Reklamsız Sözcü

Türkiye 2016 Rio’ya hızla hazırlanıyor

Dünyanın en eski spor organizasyonu olarak kabul edin olimpiyatlara dört ay kala oyunlara katılacak olan sporcular yavaş yavaş belli oluyor.
13:5022 Nisan 2016
0
Türkiye 2016 Rio’ya hızla hazırlanıyor

5 Ağustos 2016'da Brezilya'nın Rio şehrinde yapılacak olan 31. Yaz Olimpiyatları için ülkeler artık son hazırlıklarını yaparak oyunlarda yer almak için kota mücadeleleri veriyor.

Türkiye'de bir çok branşta katılmayı garantilediği oyunlarda daha fazla branş ve daha fazla sporcu ile katılma yolunda çalışmalarını son hızıyla sürdürüyor.

Konuyla ilgili Cihan Haber Ajansı'na özel bir açıklama yapan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Rio 2016 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na az bir süre kala Türk sporcuların kota alma mücadelelerinin bütün hızıyla devam ettiğini söyledi.

Halen olimpik branşlarda 63, paralimpik branşlarda ise 64 sporcunun kota aldığını belirten Kılıç, “Ne kadar sporcumuzun gideceği konusunda tam bir rakama ulaşmış değiliz. Belli beklentilerimiz var. Bunlar gerçekleştiğinde daha fazla isimle olimpiyatlara katılacağız.” dedi.

Değişik branşlarda olimpiyat kotası almaya çalıştıklarına değinen Bakan Akif Çağatay Kılıç “Tabii farklı branşlarda da yaptığımız çalışmalarda örneğin; kanoda olimpiyatlara katılacağız. Şu anda zaten kota müsabakaları devam ediyor. Takım oyunlarında kadın basketbol milli takımımız ile erkek basketbol milli takımımızın da Rio 2016'ya gitmek üzere şansları mevcut” ifadelerini kullandı.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, halen farklı branşlarda kota mücadelelerinin sürdüğünü belirterek, “Bu ay ve önümüzdeki aylarda yapılacak müsabakalar var. Yakın zamanda güreş takımımızın müsabakaları olacak. Biz daha fazla sporcuyla gidip daha fazla madalya alabileceğimiz bir yapımızla gidelim istiyoruz.” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE TESİS KONUSUNDA PATLAMA YAPTI

Türkiye'nin bu kadar yatırımla bu kadar ortaya konan çalışmayla yeterince temsil edilmediği konusunda eleştiriler geldiğini belirten Bakan Kılıç, “Ama neden acaba yeterince temsil edilmiyor neden acaba biz madalya sayımızda istediğimiz noktada değiliz? Bunları konuşalım, bunlara çalışalım. Biz şu anda Türkiye'de çok ciddi fiziki alt yapı geliştiriyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nde 2002 yılına kadar 1575 spor tesisi yapılmış. Şu anda bu sayı 3339. 13 yılda AK Parti iktidarlarında Sayın Cumhurbaşkanımızın 2002'den sonra başlatmış olduğu, Sayın Başbakanımızın devam ettirdiği o ivme ile biz bu noktaya geldik. Fiziki imkanı yapmak yeterli değil ama fiziki imkanınız olmazsa olmaz. Yani spor salonunuz, stadyumunuz, sahanız, yüzme havuzunuz olacak. Bunlar olacak ki içerideki sporcu kendini yetiştirebilsin. İçindeki sporunun kendini yetiştirmesi önemli doğru biz bunun için çalışıyoruz zaten. Yakın zamanda Milli Eğitim Bakanlığımız ile bir protokol imzaladık. Bu protokol sporcularımıza, öğrencilerimize kendilerini sporda geliştirebilmeleri için imkanlar verecek.” ifadelerini kullandı.

KOTA KAZANDIĞIMIZ BRANŞLAR

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye'nin 2016 Rio Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na katılması kesinleşen branşları ise şöyle sıraladı: “Atıcılık, Atletizm, Binicilik, Bisiklet, Boks, Jimnastik, Eskrim, Güreş, Halter, Kano, Masa Tenisi, Tekvando, Yelken ve Yüzme.”

Kılıç ayrıca, Paralimpik Oyunları için de Goalball Erkek Milli Takımı, Goalball Bayan Milli Takımı, B1 Futbol, Judo, Atletizm, Atıcılık, Tekerlekli Sandalye Basketbol Erkek Takımı, Halter, Masa Tenisi, Okçuluk ve Yüzme dallarında Rio 2016 vizesi alma başarısı gösterdiğini söyledi.

KOTA ALAN SPORCULAR

Bu arada bugüne kadar 2016 Rio Olimpiyatları'na katılmayı garantileyen isimler ve branşları şöyle:

ATICILIKYusuf Dikeç – Tabanca (10 m ve 50 m)İsmail Keleş -Tabanca (10 m ve 50 m)Yavuz İlnam – TrapErdinç Kebapçı – Trap

ATLETİZMKıvılcım Kaya Salman – Çekiç AtmaAli Kaya -5.000 -10.000 mBekir Karayel – MaratonSerkan Kaya -MaratonErcan Muslu – MaratonMert Gırmalegesse – MaratonSultan Haydar – MaratonNilay Esen – MaratonMeryem Erdoğan – MaratonYavuz Ağralı – MaratonEsma Aydemir – MaratonYasemin Can – 5000 mMeryem Akdağ – 5000 mİlham Tanui Özbilen – 1500 mTuğba Güvenç – 3000 m EngelliTarık Langat Akdağ – 3000 m EngelliÖzlem Kaya – 3000 m EngelliHalil Akkaş – 3000 m EngelliJak Ali Harvey – 100 – 200 mRamil Guliyev – 100 – 200 mZAfer Emre Barnes – 100 MYasmin Capello Escobar – 400 m EngelliEmel Dereli – Gülle AtmaKarin Melis Mey – uzun atlamaMert Atlı – 20 KM YürüyüşErsin Tacir – 20 KM Yürüyüş

BİNİCİLİKÖmer Karaevli- Engel Atlama

BOKSOnur Şipal- 69 kgAdem Kılıçcı – 75 kgBatuhan Gözgeç – 64 kgM.Nadir Ünal – 81 kgAli Eren Demirezen +91 kg

CİMNASTİKTutya YılmazFerhat Arıcan

ESKRİMİrem Karamete – Flöre

GÜREŞRıza Kayaalp -Grekoromen 130 kgTaha Akgül – Serbest 125 kgSelim Yaşar – Serbest 86 kgİbrahim Bölükbaşı – Serbest 125 kgElif Jale Yeşilırmak – 58 kgYasemin Adar- 75 kgBuse Tosun- 69 kg

KANOLasma Liepa – K1

MASA TENİSİAhmet LiMelek Hu

TEKVANDONur Tatar – 67 kgServet Tazegül – 68 kg

YELKENNazlı Çağla Dönertaş – Lazer RadialDeniz Çınar – 470 sınıfıAteş Çınar – 470 sınıfıAlican Kaynar – FİNN

YÜZMENezir Karap – 400 serbestZeynep Victoria Güneş – 100/200 kurbağa – 200 / 400 karışık

Bisiklette iki kişi Halter bayanlarda ise dört kişi kotayı aşarken kimlerin yarışacağı daha sonra ilan edilecek.

PARALİMPİK OYUNLARDA KOTA KAZANAN İSİMLER

Olimpiyatlardan hemen sonra başlayacak olan paralimpik oyunlarda ise kota alan sporcu listesi şöyle:

GÖRME ENGELLİLERGoalball Erkek Milli Takımı (6 kişi)Goalball Bayan Milli Takımı (6 Kişi)

B1 Futbol (8 kişi)

JUDOİbrahim Bölükbaşı 100 kgDursun Hayran 100 kgMesme Taşbağ 70 kgEcem Taşın 48 kg

BEDENSEL ENGELLİLER

ATLETİZMHamide Kurt T53- 100MT

ATICILIKSavaş ÜstüN- 10 M Havalı TüfekÇağla Baş- 10 M Havalı TüfekKorhan Yamaç- 50 M TabancaCevat Karagöl – 10 M Havalı TabancaAyşegül Pehlivanlar- 10 M Havalı TabancaAysel Özgan- 10 M Havalı TabancaMurat Oğuz – 50 M TabancaHakan Çevik- 10 M Havalı Tüfek

BASKETBOLTekerlekli Sandalye Basketbol Erkek Takımı (12 Sporcu)

HALTERNazmiye Muslu Muratlı – 41 kgDilfiroz Kuzdağı – 67 kgİzzettin Kanat – 72 kg

MASA TENİSİNeslihan Kavas- Class 9Abdullah Öztürk- Class 4Nesim Turan- Class 4Ali Öztürk- Class 5Kübra Özsoy- Class 7Hatice Duman- Class 3Nergiz Altıntaş- Class 4Süleyman Vural- Class 4Ümran Ertiş- Class 10

OKÇULUKBülent Korkmaz- Makaralı Yay Açık SınıfERdoğan Aygan- Makaralı Yay Açık SınıfHandan Biroğlu- Makaralı Yay Açık SınıfZehra Özbey Torun – Olimpik YayMerve Nur Eroğlu- Olimpik Yay

YÜZMEÖzlem Kaya – 50 metre kelebek, 100 metre kurbağalamaBeytullah Eroğlu – 50 metre sırtüstü, 50 metre kelebek

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç açıklamasının sonunda Olimpik branşlardan; triatlon, kano, kürek, judo, modern pentatlon, tenis, yüzme, okçuluk, boks, basketbol (kadın ve erkek milli takımları), atletizm, plaj voleybolu, badminton, masa tenisi, güreş ile birlikte Paralimpik branşlardan; (Bedensel Engelliler): Yüzme, tekerlekli sandalye tenis, eskrim, atletizm, okçuluk, (Özel sporcular): Atletizm, Yüzme ve (Görme engelliler): Atletizm branşlarında başka kotalar daha kazanacaklarını sözlerine ekledi.