SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
FIFA’dan devrim gibi karar!

FIFA’dan devrim gibi karar!

Dünya futbolunun patronu FIFA, hakem hatalarını azaltmak için video hakem teknolojisini denemeye alacak. Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) ile FIFA'nın katılımıyla bu yıl 130. düzenlenen Yıllık Genel Toplantı'da (Annual General Meeting) alınan karara göre en geç 2017/2018 sezonu sonuna kadar itibaren bazı liglerde video hakem teknolojisinin kullanılacak.

FIFA’nın yeni başkanı Gianni Infantino, konuyla ilgili yaptığı konuşmada; “Futbol için tarihi bir gün. Tartışmaları durdurmak yerine tartışmalara yön veriyoruz. Futbolu ve futbolun ihtiyaçlarını dinliyoruz” dedi.

Verilen ilk bilgilere göre video hakem uygulaması maç içerisindeki her karar için kullanılmayacak. Tartışmalı gol pozisyonları, gollerden önce kalkan veya kalkmayan ofsayt bayrakları, kırmızı kartlar, penaltı kararları ve yanlış oyuncuyla ilgili verilen kararlarda video hakem uygulamasına başvurulacak

UZATMALARDA 4. DEĞİŞİKLİK HAKKI

Kongrede alınan iki önemli karardan ilki uzatmalı mücadelelerde takımlara dördüncü oyuncu değişikliği hakkı vermek. FIFA’nın yaptığı açıklamada 120 dakika oynanan maçlarda oyuncuların sağlık durumlarını dikkate alınarak takımlara +1 oyuncu değişikliği hakkı verilmesiyle ilgilil çalışmaların başlatılması yönünde karar alındığı belirtildi.

Alınan bir diğer kararda ise mutlak gol şansı halinde verilen penaltı ve faul kararlarında hakemin kırmızı kart çıkarırken dikkat edeceği koşullarla ilgili maddenin yeniden düzenlendiği ifade edildi.

Sporx