SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Futbolun şövalyeleri

Turgay Şeren..

‘Berlin Panteri'… Milli Takım Kaptanı.. Galatasaray kalesinin dev bekçisi..

Türk futbolunun yetiştirdiği en büyük kalecilerinden…Halit Kıvanç'a göre, ‘Beş kıtanın kalelerinde iz bırakmış, üç direk arasında efsaneler yaratmıştı. Kalecilik gibi en nankör mevkide büyük olmasını bilmişti.'

Metin Oktay……

‘Taçsız Kral' Metin Oktay; Galatasaray'a ve Ay-Yıldız'a olduğu kadar; yaşama, Atatürk'e, Nâzım'a sevdalıydı… Şiirlere, marşlara, filmlere konu olan ‘Yüreği Sol'dan atan'' efsaneydi! ‘En Büyük Fenerli Spor Yazarı' İslam Çupi'ye göre de, 50'li yıllarda İnönü'de Kapalı Tribün'deki iki direk arasına sığacak kadar az olan Galatasaray taraftarı sayısının ‘statlara sığmaz hale' gelmesinde en büyük paya sahip olan adamdır Metin Oktay !..

Çupi, Kral öldükten sonra da şöyle yazmıştır: “İnsan sevgisi, insan dostluğu, sempatikliği, sevecenliği, zarafeti ile bir adam sembolü, bir beşeriyet ilahı idi.”

Meslek Ustam Okan Yüksel her bahsedilişinde şu sözlerini aktarır yakın dostu ‘İzmirli' Metin'in: “Galatasaray`da kaptanlık yaptığım zamanlarda yazı-tura yapılacağı vakit hep ‘tura' derdim. Varsın Atam`ın silüeti yere değmesin!”

metin-oktay-06-03

FOTOĞRAFIN ÖYKÜSÜ

Şimdi fotoğrafa gelelim..1960'ların İstanbul'u…sadece Galatasaray'ın değil, diğer takım taraftarlarının da çok sevdiği iki yıldız Turgay Şeren ve Metin Oktay; o zamanlar trafiğe açık İstiklal Caddesi'nde.. Yolun karşına geçecek.. Bir trafik polisi araçları durduruyor, saygı ile selamını verip, milli futbolculara yol veriyor!..

FUTBOL HÜZÜNLÜ ÖYKÜ

Bugün hangi futbolcu İstiklal'de ya da başka bir yerde ‘Futbolun Şövalyeleri' Turgay Şeren ve Metin Oktay'ın gördüğü muameleyi görür? Hangisi bugün Metin Oktay gibi ‘Varsın Atam'ın silueti yere değmesin' diyebilir? ‘Hiçbiri' dediğinizi duyar gibiyim!..

Yazarın Diğer Yazıları