SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Cihat Arslan’dan Galatasaray eleştirisi

Cihat Arslan’dan Galatasaray eleştirisi

Akhisar Belediyespor Teknik Direktörü Cihat Arslan, Galatasaray'daki sorunun sadece çalıştırıcılar ile ilgili olmadığını söyleyerek sarı-kırmızılı futbolculara yüklendi.

Akhisar Belediyespor ile başarılı bir sezon geçiren Cihat Arslan, Fenerbahçe maçı öncesi Galatasaray’ın durumunu değerlendirdi. Başarısızlığın faturasının sadece teknik direktöre kesilmemesi gerektiğini belirten Arslan, Hürriyet’e verdiği röportajda şunları söyledi:

– Hamzaoğlu, Denizli… Galatasaray'dan ayrılmalarına ne diyeceksiniz?

– Hamza Hoca'nın gönderiliş şekli o günkü şartlara göre yanlıştı. Mustafa Hoca, karar verdi gitti. Bence yönetim sezon sonuna kadar Mustafa Hoca'yı tolere edebilir ve yollarını ayırmazdı. Şimdi Hamza Hoca, Mustafa Hoca hatalı. Peki bu işin içinde olanların hiç mi hatası yoktu. Başarıda herkes çıkıyorsa fotoğrafa ve “Ben de varım” diyorsa, başarısızlık neden bir kişiye kalıyor? Başarısızlık sadece teknik direktöre ait değil bence. Takım hocasına göre şekillenmeli. Bir oyuncu grubu var ve onlar kendisine göre hoca arıyor. Ben tabloyu öyle görüyorum. Hiç bir tane kadro dışı kalan oyuncu oldu mu? Olmadı. Ama gönderilen Türkiye'nin en değerli iki hocası oldu. Galatasaray'ın sorunu sadece hoca değil.

– Galatasaray’ın sorunu ne?

– Şu anki kadrosu, Süper Lig'de yüzde 100 şampiyonluğa oynar. Ama enerji ve sinerjiye bakarsanız, oynamaz. En azından bu puan ve bulunduğu yer Galatasaray'a yakışmıyor. Duyumlarımız, antrenman modelini beğenmeyen bir takımdan bahsediliyor. İşe itaat etmek de futbolcunun görevidir. Her futbolcuya göre bir antrenman modeli, taktik belirlersek o zaman teknik direktöre gerek kalmaz ki.

– Oyuncular teknik adam gönderebilir mi?

– Sayıya bağlı, yere bağlı, yetkiye bağlı. Burada futbolcu grubunun sayısı da önemli. 1-2 tane olur, mücadele edersiniz. Ama bir de işin yönetici kısmı var. O payeyi verdiyse futbolcuya, bu olabilir. Büyük kulüplerde böyle şeyler olmaması lazım.

– Hayalinizde Galatasaray hocalığı var mı?

– Ben teklif beklemem. Akhisar ile sözleşmem var. Ama ben Galatasaray'a gelsem çehresini değiştiririm. Bunu iddialı söylüyorum. Ben oradaki futbolcuları ikna edeceğimi de, otoriteyi sağlayacağımı da biliyorum. Onlara karşı taktiksel, teknik olarak ne verilmesi gerektiğine de inanıyorum, biliyorum. Mütevazılık yapmayacağım bu konuda. Günün birinde bir yerlerde olacağımı da biliyorum. Sadece, Galatasaray değil benim hayalim. Ben Avrupa'ya gitmek de istiyorum.