktörlük diploması aldıktan sonra ilk kez 1986-1989 yılları arasında 3 yıl basarılı bir sekilde Malatyaspor’u calıstırdı.

Bugüne kadar rekor sayıda takım calıştıran Yılmaz Vural’ın Türkiye’nin en renkli kişiliklerinden biri olması, futbolu çok iyi bilmesi, saha içinde yaptığı sıradısı hareketler ve futbolcularla olan diyaloğu herkes tarafından büyük ilgiyle izlendi. Ve hala da izleniyor.

Yılmaz Vural, Elazığsporla anlaşarak teknik direktörlük kariyeri boyunca 27. takımla anlaştı. Bunlar arasında Malatya, Antep, Eskişehir, Sarıyer, Diyarbakır, Bursa, Denizli, Adana, Ç Rize, Ç Dardanel, Ankaragücü, Konyaspor, Trabzonspor, Antalya, Manisaspor, Kocaelispor ve Kasımpaşaspor gibi önemli kulüpler var. Tek eksiği bu takımları üst düzey ligde şampiyon yapamamak. Onun dışında 3 büyük takıma karşı kazandığı maçlardan tutun da futbola kazandırdığı kişiliklere kadar birçok başarıda imzası var.

En büyük handikapı ise “kurtaracağım” dedigi takımların küme düşmesine engel olamaması. Sanica Boru Elazığspor ligin dibine demir atmış bir takım. Ocak ayına kadar transfer yapamayacağı da göz önünde bulundurulduğunda Yılmaz Vural ve ekibini zor günlerin beklediğini söylemek yanlış olmaz.

VURAL’DAN ELAZIĞ YORUMU

Elazığspor Teknik Direktörü Yılmaz Vural, transfer döneminde yapılan yanlış ve doğruların takımların başarısına olumlu ve olumsuz etki yaptığını söyledi. Vural, “Elazığ ve Akhisar Belediye'nin durumu buna örnek. Türkiye'de ligler arasında çok fark var. Önemli rakamlar ödüyorsunuz, ancak o seviyeye gerçek anlamda ulaşmanız çok zor. Dolayısıyla başarı da gelmiyor” yorumunu yaptı.